Joó fantasztikus bravúrja: újoncként Eb-arany!

NSO/MTI NSO/MTINSO/MTI NSO/MTI
Vágólapra másolva!
2010.04.24. 18:18
null
Joó Abigél (kékben) az elődöntőben Lucie Louette ellen nyert, majd a fináléban is diadalmaskodott (Fotó: MTI)
Címkék
Joó Abigél aranyérmet szerzett a Bécsben zajló cselgáncs Európa-bajnokság női 78 kilogrammos súlycsoportjában, miután a kategória döntőjében legyőzte a világbajnoki címvédő holland Marhinde Verkerket. A +100 kg-os Bor Barna ezüstérmet szerzett, ezzel a mieink minden idők legjobb Európa-bajnoki szereplését produkálták hét megszerzett medáliával (2 arany, 3 ezüst, 2 bronz).

A KSI 19 éves versenyzője nagyszerű, taktikus versenyzéssel, két jukóval győzte le holland ellenfelét a fináléban.

„HADFINAK ÚJRA KELL TANULNIA A DZSÚDÓT”
 

Szombaton további két magyar dzsúdós volt érdekelt a bécsi Eb-n. A 100 kg-osok között 2007-ben Európa-bajnok és vb-harmadik, egy évvel korábban pedig Eb-ezüstérmes Hadfi Dániel az első mérkőzésén a litván Egidius Zilinskasszal került szembe, akin nem tudott értékelhető akciót bemutatni, s végül vazaarival kikapott.

 

Mivel csak a negyeddöntő vesztesei jutnak vigaszágra, a Honvéd dzsúdósa búcsúzott a kontinenstornától.

 

„Daninak nagyon nem tett jót a szabályváltás, neki a lábfelszedés volt az alaptechnikája, ám amióta betiltották a lábhoz nyúlást, szinte újra kell tanulnia a dzsúdót – nyilatkozta az MTI-nek a nézőtéren helyet foglaló Kovács Antal, a sportág egyetlen magyar olimpiai bajnoka. – Nagyon bízom benne, hogy ráérez az új stílusra, és ott lesz a londoni olimpián."

 

A 30 évesen élete első egyéni Eb-jén részt vevő Ledényi Levente (90 kg) mindössze 22 mp-et töltött a szőnyegen, akkor ippont érő combdobást hajtott végre rajta a grúz Varlam Liparteliani.

Joó Abigél sikerének értékét növeli, hogy ez volt a harmadik versenye súlycsoportjában (korábban a 70 kg-os kategóriában versenyzett) és első felnőttvilágversenyén szerepelt.

A magyar küldöttségnek ez volt a második aranyérme a kontinensviadalon, tegnap a 70 kilósok között Mészáros Anett állhatott fel a dobogó legfelső fokára.

De térjünk vissza az idén 70-ből 78 kg-ba fellépő Joó Abigélhez. Dzsudokánk az első meccsén mindössze 58 másodpercet töltött a tatamin, s ezalatt igencsak „teleírta" az eredményjelzőt a házigazdákat képviselő Nadine Pichler ellen: 12 másodperc elteltével vazaarit, később jukót, végül pedig ippont érően döntötte fel riválisát.

A folytatásban az ukrán Marina Priscsepa következett, de Joónak ezt a meccset sem kellett végigküzdenie, miután szabálytalan fogás miatt négyszer is figyelmeztették ellenfelét, és az utolsó intés már ippongyőzelmet jelentett a magyar dzsudokának.

Joó az elődöntőben a francia Lucie Louette-tel találkozott (életében először), és a mérkőzést eleinte az intések jellemezték. A magyar lányt és a franciát is kétszer figyelmeztették passzivitás, illetve szabálytalan fogás miatt, majd fél perccel az idő letelte előtt a franciát harmadszor is intették, így Joó már vazaarival vezetett. A hajrát se bízta azonban a véletlenre: 12 mp-cel a vége előtt hatalmas belső combdobással vetett véget a küzdelemnek.

A magyar versenyzőre a fináléban a világbajnoki címvédő holland Marhinde Verkerk várt. Joó egyáltalán nem volt megilletődve, majd 1-1 intés után akciót is csinált a holland világbajnok ellen, 2.45-nél  jukót érő akciót hajtott végre. Utána is igyekezett aktív maradni, de azért törekedett rá, hogy ellenfele ne tudjon egy hirtelen mozdulattal túljárni az eszén, és egyre többször sasszézott a szőnyeg széle felé.

Verkerk a végén már minden mindegy alapon támadta Joót, aki a végén szerzett jukóval magabiztossá is tette sikerét, és a mérkőzésidő lejárta után boldogan dőlt hanyatt a tatamin: hihetetlen teljesítménnyel, 19 évesen Európa-bajnok lett!

A férfiak +100 kg-os kategóriájában a 23 éves Bor Barna jutott döntőbe, ám ott a rutinos, korábban a 100 kilogrammos kategóriában olimpiai bajnoki címet szerző fehérorosz Ihar Makarav ipponnal megverte őt.

A magyar fiú először a szlovén Matjaz Ceraj ellen lépett tatamira, akit kisvártatva kétszer is intettek passzivitásért, majd a paksi „nehézfiú" két perc elteltével vazaarit érő válldobást mutatott be rajta. Bor két figyelmeztetését követően megismétlődött a jelenet, s az újabb vazaari már ippongyőzelmet ért.

A folytatás a hazai közönség előtt szereplő Rupert Riess ellen következett. Először az osztrákot intették, majd két páros figyelmeztetés jött, ami a paksi versenyzőnek már vazaarit jelentett. A mérkőzés 2:44 percnél fejeződött be, amikor a magyar újabb vazaarit kapott a válldobására, s ezzel már meg is volt az ippon.

Következett a vb-bronzérmes litván Marius Paskevicius, akit rögtön a mérkőzés elején kétszer megintettek. A találkozónak 2:11 perc elteltével egy látványos ipponnal szakadt vége, amikor a 23 éves paksi dzsúdós a szőnyeg szélén kiemelte riválisát és földre döntötte őt.

A háromszoros U23-as Eb-első Borra a négy között az Európa-bajnok német Andreas Tölzer várt, akivel 3–3-ra állt a különpárharcuk. A hetedik csata mindössze 46 másodpercig tartott, amikor a 23 éves paksi dzsúdós egy lábsöpréssel felborította riválisát, aki úgy dőlt el, mint egy zsák.

Bor Barnára a fináléban – a nap utolsó meccsén – a 30 éves fehérorosz Ihar Makarav várt, aki 2004-ben olimpiai bajnok volt a 100 kg-osok között. A találkozó sajnos nem tartott sokáig, a fehérorosz körülbelül egy perc elteltével egy gyors akcióval a földre vitte Bort, ezzel ipponnal megnyerte a mérkőzést és egyben az aranyérmet is.

A magyar küldöttségnek ez volt a hetedik érme a kontinensviadalon, Mészáros Anett és Joó Abigél aranyérme mellett három ezüst- (Ungvári Miklós, Csernoviczki Éva, Bor Barna) és két bronzérem (Ungvári Attila, Karakas Hedvig) van a tarsolyban.

Összességében nagyszerű teljestíményt nyújtott tehát a magyar válogatott, az egyéni versenyeket követően Magyarország áll az éremtáblázat élén (lásd a cikk alján). A mieinknek ez volt minden idők legjobb kontinensbajnoki szereplése.

Ami az eddigi Európa-bajnokságokat illeti, a judoinfo.hu szakportál statisztikája szerint Magyarország 70 éremnél tart, a kontinensviadalokon eddig 13 arany-, 23 ezüst- és 34 bronzérmet szereztünk.

Az Eb-n holnap a csapatversenyeket rendezik meg, ezen címvédő férfi válogatottunk indul (a nőknél nem leszünk érdekeltek), de az egyes súlycsoportokban többnyire a második számú dzsudokák kapnak lehetőséget a bizonyításra. 

A NAP ÉRMESEI 
FÉRFIAK
90 KG
1. Marcus Nyman (Svédország)
2. Warlan Liparteliani (Grúzia)
3. Elkan Mamadov (Azerbajdzsán) és Iliasz Iliadisz (Görögország)
Ledényi Levente helyezetlenül zárt.
100 KG
1. Elco van der Geest (Belgium)
2. Henk Grol (Hollandia)
3. Ariel Zeevi (Izrael) és Benjamin Behrla (Németország)
Hadfi Dániel helyezetlenül zárt.
+100 KG
1. Ihar Makarau (Fehéroroszország)
2. BOR BARNA    
3. Andreas Tölzer (Németország) és Janusz Wojnarowicz (Lengyelország)
 
NŐK
78 KG
1. JOÓ ABIGÉL
2. Marhinde Verkerk (Hollandia)
3. Marina Priscsepa (Ukrajna) és Lucie Louette (Franciaország)
+78 KG
1. Lucija Polavder (Szlovénia)
2. Tea Donguzasvili (Oroszország)
3. Ursula Sadkowska (Lengyelország) és Karina Bryant (Nagy-Britannia)

 

Vlagyimir Putyin orosz kormányfő biztonságiak közepette érkezett meg a csarnokba (Fotó: Reuters)
Vlagyimir Putyin orosz kormányfő biztonságiak közepette érkezett meg a csarnokba (Fotó: Reuters)
AZ ÉREMTÁBLA ÁLLÁSA AZ EGYÉNI VERSENYEK UTÁN 
1. Magyarország 2 3 2
2. Oroszország 2 2 1
3. Románia 2 0 0
4. Hollandia 1 2 2
5. Szlovénia 1 1 2
6. Fehéroroszország 1 1 0
7. Franciaország 1 0 3
8. Belgium 1 0 2
9. Spanyolország 1 0 2
10. Portugália 1 0 1
11. Svédország 1 0 0
12. Olaszország 0 2 1
13. Ausztria 0 2 1
14. Grúzia 0 1 0
15. Németország 0 0 2
16. Lengyelország 0 0 2
17. Nagy-Britannia 0 0 2
18. Ukrajna 0 0 1
19. Azerbajdzsán 0 0 1
19. Görögország 0 0 1
19. Izrael 0 0 1
19. Svájc 0 0 1
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik