Levél a titokzatos Sebes fiúnak – régi idők sportképeslapjai, 4. rész

Vágólapra másolva!
2022.03.23. 17:54
Az Aranycsapat szövetségi kapitánya, Sebes Gusztáv a Camp Nou stadionavató ünnepségéről küldött apai üzenetet kisfiának, egy másik képeslapot a teljes barcelonai szuperhármas (Kubala László, Czibor Zoltán, Kocsis Sándor) aláírt, de figyelemre méltó az MLSZ nyakára ültetett Ginzery Pál miniszteri biztos „történelemszagú” levele is. Tovább böngésztük Eszes Tamás csodálatos képeslapgyűjteményét.

 


„Üdvözöllek Dániából, öreg haver!” – köszöntötte cimboráját, Soponyai Jánost az Elektromos játékosa, Lengyel I Zoltán 1936 augusztusában az amatőrválogatott háromállomásos dániai túrájáról. A hivatásosok távoltartását olyannyira komolyan vették, hogy az eredetileg keretbe jelölt Lágler Pál azért nem utazhatott a csapattal, mert a korabeli újsághír szerint az indulás előestéjén leigazolta a professzionális Újpest. Görög József Törekvés-futballista csatlakozása is veszélyben forgott, késve kapott ugyanis dán vízumot, ám végül csak utolérte a társaságot. A felkészülés körülményeiről olvasva nem lehet kétségünk afelől, hogy tényleg amatőrökről van szó...

„Rettentő fejetlenség uralkodik az amatőr válogatott dán portyája körül – jelentette a Nemzeti Sport augusztus 13-án. – Kapkodás, idegesség mindenütt. Csupán egy ember nyugodt: Führer László, aki a csapat vezetője lesz, viszont a sportbeli előkészítést nem ő csinálja. Kedden úgy volt, hogy a MÁVAG Kőbányai úti pályáján tartanak edzést a csapat pesti tagjai. Megtörtént azonban az a példátlan eset, hogy a pályát nem értesítették, hogy ott edzést szándékoznak tartani, így azután nem is hatott meglepetésként, amikor atlétákat és futballistákat találtak a pályán, úgyhogy hiába hozták ki a szerelést, hiába jöttek ki a játékosok, még csak le sem vetkőzhettek.”

Ezek után különösen szép teljesítmény, hogy a csapat két győzelmet aratott és egy döntetlent ért el Dániában a helyi alszövetségi válogatottak elleni mérkőzéseken. A képeslapon mások mellett Honti György aláírása is szerepel, itt még labdarúgóként – később tekintélyes sportvezetői pályát futott be, a Magyar Labdarúgó-szövetség főtitkáraként Vörös Csaba FourFourTwo-ban megjelent cikke szerint együttműködött az állambiztonsági szervekkel, és egyes források szerint az olasz futballmaffiával is kapcsolatot ápolt.

A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!



+++


Talán nem is sporttörténelmi, mint inkább történelmi különlegességnek számít az üdvözlőlap, amelyet a magyar válogatott tagjai – köztük vitéz Ginzery Dénes szövetségi kapitány, Tóth Potya István edző, valamint Sárosi III Béla, Toldi Géza és Kalocsay Géza – írtak alá Berlinben. A csapat 1940. április 7-én, 102 ezer néző előtt játszott 2:2-es döntetlent a német együttessel az Olimpiai Stadionban. Ám ami a második világháború idején jelzésértékű helyszín- és ellenfélválasztás mellett igazán különlegessé teszi a képeslapot, az a feladó személye. Csernyus Bélának, a Vallás- és Közoktatási Minisztérium miniszteri titkárának, a nemzeti sportbizottság alosztályvezetőjének címzett lapot ugyanis dr. Gidófalvy Pál írta, aki a függetlenségétől megfosztott, politikai fennhatóság alá vont Magyar Labdarúgó-szövetséget vezette ez időben miniszteri biztosként.

A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!


+++

Különleges időből való Csikós Gyula ferencvárosi kapus képeslapja is. A magyar válogatott 1943 májusában, idegenben győzte le 3:1-re Svájc válogatottját, és a genfi emléklapot aláírók között hárman is képviseltették magukat a következő idény bajnokcsapatából, az 1940 után a magyar futballrendszerbe sorolt Nagyváradi AC-ból: Bodola Gyula, Tóth III Mátyás és Perényi-Pecsovszky József. Nem mellesleg olyan játékosnagyságok szignója olvasható még itt, mint Zsengellér Gyula, Lakat Károly, Szusza Ferenc, Kincses Mihály vagy a nyolc évvel később kivégzett Szűcs Sándor.

 

A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!



+++

Zsengellér Gyula utolsó végigjátszott mérkőzésének fontos emléke a képeslap, amelyet a válogatott valamely tagja címzett Olaszországból egy szolnoki úriasszonynak (a címzett és a feladó nevét, valamint a címet valaki utólag, tisztázatlan okból kisatírozta). A hamarosan az AS Romához igazoló újpesti csatár az 1947. május 11-i, 3:2-re elveszített torinói mérkőzést követően már csak egyszer, az augusztus 20-i Magyarország–Albánia (3:0) találkozón lépett pályára, mindössze négy percre, nem akármilyen körülmények között. A második félidő elején megsérült Zsolnai János helyén küldte pályára Gallowich Tibor kapitány, mire az albánok hevesen tiltakoztak, mondván, az előzetes megállapodás értelmében nem volt szabad cserélni. A zúgolódás célt ért, Zsengellér kénytelen volt elhagyni a pályát, Zsolnai pedig kelletlenül visszabicegett a gyepre.

A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!


+++


Újabb elképesztő képeslapritkaság Eszes Tamás gyűjteményéből. Sebes Gusztáv korábbi szövetségi kapitány küldte 1957. november 27-én fiának, ifjabb Sebes Gusztávnak rövid, személyes üzenettel: „Szeretettel gondol rád, csókol apud.” Ő a titokzatos Sebes fiú, akiről a köztudatban többnyire csak az az információ él, hogy az elbukott 1954-es vb-döntő után kegyetlenül megverték az iskolában. És hogy mit keresett a magyar edző-sportvezető egy évvel a forradalom után a katalán városban? A választ az Esti Hírlap korabeli cikkéből olvashatjuk ki: a világhírű Camp Nou átadóján járt.

A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!


„Most avatták fel Barcelonában az FC Barcelona új stadionját, amely 130 000 néző befogadására is alkalmas. A stadionavató négyes labdarúgó-tornán a hazai csapaton kívül egy lengyel kombinált csapat, az angol Burnley, a nyugati német Dortmund és a brazil Flamengo együttese vett részt. A stadionavató ünnepségre az FC Barcelona meghívta Sebes Gusztávot, az Újpesti Dózsa szaktanácsadóját, aki majdnem minden mérkőzést látott. [...] Sebes Gusztáv elmondta, a disszidált magyar játékosok közül jelenleg Barcelonában van Czibor, Kaszás, Szolnok és Ilku II, akik már előlegeket vettek fel, de egyikük sem játszhat...”


Ha arra gondolunk, hogy az Aranycsapat és a Barcelona későbbi játékrendszerét előszeretettel rokonítják, kiváltképp érdekesnek tűnhet a magyar tréner szakmai megfigyelése. „Különösen a Barcelona és a Flamengo játéka tetszett. Meglepett az FC Barcelona egészen újfajta játékfelfogása. A csapat sepregetővel játszik, aki előtt három hátvéd sorakozik. Két csatár az egyik fedezet mellé húzódik, s ha az ellenfél támad, a védelemben marad. Elöl mindössze két csatár vár a kiugrásra. Ha a labda előrekerül, pillanatokon belül előre lendül mind az öt csatár, s egy fedezet is segít a támadóknak.”


+++


„Sok csók – 26-án érkezek haza” – írta a líbiai Tripoliból 1961. december 23-án Czibor Zoltán apósának, Gergely Pálnak az Arany János utcába. A „haza” itt nyilvánvalóan Barcelonát jelenti, az Aranycsapat 1956 után nyugaton maradt, ekkor már az Espanyolt erősítő csatára csak 1983-ban érkezett vissza először Magyarországra. Ekkor mondta az Ország-Világ riporterének: „Három napja már csak erre az útra készültem. Jöttem-mentem Barcelonában az utcákon, beugrottam egy-egy sörre, beszélgettem mindenkivel, csak hogy a szorongás, a görcs oldódjon bennem. Semmi nem használt. Aztán amikor itt Ferihegyen kiléptem a gépből, minden szorongásom elszállt, soha ilyen könnyűnek, felszabadultnak, boldognak nem éreztem magam, mint abban a percben.”


A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!


+++

„Édeseink! Végre itt és végre velük! A Zürichi-tó partján, a * jelű kávéházban ülünk, csodaszép autótúra után. Millió csók Apától.”
Az üzenetet Gergely Pál, Czibor Zoltán apósa küldte haza családjának 1963. szeptember 20-án. A Zoli aláírás a neves futballistát takarja, a levelet személyes mondattal megtoldó Írisz pedig a játékos lánya.

 

A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!


+++


Egy rejtélyes és igen furcsa barcelonai képeslap bizonyos Pistától, 1975. vagy 1976. márciusi dátummal, Kálay Imréné (helyesen talán Kállay Imréné) főkönyvelőnek címezve. Az aláírók között a három nagy magyar Barcelona-játékost, Czibor Zoltánt, Kocsis Sándort és Kubala Lászlót is azonosíthatjuk, valamint a gyerekek közül Czibor Erzsébetet és Carlos Kubalát, illetve Czibor akkori barátnőjét, Carment. Mondhatjuk úgy is, a „legmagyarabb” BEK-döntő három érintettjének szignóit látjuk itt, az 1961-es Benfica–Barcelona (3:2) mérkőzésen ugyanis Guttmann Béla portugál sikercsapata a három magyar játékosát szerepeltető katalánokat győzte le Bernben, és bár Kubala nem, Kocsis és Czibor gólt is szerzett.

S hogy ki lehetett Pista, aki mindenkit csókol, és aki a levelet megcímezte? Csak találgatni tudunk. Bodnár Zalán kollégánk, a Czibor Zoltán című könyv társszerzője Cserjés Istvánra, a Honvéd korábbi csatárára gyanakszik, ismeretei szerint ezekben az időkben kereste fel korábbi csapattársát Barcelonában.

 

A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!
A NAGYOBB MÉRETHEZ KATTINTSON A KÉPRE!


(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2022. március 19-i lapszámában jelent meg.)

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik