Golf a Holdon, avagy a sport dacol a gravitációval

L. PAP ISTVÁNL. PAP ISTVÁN
Vágólapra másolva!
2021.02.06. 12:54
null
Alan Shepard golfozik az űrben
Címkék
1971. február 6. Pontosan ötven évvel ezelőtt történt, hogy az Apollo–14 két űrhajósa, Alan Shepard parancsnok és Edgar Mitchell a Holdra lépett. A küldetés pikantériáját az adta, hogy a történelmi első (Apollo–11) és második (Apollo–12) misszió sikere után a harmadik kis híján tragédiába torkollott, amit a hasonló című filmnek is köszönhetően (Apollo–13, Tom Hanks főszereplésével) a mai napig emleget a világ.

Az 1970. áprilisi balul sikerült utat követően az Apollo–14 feladata a Hold-programba vetett hit visszaállítása is volt, és ha már lélegzetvisszafojtva figyelt a világ, valami emlékezeteset is szerettek volna az asztronauták mutatni neki. Így aztán Alan Shepard egy golfütőt (pontosabban: csak a fejét) és két labdát is vitt magával az expedícióra. (Shepard másodszor járt az űrben, 1961. május 5-én, 24 nappal Gagarin után ő volt az első amerikai, aki a Freedom–7-tel az űrben járt, és az Apollo–14 expedíció első embereként az ötödik, egyben a maga 47 évével a valaha volt legidősebb, aki a Holdra léphetett.)

Shepard golfütése a Holdon

Shepardék két részletben több mint kilenc órát töltöttek a szabadban, és a második Holdséta végén a parancsnok egy szerszámnyélre erősített acél 6-os golfütőfejjel megpróbálta elütni a magával hozott golflabdát – ám a szkafander szorításában ez csak egy kézzel volt lehetséges, elsőre luftot is ütött, másodszorra azonban néhány méterre sikerült odébb terelnie. „Csak száll és száll, mérföldekre!” – kommentálta enyhe túlzással az ütést Shepard, majd visszaszállt a holdkompba, és három nappal később Amerikai Szamoától 1410 km-re délre sikeresen landolt is társaival a Csendes-óceánon.

Az Apollo–16 két Holdra lépő űrhajósa, John Young és Charles Duke 1972 áprilisában azzal tisztelgett az olimpiai eszme előtt, hogy a közelgő müncheni játékok alkalmából magasugró-kísérleteket mutattak be a Hold súlytalanságában, ahová két ötkarikás zászlót is felvittek magukkal. A kettejük közül még életben lévő Duke-ot az olimpiai eszme népszerűsítéséért két évvel ezelőtt Thomas Bach NOB-elnök a „Határ az ég” trófeával tüntette ki Lausanne-ban, ahol Duke az egyik zászlót az ottani múzeumnak adományozta.

Gagarin a kosárlabdacsapatról készült fotó bal szélén
Gagarin a kosárlabdacsapatról készült fotó bal szélén
Gagarin szaratovi kosárlabdamezben
Gagarin szaratovi kosárlabdamezben

Jurij Gagarin, a 165 centis kosárlabda-fenomén

Az első űrhajós, a szovjet Jurij Gagarin kiváló jégkorongkapus volt idelent, remekül síelt és korcsolyázott, mi több, mindössze 165 (más források szerint csak 157...) centis testmagassága ellenére a kosárlabdába nemhogy belekóstolt, de a szaratovi műszaki főiskola együttesének csapatkapitánya volt, sőt játékvezetői vizsgát is tett. „Jurij Alekszejevics Gagarin kora ifjúságától lelkes sportoló volt. Már az iparitanuló-iskolában, majd a technikumban is részt vett rendszeres testedzésben – nyilatkozta az ünneplő Népsportnak a történelmi, 1 óra 48 perces repülés után, 1961. április 12-én a „béketábor” új hőséről a Szovjetszkij Szport egyik munkatársa. – A technikum kosárlabdacsapatában első osztályú minősítést szerzett. Gagarin nem magas, sőt a közepesnél is alacsonyabb, a kosárlabdázásra hallatlan ruganyossága és akaratereje tette alkalmassá. A technikumban nemcsak sportolt, hanem sportszervezőként is működött, igen sok diáktársát vonta be a sportolásba. A repülés iránti vonzalma modellezéssel kezdődött, sportrepüléssel folytatódott, majd vadászrepülésen át fejlődött űrrepülésig.”

A hidegháborús űrversenyben győztes Gagarinnal a Szovjetunió nem volt hálátlan, sőt. Amint Szaratov közelében leszállt (nem véletlen, hogy a Volga-parti város új repterét 2019 augusztusában róla nevezték el), hazája máris „a Szovjetunió érdemes sportmestere” címmel tüntette ki, a Szovjet Rádiósport-szövetség pedig rekordernek ismerte el a világűr és a Föld közötti kapcsolat történelmi megteremtéséért.

„Amikor a rádióban hallottam Gagarin csodálatos hőstettét, azonnal arra gondoltam, milyen hihetetlen bátorságának kellett lennie. Teljesen egyedül beült az űrrakéta kabinjába, hogy elrepüljön egy olyan világba, ahol eddig az ember csak a képzeletében járt. Úgy vélem, hogy nagy önbizalmat adott neki a tudat, hogy azt az űrrakétát, amelybe beszállt, és amelyre hősiesen rábízta az életét, olyan kezek alkották, amelyek eddig is csodát műveltek rakétaépítésben. Mint sportember gondolatban én is kezet szorítok Gagarinnal, a hős sportemberrel” – lelkendezett az idehaza megszólaltatott sporthírességek egyikeként az akkor 21 éves Göröcs János, az Újpesti Dózsa válogatott klasszisa, majd, talán Gagarin tiszteletére, április 16-án gólt lőtt az NDK elleni vb-selejtezőn.

Tyereskova kezdőrúgása a Képes Sportban
Tyereskova kezdőrúgása a Képes Sportban

Valentyina, azaz „Válja” Tyereskova, a világ első női űrhajósa első osztályú ejtőernyős volt, aki 125 sikeres ugrást mondhatott magáénak, mielőtt 1963. június 16-án 48-szor megkerülte a Földet a Vosztok–6 fedélzetén. Négy hónappal később, október 19-én Kelet-Berlinben ő végezte el az NDK–Magyarország Eb-selejtező (akkor még Nemzetek Európa-kupájának hívták, Bene és Rákosi góljával 2:1-re nyertünk) kezdőrúgását úgy, hogy a lelátón maga Jurij Gagarin is ott volt, tombolt a béketábor.

A Voszhod–2-t elhagyva a világ első űrsétáját teljesítő kozmonauta, Alekszej Leonov teljesítményét a sportoldalakon is kellőképpen megünnepelték: „A »kozmikus légtornász« Alekszej Leonov alezredes teljesítménye az egész civilizált világ diadala, külön öröm és büszkeség tölti el a sportembereket, akik Leonov alezredes teljesítményében a fegyelmezett sportmozgást is ünnepelhetik” – írta 1965 márciusában a Népsport.

Az űrsétát ugyancsak teljesítő Vitalij Szevasztyjanov 1977-től 1986-ig, majd 1988-tól további egy évig a Szovjet Sakkszövetség élén állt – azaz Portisch Lajosék 1978-as Buenos Aires-i diadalakor is ő gratulálhatott a sakkolimpiai bajnok magyar férficsapatnak.

Az elsőként a Holdra lépő Apollo–11 személyzet tagjai közül Neil Armstrong előbb tanult meg repülni, mint ahogyan a jogosítványát megszerezte, és 17 évesen, 1947-ben azért döntött úgy, hogy repüléstechnikai tanulmányokat kezd az indianai West Lafayette-i Purdue Egyetemen, mert két évvel korábban Ohióban látta a Purdue Boilermakers és az Ohio State Buckeyes közötti amerikaifutball-meccset, és a Boilermakers rajongója lett.

Második földlakóként Holdra lépő társa, Buzz Aldrin középiskolásként rúdugrásban és amerikai futballban volt igazi helyi hős, mielőtt felvették volna a híres West Point-i katonai akadémiára, ahonnan csatlakozott a légierőhöz. John Glenn pedig, aki harmadik amerikaiként járt az űrben és elsőként kerülte meg a Földet, a New Concord főiskolán nemcsak az amerikaifutball-csapat centere és linebackere, de a kosárlabda- és a teniszcsapat oszlopos tagja, igazi all-round sportember volt.

Frizbi, bumeráng és tollaslabda az űrkabinban

Űrhajósnak lenni önmagában is kivételes sportteljesítmény, nem véletlen, hogy az asztronauták között szép számmal találunk olyanokat, akik a különböző sportokban (mindenekelőtt persze a repülősportokban) is megvillantották tehetségüket. A súlytalanság pedig önmagában kihívást jelent, ha fent az űrben akar valaki testmozgást végezni.

Mint például három éve a Nemzetközi Űrállomás orosz, amerikai és japán asztronautáinak, akik speciális űrszabályokkal páros tollaslabdameccset vívtak az állomás legnagyobb moduljában. Az Alekszandr Miszurkin, Mark Thomas Vande Hei duó a Kanai Norisige, Anton Skaplerov kettőssel vette fel a küzdelmet, végeredményt nem hirdettek, mint kijelentették: „a barátság győzött”…

Tollaslabda az űrállomáson…

Az amerikai Garrett Reisman (az első zsidó származású űrhajós, aki Izrael állam megalakulásának 60. évfordulóján, 2008 májusában az űrből köszöntette az övéit) 2008. április 17-én egyenesen a Nemzetközi Űrállomáson végezte el a New York Yankees–Boston Red Sox baseballmeccs ünnepélyes kezdődobását – de ebben a műfajban nem ez volt az első: 13 évvel korábban, 1995-ben például a Columbia űrsikló legénysége indította el az Atlanta Braves–New York Yankees World Series-csata ötödik mérkőzését. Reisman véletlenül felfedezett egy másik „űrsportot” is – mégpedig a vizes palackok töltése közben… „Rájöttünk, hogy ezek a csomagok milyen hatalmasak, és elkezdtük dobálni őket, mint egy medicinlabdát. De lovagolni is lehet rajtuk, unaloműzésnek, edzésnek és szórakozásnak is kiváló” – nyilatkozta.

Az űrben baseballozni kicsit komplikált lenne, ám az asztronauták sűrűn viszik fel magukkal kedvenc csapataik relikviáit, a spanyol-amerikai Michael López-Alegría például 2007-ben az 1984-es World Series egyik, az akkor már baseballkomisszárként dolgozó Peter Ueberroth (a Los Angeles-i olimpiát tető alá hozó üzletember) által dedikált labdáját is az úticsomagjába rejtette. Kollégája, Sunita Lyn Williams (aki a maga négy részletben teljesített több mint 29 órájával 2008-ig a világon a legtöbb időt űrsétán töltő nő volt) pedig Red Sox-, azaz Boston-rajongóként a város híres maratoniját egy futópadon teljesítette a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén.

Peggy Whitson unaloműzésre és az asztronauták testének karbantartására komoly váltóversenyeket szervezett 2007-ben, bár a Nemzetközi Űrállomás első női parancsnoka maga is elismerte, hogy ez kissé veszélyes szórakozás volt: „A három űrhajósból álló csapatok első emberei az űrállomás egyik végéből indultak, a másik végén várakozó három modullal arrébb váltotta őket, és visszafutva adta át a stafétát a harmadik tagnak…”

Christer Fuglesang és a frizbi
Christer Fuglesang és a frizbi

Christer Fuglesang volt az első svéd, aki az űrbe repült, és ha már ott járt, vitt magával egy frizbit, hogy megdöntse a szer idővilágrekordját. Ez földi gravitáció nélkül természetesen sikerült is neki – 16.72 másodperc lett az új csúcs. A japán Doi Takao pedig egy bumeráng aerodinamikáját vizsgálta meg, és kissé elképedt, amikor látta, hogy a gravitációnak nincs köze a röppályájához. „Nagyon meglepődtem, amikor láttam, hogy ugyanúgy repült, mint a Földön” – mondta hazája első, űrsétát is teljesítő asztronautája.

Doi Takao és a bumeráng (Fotó: AFP)
Doi Takao és a bumeráng (Fotó: AFP)

A gyulaházi Farkas Bertalan, Csillagváros kapitánya

És vele kellett volna kezdeni: szinte természetes, hogy a gyulaházi születésű Farkas Bertalannak, a mindmáig egyetlen magyar űrhajósnak is jelentős a sportmúltja. („Gyulaházán, ahol születtem, két labda volt a faluban: az egyik a csapaté, a másik az enyém, a keresztapámtól kaptam, gyönyörű fűzős ötös foci volt...” – nyilatkozta néhány évvel ezelőtt a FourFourTwo magazinnak, s arról is beszámolt, hogy 1972-ben a pápai Vadászrepülő Ezred labdarúgócsapatát is ő alapította.)

Amint az már Csillag Péter kollégánk kiváló Hátsó füves sorozatából is kiderült, mindenki Bercije 9-es számmal a hátán a gyulaházi futballcsapat egyik sztárja volt. Mi több, a Moszkva melletti Csillagvárosban az Interkozmosz-program űrhajósai számára rendezett kispályás focimeccseken olyan ragyogó csapatot irányított, hogy később rendre az ő társai repülhettek, és az ellenfélből kerültek ki a tartalékok...

Mint például a 2018-ban elhunyt Magyari Béla, aki 1980 májusában nem jutott fel a Szojuz–36-ra, csak lentről szurkolhatott Farkas Bertalannak és szovjet társának, Valerij Kubaszovnak. Magyari négy gyermeke közül Lilla lánya csapatban válogatott sportlövő volt – juniorként csapatban neki is ezüst jutott az 1997-es varsói légfegyveres Európa-bajnokságon.

Rakétaember az 1984-es olimpiai megnyitón (megtekintés átkattintással)

RAKÉTAEMBER AZ OLIMPIÁN

Kevés meghökkentőbbet látott a világ, mint amikor 1984. július 28-án a Los Angeles-i nyári olimpia megnyitóünnepségén egyszer csak egy magányos, látszólag segédeszköz nélküli ember repült be a Coliseum zsúfolt lelátói közé, és gond nélkül landolt a gyepen. William Suitor, avagy a Rocket Man (Rakétaember) a hátára erősített ún. jet pack segítségével szállt alá az égből, ennek a technológiának köszönhető, hogy már az űrsétához sem feltétlenül kellett többé „köldökzsinór”, mint anno Alekszej Leonovnak.


Olimpiai fáklya az űrben
Olimpiai fáklya az űrben
FÁKLYA AZ ŰRBEN

Az olimpiai láng többször is megjárta a világűrt – és mindhárom esetben csak ámult a világ. Először az 1996-os atlantai játékok szervezői gondolták úgy, hogy a Columbia űrsiklón ott a helye az olimpiai jelképnek is, június 20-án fel is vitte magával az STS–78, fedélzetén a Terence Henricks parancsnok vezette hattagú amerikai-francia-kanadai személyzettel, és tizenhat nappal később sikeresen le is szállt vele a floridai Kennedy Űrközpontban.

Sydney, a 2000-es játékok előtt az első ausztráliai születésű űrhajósnak, Andrew Thomasnak támadt az az ötlete, hogy meg kellene ismételni a négy évvel korábbi akciót. A NASA biztonsági okokból nem lelkesedett, ám végül a csökkentett lángerejű fáklyát kétfelé vágva, egy speciális dobozban mégiscsak felvitte azt az STS–108 űrsikló, és amíg lent a váltó futott az „igazi” fáklyával, egy rövid televíziós bejelentkezésnyi időre odafent is kiállították.

A 2014. februári szocsi téli olimpia előtt az oroszok sem mentek a szomszédba egy kis magamutogatásért. 2013. november 7-én Mihail Tyurin parancsnok, az amerikai Rick Mastracchio és a japán Vakata Koicsi felvitte a fáklyát a Szojuz TMA–10M fedélzetén az űrbe, két nappal később odafent Oleg Kotov és Szergej Rjazanszkij meg is sétáltatta, majd november 11-én a Nemzetközi Űrállomás (ISS) frissen leváltott legénysége (Fjodor Jurcsikin parancsnok, egy amerikai hölgy, Karen Nyberg és az olasz Luca Parmitano) a Szojuz TMA–09M-mel épségben visszahozta Kazahsztán földjére. De a szocsi lánggal lent a Földön három űrhajós, Szergej Krikaljov (aki 2005-ös űrsétája során egy golflabdát küldött el a semmibe, miután a torontói Element 21 Golf Company klub erre befizetett az orosz űrügynökségnél…), Mihail Kornyijenko és a repülése 50. évfordulóját éppen akkortájt ünneplő első női kozmonauta, Valentyina Tyereskova is futott.


Szergej Krikaljov golfozik
Szergej Krikaljov golfozik
LANDOLÁS A FOCIPÁLYÁN

Ha nem is volt mérhető Gagarin, Tyereskova vagy Leonov űrbravúrjainak túláradó tálalásához, de 1969 júliusában a Népsport, azaz Réti Anna azért az Apollo–11 sikeres Holdra szállását is megünnepelte. A maga módján…

„Szeretném elkerülni az elfogultság látszatát, de például ez a holdutazás immár véglegesen megőrizte az utókornak a labdarúgást, az atlétikáról nem is beszélve.

Azt mondják, hogy egy nagy horderejű vállalkozásból ilyen következtetésekre jutni mégiscsak bűnös elfogultság? Ne higgyék! Nem állítom, hogy a sok jelentős műszer között elhelyeztek a Holdon focilabdát is. (Ennek persze az is oka lehet, hogy a labdarúgás nem elég népszerű az USA-ban.) De az első jelentés! Bizonyára nem gondolkoztak el azon a mondaton, hogy a holdkomp egy futballpálya nagyságú térségben ereszkedett le. Szóval nem egy 60x110-es területen, hanem egy futballpálya nagyságún. Az utókor ebből világosan tudni fogja, az első holdra szállás időpontjában futballoztak. S ha a nagy sportcsaták, világbajnokságok, világkupák eredményei valami csoda folytán nem maradnának fenn, a holdkomp érkezésének térségéből világosan rekonstruálható lesz, hogy mekkora is volt egy futballpálya. A kapukat, a játékosok számát, a labdát majd hozzáálmodja az utókor.

Azután itt van a két űrhajós rövid holdprogramja. Csakis a sportban van annak komoly jelentősége, hogy az ember melyik lábával ér talajt. Armstrong is pontosan begyakorolt mozgás szerint, a bal lábával lépett a Holdra. Mint valami távol-, magas- vagy hármasugró. Arról nem beszélve, hogy később a szemünk láttára ugráltak, ami megfelelt az atléták páros lábú bemelegítő szökellésének.

Ámulva néztük ezt az ugrálást. Olyan meghökkenve és csodálattal, mintha egy háromméteres magasugrócsúcsnak lennénk a tanúi. A gyors léptű séta is beillett egy földi értelemben vett kiadós vágtának. Csak éppen az ellenfél és a célszalag hiányzott. De ez mit sem vont le az esemény bámulatra méltó érdekességéből.

Aztán a holdkirándulás részvevői visszatértek kompjukba, majd később elhagyták a futballpálya nagyságú térséget és visszaindultak a Földre, ahol minden megy tovább a szokott rendjében.”

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik