Popp (szemben) ütése átcsúszik Pujol kezei között
Popp (szemben) ütése átcsúszik Pujol kezei között
„Mi folyik itt?” – kérdezhetné jogosan bármelyik röplabdabarát a világon, a Japánban zajló férfi világbajnoksággal kapcsolatban. Bizony, cifra dolgok történnek az ázsiai szigetországban mostanság, elég csak a csoportmérkőzések negyedik fordulójának rangadójára, a Németország–Franciaország meccsre gondolni!
Vélemények, nyilatkozatok
Stelian Moculescu, szövetségi kapitány, Németország: „Szívből gratulálok csapatom tagjainak, mindent kiadtak magukból, tudatosan játszottak, remekül blokkoltak és védekeztek. A folytatásban még jobbnak kell lennünk, erősebben kell ütnünk és nyitnunk! Évek óta senki nem hisz ebben a csapatban, de most elkezdtünk magas színvonalon játszani, és az eredmények is jönnek.”
Frank Dehne, csapatkapitány, Németország: „Ez egy különleges nap, nagyon boldog vagyok! Tizenkét rendkívül erős srácból áll a csapatunk. Megmutattuk, hogy nagy feladatok megoldására is képesek vagyunk. Nagyon készülünk a brazilok ellen, de hogy miként fogunk nyerni ellenük, azt nem tudom… Majd az edzőnk megmondja!”
Bjorn Andrae, Németország: „Szép meccs volt, nem volt rajtunk nyomás, ez könnyítette a dolgunkat. Normális esetben a franciák jobbak nálunk, ezért jókedvűen, vidáman álltunk a találkozóhoz.”
Christian Pampel, Németország: „Viszonylag keveset hibáztunk, és jól nyitottunk. Ez volt az első jó meccsem a tornán. Ha valaki nem játszott jól, ma biztosan volt valaki, aki segítsen neki
Phillipe Blain, szövetségi kapitány, Franciaország: „Jól kezdtünk, megfelelőek voltak a fogadásaink és a nyitásaink is, bár a folytatásban egyre többet rontottunk. A németek önbizalomtól duzzadóan röplabdáztak, és olyan jobban szerváltak, mint azt gondoltuk volna. Csalódottak vagyunk, de már a Kuba elleni meccsre készülünk. Mindenképp nyernünk kell!”
Stephane Antiga, csapatkapitány, Franciaország: „Nem tudtunk olyan változatosan röplabdázni, mint a brazilok ellen, de túl kell lépnünk ezen a kudarcon, Kuba nem győzhet le minket!”
>A hétfőn Brazília ellen szinte tökéletes játékkal, kiváló taktikával nyerő (3:1) Franciaország elszenvedte első vereségét a tornán, a németek viszont továbbra is makulátlan mérleggel büszkélkedhetnek. Erre senki nem számított, pláne azután, hogy az olimpiai- és világbajnok, Világliga-győztes dél-amerikaiak vesztesen hagyták el a pályát a franciák ellen a harmadik körben.
Az esélytelennek tartott németek Ralph Bergmann és Bjorn Andrae révén kétpontos előnybe kerültek az első szett elején (8:6, majd 11:9). A siker titka a korábbi meccseken ellenállhatatlanul játszó ütő, Frantz Granvorka hatástalanítása volt. A folytatásban éppen Granvorka jóvoltából egyenlített (13:13) Franciaország, s aztán az ő labdáját sáncolta a vonalon túlra a német védelem, ezzel már 16:15-re a franciák vezettek. Ez a néhány jó megoldás, és az apró részsikerek lendültbe hozták a kékeket, 19:15 után Granvorka hibázott, de Guillaume Samica és Romain Vadeleux nem okozott csalódást. Oliver Kieffer remekül játszott, akárcsak a brazilok ellen, és a liberó, Jean-Francois Exiga is majdnem minden labdát megmentett. A németek beleerősítettek, próbáltak magasabb sebességi fokozatba kapcsolni, lendületesebben játszani, de ekkor semmi nem sikerült nekik, amit elterveztek. Amikor játszmalabdához jutott Franciaország, az ellenfél időt kért, majd kivédekezte az első próbálkozást, Granvorka azonban lezárta az első játékrészt (25:22).
A következő felvonást is remek iramban kezdték a franciák, s ez az eredményen is meglátszott (5:2, 8:6). A játszma közepén 16:13-ra vezettek, ekkor a német Christian Pampel akcióba lépett! Néhány váratlan, ám remek megoldása után felzárkózott együttese, de mégsem ő, hanem Jochen Schops lett a szett német hőse. 22:21-es német előnynél állt a nyitóhelyre, s három perzselő, védhetetlen bombája után már cserélhettek is térfelet a csapatok (25:21, 1:1).
Andrae volt a főszereplője a harmadik szett első perceinek. A 25 éves német röplabdázó előbb csinált két pontot, majd a szervát a hálóba vágta, volt további két jó ütése, ezzel vezettek a németek 8:6-ra. Granvorka és Samica villanásaira nagy szüksége volt a francia válogatottnak, különösen azért, mert a németeknél mindenki egyre jobban, és ponterősebben röplabdázott. Marcus Popp, Andrae, Simon Tischer, Pampel, Bergmann és Stefan Hubner is szépen teljesített, pontjaikkal egyre magabiztosabbnak tűnt csapatuk. Granvorka segítségével 10:7 után 11:10-re zárkózott Franciaország, 13:10 után Samica jóvoltából lett 13:12 az eredmény, de Pampel két remek nyitása után már 16:12 állt az eredményjelzőn. Phillipe Blain edző ekkor döntött: Loic Le Marric lépett pályára Granvorka helyett, Ludovic Castard pedig a feladót, Pierre Pujolt váltotta. Az eredmény: 19:14-ről 19:16-ra alakult az állás. Kezdetnek nem rossz… A folytatásban Granvorka és Pujol visszatért, 21:18 után 22:21-re zárkózott a csapat. Egy újabb jó blokk már az egyenlítést (23:23) jelentette, Granvorka pedig játszmalabdához juttatta Franciaországot. Popp ezt kivédekezte, Granvorka megint nekifutott, a németek megint hatástalanították. A franciák a harmadik szettlabdájukat is elpazarolták, Granvorka csúnyán eltörte a labdát, Andrae viszont nem kegyelmezett (28:26, 2:1).
Thomas Kroger villanásai demoralizálták a francia gárdát a negyedik periódus elején (8:4). Az apró német szurkolótábor óriási zajjal buzdította a kedvenceket, akik ellenállhatatlanul játszottak (16:10). Stelian Moculescu szövetségi kapitány a folytatásban nem nyugodtatott meg, mindkét időkérését ki kellett használnia, mert a franciák nem adták fel a küzdelmet, és 17:16-ra megközelítették riválisukat. A németek még egyszer, utoljára nekidurálták magukat, játszmalabdához jutottak, de Samica rontott, a franciák kivédekezték a következő támadást, de a Brazília elleni győztes meccs hőse, Granvorka megint hibázott (25:22, 3:1), így – egyébként teljesen megérdemelt – győzelemhez segítette Németországot.
Már csak négy csapat veretlen a világbajnokságon, mind a négy európai! Pontosan: az A-csoportot vezető Lengyelország, a B-csoport éllovasa, Németország, a C-csoport élén álló Bulgária, és a D-csoportban remeklő Szerbia-Montenegró.
Csoportmérkőzések, 4. forduló
A-csoport (Saitama): Egyiptom–Kína 2:3 (22, 22, –30, –20, –16), Puerto Rico–Lengyelország 0:3 (–22, –22, –23), Japán–Argentína 3:1 (16, –22, 25, 25).
Az élcsoport állása: 1. Lengyelország 8 pont, 2. Japán 7, 3. Kína 6.
B-csoport (Fukuoka): Kuba–Görögország 3:2 (19, –20, 22, –21, 12), Ausztrália–Brazília 0:3 (–19, –19, –23), Németország–Franciaország 3:1 (–22, 21, 26, 22).
Az élcsoport állása: 1. Németország 8, 2. Brazília 7 (10:4), 3. Franciaország 7 (10:6).
C-csoport (Nagano): Irán–Bulgária 0:3 (–19, –18, –23), Csehország–Venezuela 3:0 (20, 14, 19), Olaszország–Egyesült Államok 3:1 (–22, 17, 22, 18).
Az élcsoport állása: 1. Bulgária 8, 2. Olaszország 7, 3. Csehország 6 (7:6).
D-csoport (Sendai): Tunézia–Kanada 2:3 (–15, 27, 21, –21, –13), Szerbia-Montenegró–Koreai Köztársaság 3:1 (22, –23, 21, 18), Oroszország–Kazahsztán 3:0 (16, 18, 18).
Az élcsoport állása: 1. Szerbia-Montenegró 8, 2. Oroszország 7 (9:3), 3. Kanada 7 (9:6)