Az ünnepélyes megnyitón Szabó Lajos, a Sportmúzeum igazgatója, az Ezüstgerely albizottság elnöke kiemelte, hogy harmincadszor adták át az 1961-ben alapított Ezüstgerely díjakat.
Vékássy Bálint, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára hangsúlyozta, hogy a MOB alapvető feladata a sportban rejlő értékek megőrzése, terjesztése.
„A művészeti alkotásokkal más rétegekhez, illetve más szempontból jut el a sport” – mondta. Ezúttal öt kategóriában 127 alkotó pályázott 592 művel. A zsűri döntése alapján 70 művész 183 alkotása került be a kiállítás anyagába, amely április 7-éig, keddtől szombatig 10 és 17 óra között látogatható.
Az Ezüstgerely albizottság – hagyományainak megfelelően – hangsúlyozottan művészi igénnyel készült, a sport, az olimpia, a testnevelés és a természetjárás, azaz a testkultúra egész területének témavilágát felölelő alkotásokat várt képzőművészet, alkalmazott művészet, sportfotó, irodalom és film-videó kategóriában.
A pályázat kiírója a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum, lebonyolítója a Nemzeti Sportközpontok – Magyar Olimpiai és Sportmúzeum, támogatója az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkársága.
Esterházy Péter író posztumusz életműdíjban részesült.
A sportfotó kategóriában az MTVA/MTI két munkatársát is díjazták: Ezüstgerely-díjat kapott Illyés Tibor, elismerő oklevelet pedig Komka Péter. Lapunk fotóriportere, Földi Imre a III. díjat érdemelt ki sorozatával.
EZÜSTGERELY-DÍJASOK
Alkalmazott művészeti kategória: Földes Zoltán: Állítható fekvenyomópad
Sportfotó kategória: llyés Tibor beadott munkái
Irodalom kategória: dr. Takács Ferenc: Irodalom és testkultúra
Ezüstgerely életműdíj (posztumusz): Esterházy Péter
Film-videó kategória: Simonyi Balázs: Ultra
A képzőművészeti kategóriában a zsűri az Ezüstgerely díjat nem adta ki.