Saját felelősségre – Deák Zsigmond jegyzete

DEÁK ZSIGMONDDEÁK ZSIGMOND
Vágólapra másolva!
2021.02.03. 23:25

Egy év múlva, 2022. február 4-én fellobban az olimpiai láng és Pekingben (valamint Jencsing és Csangcsiakou helyszíneken) elkezdődik a XXIV. téli ötkarikás játékok. „Békeidőben” ez lenne összeállításunk felvezető mondata, aztán következnének az aktualitások, az esélylesés, különös tekintettel címvédő rövid pályás gyorskorcsolyázóinkra, akik 2018-as történelmi váltóaranyukkal feltettek minket, magyarokat a havas-jeges térképre. No meg érzékelhető hazai érdeklődést csiholtak a nyári olimpia téli „kistestvérének”, mert akárki akármit mond, ez azért nálunk örökre így marad, Liuék eredményei ide vagy oda. Épp ezért kicsit visszatekintenénk a tavalyi tokiói játékokra, elmerengenénk sikereinken, kudarcainkon, s összehasonlítanánk, az alapos japánok rendezéséhez képest hol állnak most a szintén megbízható kínaiak.

Ám mindezt nem tehetjük, mert most békeidő helyett háború van, ugyan nem „igazi”, de arról már régóta letettünk, hogy az olimpia az ókorhoz hasonlóan fegyvernyugvást hozzon a világban. Ezúttal a koronavírus az agresszor, s csak a Jóisten tudja, egy év múlva hogyan alakul majd a küzdelem. Kína persze készen áll, s mivel a 2008-as nyári rendezéskor a környezetszennyezés miatt kapott sok kritikát, most különösen figyel a klímavédelemre. Hozzáteszem, volt szerencsém ott lenni több mint 12 éve Pekingben, s egyáltalán nem volt zavaró a szmog, igaz, naponta csak az autók fele mehetett ki az utcára, s a főváros iparát gyakorlatilag leállították arra a néhány hétre. Ezért is írom, Kína akkor is készen állna, ha nézők, sőt, versenyzők nélkül kellene olimpiát rendeznie.

Mert ahogy Petra Vlhová világbajnok cseh alpesi síző fogalmazott írásában, amelyet a NOB hazánkban kizárólag a Nemzeti Sportnak adott oda közlésre: „A mi panaszaink mégis eltörpülnek a frontvonalon dolgozók világszerte napi szinten meghozott áldozatai mellett. Ők nap mint nap harcolnak azért, hogy újra talpra állítsák a világot. Ők azok, akik megérdemlik, hogy az egész világ szurkoljon nekik.” No de hol van Peking, amikor még Tokió sincs sehol? A NOB éppen most adta ki a versenyzőknek szánt 33 oldalas kézikönyvét a július-augusztusi, egyelőre bizonytalan sorsú nyári játékokra, amelynek jó része a korábbiakkal ellentétben az egészségügyi előírásokról, a vakcinációról szól. Benne van, hogy mindenki a saját felelősségére vesz részt a viadalon, s hogy a kézikönyv a jelenlegi állapotot tükrözi, áprilisban, az aktuális pandémiás helyzethez igazodva jön az újratervezés...

Kegyetlen, embertelen ez az egész, pedig az olimpiára, legyen nyári vagy téli, igazán rímelne az LGT legendás száma, az Embertelen dal refrénje: „Embertelen szép, embertelen jó,/ Embertelen jó, s embernek való.”

Hátha mégis.

 

A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik