Az ötjátszmás drámák napja volt

Vágólapra másolva!
2006.11.28. 13:10
Címkék
A kedd a rangadók napja volt a férfi röplabda-világbajnokságon, Japánban. A brazilok tönkreverték az olaszokat, az oroszok Lengyelország, a franciák pedig Bulgária ellen vesztettek kétjátszmás előnyből 3:2-re a középdöntő harmadik fordulójában.
Michal Winiarski küzdelme a hármas blokkal szemben
Michal Winiarski küzdelme a hármas blokkal szemben
Michal Winiarski küzdelme a hármas blokkal szemben
Michal Winiarski küzdelme a hármas blokkal szemben

Az oroszok gyorsan hárompontos előnyhöz jutottak, ezért a lengyelek argentin szövetségi kapitánya, Raul Lozano már a játszma elején időt kért. Ezután ugyan lendületbe került csapata, de a folytatásban a 217 centiméter magas Alekszej Kazakov blokkjaival megint meglépett Oroszország (8:4). Mariusz Wlazly hatalmas ütésével ismét felzárkózott Lengyelország (10:8), de az oroszok továbbra is bámulatosan sáncoltak, Lozano edző kikérte második idejét is (13:9). Sokra nem ment vele, mert tanítványai a folytatásban Michal Bakiewicz ütése ellenére sem tudtak közelebb kerülni ellenfelükhöz (16:11), pláne a csapatkapitány, Szemen Poltavszki gyönyörű blokkja után. Kazakov pontját követően eldőlni látszott az első felvonás (17:12), aztán Poltavszki előbb ászt nyitott, majd belevágta a szervát a hálóba (21:16). Alekszander Kosarjev csodálatos ütése (22:17) után nem sokkal Lukasz Kadziewicz elhibázott nyitása játszmalabdát eredményezett, ezt Szergej Grankin értékesített, így az oroszok – legfőképpen dinamit-szerváiknak köszönhetően – 1:0-ra vezettek a lengyelek ellen (25:19).

Vélemények, nyilatkozatok, értékelések

Raul Lozano, szövetségi kapitány, Lengyelország: „Az oroszok remekül nyitottak és blokkoltak, mi viszont eleinte nem találtuk a megfelelő ritmust, erőtlenül ütöttünk. A folytatásban szerencsére ezeken tudtunk változtatni, elégedett vagyok, mert egy nagyon erős csapatot győztünk le.”
Piotr Gruszka, csapatkapitány, Lengyelország: „A rendkívül magas orosz sánccal nem tudtunk mit kezdeni, aztán elkezdtük a saját játékunkat játszani, és ez eredményre vezetett.”

Zoran Gajics, szövetségi kapitány, Oroszország: „Eleinte a védekezésünk és a támadásunk is remek volt. A második felvonás után minden olyan simának tűnt, de a kiváló lengyel játékosok – főleg Mariusz Wlazly és Grzegorz Szymanski – nem adták fel a küzdelmet. Nem tehetek mást, szívből gratulálok ellenfelünknek. Óriási csata volt!

Szemen Poltavszki, csapatkapitány, Oroszország: „Hát erre nem számítottunk… Nem tudom miért kaptunk ki, nem értem, miért változott meg a csapat játéka két szett után.”
Eleinte nem tudta elkapni a fonalat Lengyelország válogatottja a második periódus elején sem, aztán Kadziewicz és Wlazly nekilátott a pontgyártásnak. Poltavszki ütése (8:6) után jöhetett az első kötelező pihenő. Alekszej Verbov és Poltavszki a mezőnymunkában is remekelt, Pavel Abramov pontjával ismét jelentős vezetéshez jutott Oroszország, ezért Lozano időt kért. A lengyelek nagyon mérgesek voltak, de a folytatásban sem javult a helyzetük, hiszen Kadziewicz mintaszerű blokkot kapott Kulesovtól, majd Kazakov pontja után Poltavszki sáncolta Winiarskit (16:10). Abramov korlátlan úr volt a bal oldalon, ezt ki is használta, 20:15-nél Lozano ismét magához szólította övéit. Grankin nyitása a lengyel térfél közepén landolt (22:15), s amikor a második szett is eldőlt, a lengyelek csak akkor kozmetikáztak valamelyest az eredményen (22:18). Az orosz válogatott szerb szövetségi kapitánya, Zoran Gajics azonnal időt kért, Kazakov és Kosarjev értett a szép szóból, így szettlabdához jutott csapatuk. Abramov ütése azt jelentette, hogy az oroszok a második felvonást is 25:19-re nyerték meg, s kétjátszmás vezetésnek örülhettek.

