Keretszűkítés – Deák Zsigmond jegyzete

Vágólapra másolva!
2021.12.28. 22:42
Bevett fordulat, ezerszer olvastam már, vagy százszor le is írtam, de mindig összeszorul gyomrom,

amikor beleélem magam a szituációba: „XY a keretszűkítés áldozata lett...” Bizony, áldozata, mert kevés rosszabbat tudok elképzelni, mint hogy együtt készüljek a többiekkel, hozzájuk hasonló kemény munkát végezve, kiemelkedő teljesítményt nyújtva, aztán a végén mégse kerüljek be a kiválasztottak közé. Van, aki emelt fővel képes kezelni a helyzetet, van, aki nem, szülhet dacot és fokozott elhivatottságot, de ejthet lelki sebet, okozhat összeomlást.

A sport világában megszokott számos „ki a legjobb” jellegű szavazás nem ennyire direkt hatású, ettől még óhatatlanul feszültséget generál az érintettek, sőt, manapság már a rajongók körében is. A futball Aranylabdája kapcsán például a Messi- és CR7-fanok utóbbi években megszokott virtuális ölre menésébe beszálltak a Lewandowski-hívek is, miközben maguk a sztárok habitusuk szerint visszafogottan vagy épp szókimondóan értékelték aktuális helyezésüket.

A Magyar Sportújságírók Szövetsége (MSÚSZ) 1958 óta megszokott Év sportolója-választása a patinás múlt – az idei immár a 64. – és sportunk folyamatos világszínvonala miatt jelentős presztízsértékkel bír, de mégiscsak játék: a szervezet tagjai az adott esztendő kiemelkedő teljesítményei alapján voksolnak. Avagy megkísérlik a lehetetlent, próbálják összehasonlítani, sorrendbe rakni a különböző sportágakban elért olimpiai bajnoki címeket, vb- és Eb-diadalokat, Grand Slam-sikereket, mikor mi jön.

S 2021-ben csőstül jött, az elhalasztott tokiói ötkarikás játékokon és az egyéb világversenyeken nagyszerűen szerepeltek a mieink, a részben hazai rendezésű labdarúgó Európa-bajnokságon a két legutóbbi vb-győztes sem tudta felülmúlni válogatottunkat, a különböző klubszintű trófeákról nem beszélve.

Ezek alapján már a kategóriák tízes listáját sem volt egyszerű összeállítani, amelyekre szavazhattak a szakújságírók. Az idén brillírozó férfiaknál például olimpiai ezüst- és bronz­érmesek estek áldozatául a „keretszűkítésnek”, most, a választás lezárásánál, a legjobb három kihirdetésénél pedig már ötkarikás bajnokok sem fértek fel a dobogóra. De mit lehet csinálni, ha a dobogónak csak három foka van? Játék ide, játék oda, itt sem mellékes, ki nyer, a sok mindent megélő, tizenöt év alatt ugyanennyi világversenyen érmet szerző, az idén olimpiai és Európa-bajnok Lőrincz Tamás például így kommentálta top 3-as helyezését a sajtótájékoztató közvetítése után: „Itt ugrálunk a tévé előtt a családdal örömünkben...” Minden idők legeredményesebb magyar birkózójáról beszélünk.

Maradjunk annyiban, a keretszűkítésnek nemcsak áldozatai, győztesei is vannak.

A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik