KIT TÁMOGATNAK TÖBBEN AZ AMERIKAI SPORTOLÓK KÖZÜL? Hillary Clintont. Természetesen csak azokat lehet számba venni, akik a sportélet szereplői közül nyilvánosan elkötelezték magukat. Az ezt számoló Wikipedia-oldal szerint Clintonnak 110 híres támogatója van az amerikai sportvilágból, míg Trumpnak 56. A kosárlabdaszíntér sztárjai közül a pártállásukat kinyilvánítók elsöprő többsége van Clinton mellett.
KINEK ADNAK TÖBB PÉNZT? Donald Trumpnak. A CBS Sports ásta bele magát az amerikai sportvilág tagjaitól érkező adományokba – Clinton több embertől, Trump viszont sokkal többet kap. Ennek oka az, hogy Hillary Clinton csak egyéni donációkban részesült (ennek maximuma 5400 amerikai dollár) sportolóktól és sportvezetőktől, Donald Trumpnak voltak úgynevezett szuperdonorjai is, akik egy választási pénzgyűjtő alapba (JFC) tették a pénzt.
Bob McNair (a Houston Texans tulajdonosa) 264000, Woody Johnson (a NY Jets tulajdonosa) 100000, Edward Glazer (a Tampa Bay Buccaneers társtulajdonosa) 55400 dollárt pakolt be a Trumpot támogató kofferbe. Glazer egyébként egyénileg a maximálisan adható 5400-zal támogatta Hillary Clintont is.
TÖRÉSVONALAK. Amikor a Bleacher Report (illetve annak magazinja, a B/R) egy longform-cikkéhez NFL-játékosokat kérdezett, a fehér játékosok mindegyike Trumpot, a feketék döntő többsége Clintont nevezte meg választott elnökjelöltként. A Bleacher felmérése természetesen nem tudományos igényű, ám a „rendes” közvélemény-kutatások szerint is Trump több szavazatot kap majd a fehér, Clinton pedig a fekete voksolóktól.
A 2016-os, különösen kiélezett választási csata öltözőn belüli barátságokat tesz próbára, és volt franchise-tulajdonos, akinek elege lett, és közölte, nem lesz politizálás a csapaton belül. Az amerikai férfi labdarúgó-válogatotton belül rendszeresek a politikai viták, mint ahogy ezt a USA Todaynek elmondta Geoff Cameron. A Stoke City játékosa egyébként Donald Trumpot támogatja, ezzel pedig kisebbségben van az öltözőn belül. A Mexikó elleni mérkőzés előtt a válogatott összetartáson vesz részt, így együtt izgulhatják végig a választás napját.
„Van néhány srác, aki rühelli Trumpot. A többség az öltözőn belül sokkal inkább liberális, mint konzervatív. Az igazat megvallva, egyik jelölt sem túl fényes, no de melyiknél van esély arra, hogy csak egy kicsit is jó irányba változtasson az ország dolgain? Hát nem annál, akinek a tevékenységét végigkíséri a korrupció” – így Cameron. A Stoke-játékos első számú vitapartnere egyik legjobb barátja, Alejandro Bedoya, aki nagy Clinton-támogató – Cameron elmondása szerint a viták néha azzal érnek véget, hogy az egyik fél frusztráltságában inkább hagyja a fenébe az egészet.
„Remélem, két győzelmet aratunk a héten. Hármat, ha a választást is figyelembe vesszük” – mosolygott Cameron.
KI A LEGÉRTÉKESEBB SPORTEMBER, AKI ELKÖTELEZTE MAGÁT? LeBron James, aki a Forbes listája szerint 2016-ban 76 millió dollárt keres. A Cleveland Cavaliers kosárlabdacsillaga az ohiói Akron szülötte, és a helyi lapban (Akron Beacon Journal) jelent meg véleménycikke, melyben Hillary Clinton mellett tette le a voksát. A választási kulcsállamnak számító Ohióban James támogatása nem elhanyagolható tényező.
Az NBA-játékosok jó része hasonlóan gondolkodik, a profi kosárlabdázók között igen sok Clinton- és nagyon kevés Trump-támogató van. Az amerikai sportélet legjobban kereső játékosai közül az amerikai futballista Tom Brady Trump mellett áll – hivatalosan nem támogatta, ám jelezte, reméli, hogy jó barátját megválasztják. Russell Wilson (amerikai futball) Clintonra szavaz, csakúgy, mint Carmelo Anthony (kosárlabda) – tegyük hozzá, a legtöbbet kaszáló sportemberek többsége hallgat. A „tojáslabdás” Manning testvérek a republikánus jelölt Jeb Bushnak adományoztak az előválasztások során, ám a Trump–Clinton versenyfutásban nyilvánosan nem tették le a garast.
KI IJEDT MEG NAGYON TRUMPTÓL? A franchise-tulajdonosok között (főleg az NFL-ben) igen sok a republikánus támogató, ám még ők sem mind álltak be Trump mögé, jelezve a sajátos stílusú jelölt megosztó voltát. Az NBA-ben tulajdonos Mark Cuban (Dallas Mavericks) először örült, hogy az üzleti életből induló Trump megméreti magát, ahogy egyre többet hallgatta, nagyon megijedt, és végül Clinton mellé állt.
„Trump nem tudja, mikor kell tartania a száját. Az az igazság, hogy rettentően megijeszt engem. Azonnali és valós veszélyt jelent az országra. Hillary Clinton nem túl karizmatikus személyiség, elég unalmas, de legalább fel tudja fogni a problémákat” – vélekedett.
A REDSKINS-SZABÁLY ÉS A VÁLASZTÁSOK. A Washington Redskins amerikaifutball-csapata 1940 óta szinte pontosan meg tudta jósolni a négyévenkénti elnökválasztás végkimenetelét. A „Redskins-szabály” úgy tartja, ha a Washington megnyeri a választások előtti utolsó hazai mérkőzését, akkor a már addig is hatalmon lévő párt kerül újból a Fehér Házba. A szabály kevés kivétellel (1932 – ekkor még nem a fővárosban volt a csapat –, 2004, illetve 2012) meg tudta jósolni az elnökválasztás kimenetelét. A Redskins most 27–20-ra legyőzte az Eaglest, a szabály szerint tehát a mostani elnököt adó párt jelöltje (Hillary Clinton) kell, hogy nyerjen.
Szintén Clinton-sikert „jósol” az LSU–Alabama egyetemi amerikaifutball-mérkőzés, amely a legutóbbi nyolc alkalommal jó mankó volt az elnökválasztáshoz. 1984 óta amikor az LSU nyer, akkor a republikánus, amikor az Alabama, akkor a demokrata elnökjelölt győz a választásokon. Most az Alabama 10–0-ra nyert, tehát Clinton sikerét hozza a választás. Legalábbis eszerint…