A PRB-t kormányzó Escoffier akkor került bajba, amikor hajója egyelőre tisztázatlan okból elsüllyedt. Négyen indultak a mentőtutajában menekülő versenyző keresésére, végül a korábban a harmadik helyen is haladó Le Cam (Yes we Cam!) talált rá társára az éjszaka közepén. Az eset Fokvárostól 580 tengeri mérföldre délnyugatra történt, a mentést nehezítette, hogy sötétben, olykor ötméteres hullámok között kellett a bajba jutott hajóst a fedélzetre juttatni.
A 61 éves Jean Le Cam, aki most megmentette honfitársát, 12 évvel ezelőtt maga is hasonlóan járt. Akkor Vincent Riou sietett a segítségére, amikor vitorlása felborult 2009 januárjában a chilei partok közelében, 200 mérföldre a Horn-foktól. Le Cam rekordot jelentő módon ötödik Vendée Globe-ján indul, a 2004–2005-ös menetben a második helyen végzett.
A november 8-án elrajtolt viadalon Charlie Dalin vezet az Apiviával, előnye jelenleg 219 tengeri mérföld. A második helyen Thomas Rettant halad a LinkedOuttal, míg a harmadik helyen az ugyancsak francia Louis Burton a Bureau Vallée 2-vel, ugyanakkor jelenleg nehéz a pontos állást meghatározni, mert a társaikat mentő hajósok idejéből a viadal végén levonják majd a mentéssel töltött időt.
A 33 fős mezőnyből eddig hárman adták fel a versenyt, köztük a nagy esélyesnek tartott brit Alex Thomson.
A földkerülő vitorlásversenyek közül a Vendée Globe a legnehezebb: az indulóknak 18 méteres, egytestű hajójukkal egyedül, kikötés és külső segítség nélkül kell megkerülniük a bolygót. A leggyorsabbakat január közepére várják Franciaországba.
A versenycsúcsot a francia Armel Le Cléach tartja, aki a legutóbbi földkerülést 74 nap 3 óra 35 perc 46 másodperc alatt teljesítette.
Fa Nándor az 1992–1993-as Vendée Globe-on legjobb nem franciaként az 5., 2016–2017-ben a 8. helyen végzett, ezt követően visszavonult a versenyzéstől.