A Speciális Olimpia Mozgalom küldetése, hogy a nyolcéves és annál idősebb értelmi fogyatékossággal élő embereknek egész éven át tartó edzési és versenyzési lehetőséget nyújtson különböző olimpiai sportágakban. A Magyar Sportújságírók Szövetségének (MSÚSZ) Nagy Béla-programja által is támogatott kötet átfogóan mutatja be a szövetség működését, azt a különleges szolgálatot, amelyet a sportolókért végez. A könyv címe egyben az MSOSZ jelmondata és esküje is, miszerint „engedd, hogy győzzek; de ha nem győzhetek, hadd küzdjek bátran”.
A kötet egyszerre szól azoknak, akik a szervezetben érintettek és abban dolgoznak, valamint azoknak, akik az MSOSZ működéséről korábban nem tudtak. Minden oldalának önálló története van, de egészében is egy folyamatot ír le.
A bemutatón beszédet mondott Schmitt Pál, a MOB tiszteletbeli elnöke, Schmidt Ádám, a Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkára, valamint Wladár Sándor, a Magyar Úszószövetség elnöke, akik kiemelték a működéshez szükséges szolidaritást és egységet, illetve a hatalmas erőfeszítést, amit a speciális sportolók végeznek. Lengyel Lajos, az MSOSZ elnöke hangsúlyozta, ezek az emberek a sporton keresztül tudják megmutatni a társadalomnak, hogy mire képesek.
Wisinger János, az MSOSZ örökös tiszteletbeli elnöke, valamint a szerkesztőbizottság vezetője felhívta a figyelmet azokra a részletekre is, amelyek nem kaptak helyet a könyvben.
„A történet nagyobb része kimaradt. A szervezeti élet, az önkéntesek munkája, a rendezvények szervezése, a résztvevőkkel készített interjúk és sok más. A gazdálkodás, az, hogy 33 év alatt 12 ezer eseményen részt vevő több tízezer önkéntes és sportoló életére mennyi pénzt fordítottak – nagyon keveset, filléreket. Szerintem nagyon fontos lenne megsokszorozni ezeket a filléreket, mert ezt a mozgalmat még ki lehetne terjeszteni.”
A bemutatón szerepet kaptak maguk az értelmi fogyatékkal élők is. Beszédet mondott Horváth Gyula elnökségi tag, aki a sportolókat képviseli a jelenlegi ciklusban. Ezen kívül a jelenlévők Ady Endre Karácsony című verse megható előadásának is fültanúi lehettek.
A rendezvényen Csepregi Éva – aki 1994-ben „Kézen fogva” címmel az egyesület himnuszát írta – elénekelte „Szeress tovább” című dalát, valamint Mága Zoltán hegedűművész is szívhez szóló játékkal kedveskedett a megjelenteknek.
A bemutató zárásaként több olyan prominens személy kapott nagyköveti oklevelet, aki a speciális sportolók ügye mellé állt. Megköszönték ilyen módon többek között Schmitt Pál, Wladár Sándor, Növényi Norbert, Mága Zoltán, Berki Krisztián, Csepregi Éva, valamint Várkonyi Attila segítségét is.
Péntek délelőtt tartották meg a ,,Hadd küzdjek bátran! Az első 33 év az MSOSZ életében” című könyv sajtóbemutatóját, amely a Magyar Speciális Olimpia Szövetség (MSOSZ) eddigi történetét és működését foglalja össze. Az eseményen számos fontos tisztségviselő és sportoló vett részt. A kötetről és az MSOSZ eddigi tevékenységéről Wisinger János örökös tiszteletbeli elnök beszélt. – A Magyar Speciális Olimpia Szövetség és a nemzetközi szervezet (Special Olympics International – SOI) eseményein miben tér el a sporthoz való hozzáállás és filozófia attól, amit a nézők a tévében közvetített, ép emberek által bemutatott versenyzéstől megszokhattak? – A könyv címében benne van a SOI szlogenjének egy részlete is: hadd küzdjek bátran! Ez mit jelent pontosan az egész szervezetnek és a sportolóknak? – A könyvben egész eddigi működésük történetét próbálják összefoglalni. Mik azok a fontos momentumok, amelyeket sikerült a kötetben megörökíteniük, illetve vannak-e olyan mozzanatok, amelyek már nem tudtak belekerülni? – Az iménti beszédében azt mondta, ott volt a kezdetek kezdetén, mikor az MSOSZ létrejött. Mit gondol, az évek során mik voltak a legnagyobb nehézségek, amikkel szembe kellett nézniük? – Mi segíthetné, hogy minél nagyobb figyelem irányulhasson ezekre a sportolókra, és minél inkább megmutathassák őket a társadalomnak? |