– Nem lehet egyszerű az ellenfeleinek, hiszen mit látnak? Szilágyi Áron Tokióban megnyerte harmadik olimpiai aranyát egyéniben, majd új impulzusokat keresve Londonba költözött, de a páston nem változott semmi, hiszen az elmúlt egy esztendőben a versenyek többségét ön nyerte meg.
– Nagyjából 2020-ra kerekedett úgy ki a vívásom, ahogyan szerettem volna, ami kellett ahhoz, hogy ilyen eredményeket érjek el – válaszolta Szilágyi Áron (Vasas SC), miután hétfőn teljessé tette egyéni gyűjteményét a világbajnoki címmel. – Ekkorra értem el odáig, amellett, hogy fizikailag is topon vagyok, technikailag és taktikailag is arra a szintre értem, hogy már nemigen zökkentenek ki a váratlan vagy éppen nehéz helyzetek. Ehhez persze mentálisan is nagyon meg kellett erősödnöm.
– Na de évek óta arról beszélünk, hogy Szilágyi Áron egyike a mentálisan legerősebb sportolóknak. Másként, máshogy készült, vagy mi hozta meg ezt a stabil szereplést?
– Erre készülök kilencéves korom óta, nem fektettem nagyobb hangsúlyt a mentális felkészülésre az elmúlt egy-két évben, mint azt megelőzően. Minden bizonnyal az idő hozta meg ezt a változást, ezt a szintet, aztán pedig az eredmények is nyugodtabbá tettek – ez utóbbi rendkívül sokat segít. Nem csak közhelyként mondtam Tokió után, hogy a harmadik olimpiai aranyérem után nekem már tényleg minden csak ajándék. Ezt olyannyira komolyan gondoltam, hogy ebben a szellemben lépek azóta is pástra minden alkalommal. De azért ez nem azt jelenti, hogy nem vagyok bosszús egy-egy asszó vagy csalódott egy-egy verseny után. Az, hogy Tokió után még felszabadultabban vívhatok, nem jár együtt azzal, hogy állandóan mosolygok, és minden rózsaszín ködben úszik körülöttem.
Úgy láttam, Áron rendkívül összeszedett volt hétfőn, s bár akadtak a nap folyamán hullámvölgyei, ezekből mindig jól jött ki. A Szatmári Andris elleni asszóban rendkívül koncentrált volt, tudta, melyik akciót mikor kell elővennie, s mire Szatyi felébredt, Áron már meglépett. Ugyanígy nagyon felkészült a grúz Szandro Bazadze ellen is, aki nem találta a fogást rajta, mert Áron kellően elbizonytalanította. A döntőt is Áron dominálta – a szoros végeredmény ellenére. Nem egyszerű úgy pástra lépni, hogy előzetesen mindenki elkönyveli a győzelmedet, vagyis téged nyom a teher, míg az ellenfeled felszabadultan vívhat. Maxime Pianfetti rendkívül jó vívó, ki lehet mondani, hogy huszonhárom évesen megérkezett a felnőttmezőnybe. Áron Kairóban ismét bizonyította, hogy zseniális technikai tudás birtokosa, hogy rendkívül gyors és mentálisan is nagyon erős – nehéz jelzőket találni erre a fiúra, ráadásul e tekintetben még takarékoskodnunk is kell, hiszen jön a párizsi olimpia… – mondta Nemcsik Zsolt, olimpiai ezüstérmes kardvívó. |
– Ez lenne az oka annak, hogy éppen most sikerült a hőn áhított egyéni világbajnoki arany? A sikerben nem játszott közre a három évvel ezelőtti mélypont, amikor a hazai rendezésű vébén már a harminckettő között búcsúzott?
– Őszintén mondom, egyetlen pillanatra sem jutott az eszembe a felkészülés során a három évvel ezelőtt világbajnokság. Hosszú idő telt el a budapesti vébé óta, jött a pandémia, túl vagyunk egy újabb olimpián és még sok minden máson is, nem is lett volna értelme visszanyúlni ahhoz a tornához. Nem azért szerettem volna Kairóban jól vívni, hogy elfeledtessem a budapesti kudarcot. De lehet, nekem még jót is tett, hogy nem rendeztek minden évben vébét, hiszen erre a mostanira három évet kellett várnunk.
– A vívásban gyakorta beszélünk ihletett állapotról, olyan is előfordul, hogy ez hiányzik, ám küzdve is képes valaki eljutni a dobogóra. Hétfőn melyik Szilágyi Áron vívott Kairóban?
– Erre nem tudnék egyértelmű választ adni, mert vegyes volt a kép. Azt nem mondanám, hogy nem voltam jó formában, hiszen a két legnehezebb ellenfelem ellen voltam képes a legjobbamat nyújtani. Egy biztos, a napom nem úgy indult, hogy ihletett formában ébredtem, sokkal inkább voltam bosszús, mert az járt a fejemben, hogy az idén, ahol lehetett, összesorsoltak Szatmári Andrással. Tudtam, hogy az Andris elleni lesz a legkeményebb csörtém, talán ezért sem voltam ott tökéletesen fejben az előtte lévő asszómban – nem akarom erre fogni, hogy a kínai megszorongatott, ettől még tény, a gondolataim már a következő fordulóban jártak.
– A Szatmári elleni asszó megerősítette, hogy míg ellenfele saját bevallása szerint is rágörcsöl ezekre a mérkőzésekre, ön nagyon is higgadtan kezeli a szituációt.
– Az Andris elleni asszókat nem kezelem másként, mint a többit, mindenki ellen ugyanúgy készülök, ami ezeket a meccseket nehezíti, az az, hogy nem jó érzés magyar ellen vívni világversenyen – nemcsak Szatyi ellen, a többiek ellen sem jó. Kicsit megöli az embert az a szituáció, hogy a csapattársát kell megvernie. Egyébként a Szatmári Andris elleni győzelem után azt éreztem, hogy ha már megvertem őt, innentől kutya kötelességem érmet nyerni ezen a vébén, de leginkább megnyerni a versenyt.
Szerdán még két fegyvernemben rendeznek egyéni küzdelmeket, ám már elkezdődik a csapatverseny is – férfi kardban és női párbajtőrben a nyolcas tábláig vívják le a selejtezőt. „Hétfőn későn vacsoráztunk az egyéni viadal után, odajött hozzám Gémesi Csanád, megszorongatta a vállamat, és azt mondta: bár sokan azt írták, az egyéni vb-cím volt az egyetlen hiányzó trófeád, ugye tudod, hogy ez nem így van. Én persze tudom, hogy még az olimpiai csapatarany is hiányzik, az elszántság viszont belőlünk nem. Csanád szemében is azt a fajta tüzet láttam hétfő este, mint amivel az ellenfelek szoktak találkozni a páston – mondta Szilágyi Áron. – Biztos vagyok benne, hogy Csanád lelkesedése a csapatversenyen is húz majd minket. Nem mintha motiválni kellene bármelyikünket is. Eredményesek voltunk az előző esztendőkben, de még többre vágyunk.” |
– Megnyerte, a győzelme után pedig akadtak, akik úgy nyilvánultak meg: Szilágyi Áron végre világbajnokságot is nyert. Hogyan éli meg ezt a „végre” szócskát?
– Egyelőre pusztán úgy, hogy világbajnok vagyok. Harminckét évesen szereztem meg a vébéaranyat, vagyis nem éppen a pályám elején tartok, ám azt sem érzem, hogy a végén járnék. Összefoglalva: nem tulajdonítok jelentőséget a végre szónak, az érzéseim sem bonyolultak a győzelem kapcsán, sőt, nagyon is egyszerűek. Boldog vagyok.
– Innentől azért jóval nehezebb lesz motiváltnak maradnia, de muszáj lesz újabb és újabb célokat keresnie.
– Kell is, és ki is fogjuk tűzni őket. Meg kell találnunk, mi élvez prioritást, de nem szeretnék azon változtatni, ami eddig jól működött – szeretném ezt így folytatni tovább, attól pedig nem félek, hogy elvész a motivációm, hiszen éhes voltam eddig is a sikerre.
– Ez rendben is van, de a finom falatok után nem lakik jól az ember?
– Nem, még éhesebb lesz! Én fürdőzöm a megnyert asszók örömében, képes boldoggá tenni egyetlen megnyert meccs is, ezt az életszemléletet pedig nem szeretném feladni: hajlandó vagyok áldozatot hozni ezért minden egyes nap a jövőben is.
– Biztosan szükség is lesz rá, hiszen a férfi kardvívás mezőnye teljesen átalakult az elmúlt években.
– Az olaszok klasszisa, Aldo Montano bejött a call roomba hétfőn, váltottunk néhány szót, mondtam neki, olyan jól tartja magát, hogy még simán vívhatna, mire ő, ne vicceljek, már negyvenhárom éves – tény, átalakult a mezőny, a régi nagy öregek, akikre felnéztem, már nincsenek itt, de vannak fiatalok, egyre többen és egyre jobbak, ez pedig nekem jót tesz. Felfrissít, hogy más a körforgás, másként vívnak az újak, mást is hoznak, így aztán nekem is állandóan meg kell újulnom.
VÍVÓ-VILÁGBAJNOKSÁG, KAIRÓ
FÉRFI KARD EGYÉNI
Döntő:
Szilágyi–Pianfetti 15:14
A végeredmény:1. Szilágyi Áron, 2. Maxime Pianfetti, 3. Iulian Teodosiu és Szandro Bazadze, …12. Szatmári András, …25. Gémesi Csanád, …27. Decsi Tamás
A TOVÁBBI PROGRAM
Július 20., szerda
8.30:női párbajtőr, férfi kard, csapat, selejtező a nyolcas tábláig
10.00:női kard, egyéni, 64-es tábla (Battai Sugár Katinka, Katona Renáta, Pusztai Liza)
11.00: férfi tőr, egyéni, 64-es tábla (Dósa Dániel, Szemes Gergő)
Július 21., csütörtök
8.30:női tőr, férfi párbajtőr, csapat, selejtező a nyolcas tábláig
10.00:női párbajtőr, csapat, nyolcas tábla
11.00: férfi kard, csapat, nyolcas tábla
Július 22., péntek
8.30:női kard, férfi tőr, csapat, selejtező a nyolcas tábláig
10.00:női tőr, csapat, nyolcas tábla
11.00:férfi párbajtőr, csapat, nyolcas tábla
Július 23., szombat
10.00:női kard, csapat, nyolcas tábla
11.00: férfi tőr, csapat, nyolcas tábla