Mit ne egyél edzés után?

SAJÓSZEGI VERONIKASAJÓSZEGI VERONIKA
Vágólapra másolva!
2012.11.26. 13:26
Hogy mit eszünk sportolás után, legalább olyan fontos az edzés sikerességét illetően, mint maga a mozgás. Cikkünkből kiderül, mit érdemes kerülnünk.

A testmozgás utáni legjobb ételekben víz, szénhidrát és fehérje található a szervezetnek megfelelő mennyiségben. Edzés közben elhasználjuk a szervezet szénhidráttartalékait, ezért utána szükség van rá, hogy minél hamarabb elkezdjük a szénhidrátraktárak újratöltését, valamint az izmok regenerálását teljes értékű fehérjék fogyasztásával. Eláruljuk, mit kerülj mindenképpen!

Kávé, alkohol

Kerüld el jó messzire az olyan folyadékokat, amelyek nem hidratálnak. Ilyenek a sörnél töményebb alkoholos italok, valamint a tömény kávé – például eszpresszó –, mert magas koffeintartalmuk alacsony víztartalommal párosul. Az elveszített folyadék változatos formában pótolható, választhatsz a víz, ásványvíz mellett hosszabb és megerőltető edzés esetén akár egy-egy pohár üdítőt vagy gyümölcslét is, ezek cukortartalma alkalmas lehet az edzés után a szénhidrátraktárak gyors feltöltésére” – mondja Szűcs Zsuzsanna a Coca-Cola dietetikus szakértője.

Magas cukortartalmú energiaszeletek

Lehet, hogy egy mozgalmas napon jól jön a cukorszintet gyorsan megdobó édesség, de nem ez a legjobb csemege edzés utánra. „Ha otthon vagy, fogyaszthatsz többek között valamilyen tésztát zsírszegény öntettel, például paradicsomszósszal, sovány hússal vagy sajttal és salátával. Ha úton vagy, egyél teljes kiőrlésű készült kenyérből, sovány felvágottal vagy sajttal és sok zöldséggel készült szendvicset, esetleg alacsony zsírtartalmú joghurtot gyümölcsökkel és müzlivel vagy gabonapehellyel” – teszi hozzá Zsuzsanna.

Nyers zöldség

Bár meglepően hathat a friss zöldségféléket a listán látni, hiszen tele vannak ásványi anyagokkal és vitaminokkal, azonban koránt sem elegendőek ahhoz, hogy a test energiatartalékait újra feltöltsék. „Sokkal táplálóbb dolgokra van szüksége ilyenkor a szervezetnek, ezért fontos hogy párosítsd őket magas fehérjetartalmú nyersanyagokkal, például grillezett csirkemell csíkokkal, ám figyelj arra is, hogy néhány szelet teljes kiőrlésű lisztből készült pirítóst is egyél hozzá!” – mondja.

A csipsz nem jó választás! Fotó: Northfoto
A csipsz nem jó választás! Fotó: Northfoto

Sajt

A magas zsírtartalmú sajtok – mint pl. a cheddar – sem tartoznak a legjobbak közé. Rengeteg telített zsírt tartalmaznak, ráadásul sok esetben a sóbevitelt is jelentősen megemelik. „Ha mindenképpen sajtot szeretnél, olvasd el a címkét, és ez alapján válassz mérsékelt sótartalmú, sovány változatot!” – ajánlja a dietetikus.

Kenyér, péksütemények

Mivel a test tartalékai intenzív mozgás után kimerülnek, a cél az, hogy minél értékesebb tápanyagokkal töltsd fel újra a készleteket. „Ha mindenképpen kenyérre vágysz, készíts szendvicset teljes kiőrlésű pékáruból, sovány felvágottal, sajttal, esetleg túrókrémmel, és a zöldséget se hagyd ki belőle!” – javasolja a szakértő.

Müzlik, gabonapelyhek

A gabonapelyhek és a müzlik becsapósak lehetnek: válasszunk a cukortartalom alapján. A finomított gabonában nincs túl sok rost, ráadásul vitamin és ásványi anyagtartalmuk is alacsonyabb a teljes értékű gabonával készült termékekénél.

Tükörtojás

Általában a tojás jó választás edzés utánra, hiszen értékes fehérjeforrás. Azonban ha egy serpenyőben olajban vagy vajban kisütöd, hozzáadod a nem kívánt telített zsírokat. Főzz inkább kemény tojást, amit szállítani is könnyebb, és még a hűtőben is eláll!

Feldolgozott húskészítmények

A bacon például duplán ellenség, hiszen nemcsak zsírt, hanem sót is nagy arányban tartalmaz. A magas zsírtartalmú, emésztést lassító ételek közé tartoznak még a szalámik, kolbászok is. Vidd be inkább a teljes értékű fehérjét bőr nélküli sült csirke- vagy pulykamell formájában salátával és néhány szelet teljes kiőrlésű kenyérrel.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik