Budapesti fölény – Thury Gábor jegyzete

THURY GÁBORTHURY GÁBOR
Vágólapra másolva!
2022.01.10. 00:07

„Szeretlek Erzsi, haver vagy János, csapat csak egy van, a Ferencváros!” A Sport­egyesületek Országos Szövetsége (SOSZ) az olimpiai, a világ- és Európa-bajnoki szereplések alapján összeállította a klubok sorrendjét, s Deák Bill Gyulának bizony most nincs igaza: a sort a Budapesti Honvéd vezeti az FTC előtt, UTE, Vasas, BVSC-Zugló, MTK a további sorrend.

Nagyon egyszerű a válasz, Gergely István, az egyesület elnöke sportszakmai és emberi oldalról világítja meg, miért is a piros-fehérek állnak az élen, hozzátéve, nem lehet figyelmen kívül hagyni a Bp. Honvéd kedvező infrastrukturális helyzetét sem. Ez utóbbi jellemzi a többi fővárosi egyesületet is, továbbá Budapest lélekszáma az országban kimagasló, ergo a merítési lehetőség is.

A „versenyben” előnyt élveznek azok a klubok, amelyek több szakosztályt működtetnek, továbbá az egyéni sportokban egy-egy versenyző több érmet szerezhet. Olimpiai bajnok cselgáncsozónk, az Atomerőmű SE elnöke, a SOSZ elnökségi tagja, Kovács Antal éppen a másik oldalról világította meg ezt a kérdést: Paks az utánpótlást tekintve az öt kiemelkedő szakosztálynál nem bír el többet – kisebb a merítés.

Magam a Honvéd elsőségét annak is tulajdonítom, hogy az egyesület 2017-ben újra életre hívta a sportszázadot, amely életpályamodellt kínál, nem csupán a sportolást könnyíti meg. A sportolóknak gyakran nehézséget okoz a civil életbe illeszkedés, a modell ezt könnyíti meg. Nem véletlen, hogy a birkózó Lőrincz testvérek vagy épp a csapatban olimpiai bronz­érmes, világbajnok párbajtőröző Rédli András (az „Ezredes”), az öttusa-világbajnok, olimpiai bronzérmes, Tokióban hatodik Marosi Ádám, az Európa-bajnok cselgáncsozó Karakas Hedvig is honvédos, és a sor még folytatható.

A nagyok vonzzák is egymást. A tokiói bajnok úszó, Milák Kristóf Érdről a Bp. Honvédhoz került, az ötszörös olimpiai bajnok kajakos, Kozák Danuta fővárosi klubból (UTE) átigazolva már fradistaként szerezte meg hatodik aranyérmét, az ex-MTK-s Liu testvérek is a Ferencvárosban korcsolyáznak az újabb dicsőségekért.
Noha Magyarországon a sport (is) Budapest-centrikus, a legeredményesebb vidéki sportvárost, Győrt nem szabad kihagyni a felsorolásból. A hagyományos csapatsportok mellett a város vízben-vízen erős, főképpen a tiszai „gyerek” Kopasz Bálint odaigazolásával.

Mit hozzon a jövő? Ugyanilyen eredményeket – és a vidéki bázisok megerősödését.

A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik