NÉVJEGY – DR. HOLVAY ENDRE
Született: 1918. november 4., Budapest |
Csapata játékosként: Kispesti Elektromos (1946–1949) |
Sportvezetői pályafutása: a Magyar Röplabdaszövetség (MRSZ) szervezési bizottságának tagja (1949–1955); az MRSZ elnöke (1955–1963, 1974–1980); a Nemzetközi Röplabdaszövetség (FIVB) adminisztratív tanácsának tagja (1955–1992); a FIVB játékvezetői bizottságának titkára (1957–1961); a FIVB alelnöke (1959–1961, 1970–1972); az FIVB játékvezetői bizottságának elnöke (1961–2002); a FIVB technikai delegátusa az olimpiákon (1964–2000) |
Ifj. Török Ottó, az Önkormányzati Minisztérium sportszakállamtitkára, dr. Kotsis Attiláné, Torma Ágnes, Tatár Mihály, Buzek László, Hóbor Béla, Prohászka László, az MRSZ elnöke, főtitkára és elnökségi tagjai, valamint a sportág további számos legendás alakja vett részt a csütörtöki hivatalos köszöntésen, amelyet dr. Holvay Endre tiszteletére rendeztek. A sportdiplomata – aki több mint negyven évig vezette a Nemzetközi Röplabdaszövetség (FIVB) Játékvezetői Bizottságát – továbbra is jó egészségnek örvend, és örömmel válaszolt kérdéseinkre.
– Melyek pályafutásának legemlékezetesebbek pillanatai?– 1955-ben lettem tagja a nemzetközi szövetségnek, és egészen 2002-ig, az Argentínában rendezett kongresszusig voltam tagja a testületnek. Kétszer voltam alelnöke a szövetségnek, és hatvanegytől kétezer-kettőig töltöttem be a Játékvezetői Bizottság elnöki tisztét.
– Miért pont önt jelölték 1961-ben a Játékvezetői Bizottság élére?– Ennek több oka is volt. Egyrészt az ötvenhetes, Budapesten megrendezett kongresszuson előterjesztettem egy javaslatot, miszerint a nemzetközi játékvezetők nem méltók ahhoz, hogy rangos összecsapásokat vezessenek. Addig úgy működött a rendszer, hogy minden ország önkényesen kiválasztotta azt a bírót, akit elég képzettnek talált egy nemzetközi mérkőzés levezetéséhez. Azonban azt vettem észre, hogy ezek a játékvezetők nem hogy rangos meccsvezetéshez, de még hazai összecsapáshoz sem elég jók. Éppen ezért előterjesztettem egy javaslatot, hogy központosítsuk a bíróképzést, és legyenek közös tanfolyamok, amelyeken a játékvezetést oktatjuk. A mostanáig nemzetközi minősítést szerzett 800 sípmesterből 600 az én tanfolyamomon végzett.
– Azt mondta, több indok volt. Mi a másik?– A röplabda a tokiói olimpián mutatkozott be az ötkarikás játékokon, ám a nemzetközi szövetség negyvennégyes megalapításakor Afrikából csak Egyiptom, míg Ázsiából egy szervezet sem volt az alapító országok között. A Távol-Keleten ekkor még kilenctagú röplabdát játszottak, míg Európában az amerikai katonák már elterjesztették a hatfős játékot. Ennek következtében viszont mind az afrikai, mind az ázsiai szövetségek háttérbe szorultak az európaiakkal és az amerikaiakkal szemben. Így jutottunk el hatvanegyig, én ekkor már két éve a nemzetközi szövetség alelnöke voltam. A szocialista országok vezetői aggódva jöttek oda, hogy a közelgő olimpia előtt kellene egy japán alelnök a szövetségbe. Lemondani persze egyikük sem akart, így én voltam az, aki önként felállt a székéből. Talán ezért is kaphattam meg ugyanazon a kongresszuson a Játékvezetői Bizottság elnöki tisztségét.
– Szabó József, a hazai szövetség elnöke azt mondta beszédében, hogy ön még ma is felhívja őt szinte minden héten, és újabbnál újabb ötletekkel bombázza azzal kapcsolatban, hogyan lehetne Magyarországon ismét felvirágoztatni ezt a – világszerte egyre népszerűbb – sportágat. Elárulna nekünk is egy-két tanácsot?– Itthon az a legnagyobb baj, hogy a klubok és a vezetőik nem értették meg, hogy utat tévesztettünk. A sport ma már leginkább népszórakoztatás. Az egyesületek nem gondoskodnak arról, hogy legyen közönségük – anélkül pedig nem lesz sem médiaérdeklődés, sem szponzori támogatás. Amíg a csapatok felfogása nem változik, addig sajnos semmi sem fog változni. De a legnagyobb baj az, hogy ha külföldön járok, régi barátaim és kollégáim mindig kérdezik, hogy hol vannak a magyar röplabdázók? Ők még látták játszani Tatár Mihályt vagy Buzek Lászlót, és nem értik, hogy ma miért nem vagyunk a világ élvonalában. Remélem, egyszer sikerül visszakerülnünk.
KITÜNTETÉSEI
Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa Munka Érdemrend bronz fokozata (1977); Francia Köztársaság Ifjúsági és Sportminisztériuma Érdemrendjének arany fokozata (1978); a FIVB Pour Merites Érdemérme (1980); Sport- és Testnevelési Hivatal – Kiváló Munkáért (1983); Magyar Népköztársasági Sport Érdemérem arany fokozata (1988); A Testnevelés és a Sport Kiváló Dolgozója cím (1988); A Magyar Röplabdáért Emlékérem (1988); Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje (1994); FIVB Centenniale Medaille (érdemérem a röplabdasport alakulásának 100. évforduója alkalmából, 1995); a FIVB Wilson-díja (1996); Magyar Köztársasági Sportdíj (1998); MOB Olimpiai Érdemérem (1998); a FIVB ezüstkeresztje (2002); Esterházy Miksa-díj (2003). Egyetlen magyarként tagja a Röplabdázó Hírességek Csarnokának. |