Kazakov pompás blokkjaival lépkedett előre az orosz gárda a harmadik játékrész elején (8:7), de a lengyelek fordítottak (12:11), Gajics pedig időt kért. Daniel Plinski pontjával már kétegységnyi volt a különbség, ekkor azonban érkezett Poltavszki, és rendet tett (14:13). A változatosság kedvéért ezután a lengyelek fordítottak (16:14), és Kadziewicz vezérletével a folytatásban is őrizték nehezen megszerzett előnyüket (20:18). A csereként beállt 210 centis Alekszander Volkov és 215 centis Sztanyiszlav Dinejkin sem tudott segíteni (23:21), feltámadtak a lengyelek, Grzegorz Szymanski ütése után Kadziewicz értékesítette a szettlabdát, szépített Lengyelország (25:22, 2:1).

A lengyelek olyannyira lendületbe kerültek, hogy a negyedik szettet is remekül kezdték (6:3), Gajics edző gyorsan időt kért, de Abramov ütését Winiarski olyan szépen blokkolta, ahogy korábban az oroszok végeztek a lengyel próbálkozásokkal. Oroszország nagy nehezen visszaszerezte a vezetést (8:7), de amikor Poltavszkit Kadziewicz lesáncolta, megint a lengyeleknél volt az előny (10:9, majd 13:9). Az oroszok meglepően sokat bizonytalankodtak, a lengyelek pedig tökéletesen kihasználták ezt Winiarski pontja után vonultak a második technikai pihenőre a csapatok (16:12). Gajics hamarosan megint magához rendelte együttesét (18:13), ezután két orosz pont következett, de a lengyelek nem engedtek, újra és újra lesáncolták Poltavszkit, és 24:18 után a csapatkapitány, Piotr Gruszka jóvoltából a játszmalabdát is értékesítették (25:20, 2:2), jöhetett az ötödik periódus!

A lengyelek ott folytatták, ahol néhány perce abbahagyták, Kadziewicz blokkolta Poltavszki ütését (5:3). A következő percekben sem találta a rendkívül figyelmes, taktikus lengyel játék ellenszerét Oroszország, (13:9), később Grankin a hálóba szervált, Szymanski viszont nem hibázott (15:11), így Lengyelország 0:2-ről fordítva fantasztikus győzelmet aratott Oroszország ellen, továbbra is veretlen, s bejutott az elődöntőbe!

A szintén makulátlan mérleggel büszkélkedő Bulgária lemásolta a lengyel koreográfiát, szintén 0:2-ről győzött a franciák ellen. A brazilok esélyt sem adtak Olaszországnak, így az utolsó középdöntő-forduló eredményeitől függetlenül kialakult a legjobb négy mezőnye: Lengyelország, Bulgária, Brazília, Szerbia. A szerdai bolgár–brazil és lengyel–szerb meccs az elődöntők párosításáról dönt majd.

Eredmények, középdöntő, 3. forduló

E-csoport (Sendai): Puerto Rico–Kanada 3:0 (22, 21, 16), Argentína–Tunézia 3:2 (20, –25, –21, 21, 12), Lengyelország–Oroszország 3:2 (–19, –19, 22, 20, 11), Japán–Szerbia-Montenegró 0:3 (–26, –16, –21).

Az élcsoport állása: 1. Lengyelország és Szerbia-Montenegró 12 pont (18:2), 3. Oroszország 10 (14:6).

F-csoport (Hirosima): Bulgária–Franciaország 3:2 (–23, –22, 22, 22, 10), Egyesült Államok–Németország 3:2 (28, –15, –24, 24, 13), Brazília–Olaszország 3:0 (23, 20, 20), Kuba–Csehország 3:1 (29, 24, –24, 24).

Az élcsoport állása: 1. Bulgária 12, 2. Brazília 11, 3. Olaszország 10 (14:8)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik