Schmidt Ádám felidézte, hogy 1875. május 6-án a Magyar Athletikai Club ezen a helyen rendezte meg a kontinens első szabadtéri atlétikai versenyét.
Az államtitkár kiemelte: ez történelmi tett volt, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy sok jeles sporteredmény dátuma közül épp ezen a napon ünnepeljük a magyar sportot.
„A MAC-nál bonyolították le a első hazai vízipóló-mérkőzést, ők rendezték itthon az első nemzetközi vívóversenyt, az első országos asztalitenisz-viadalt, részt vettek a judo hazai meghonosításában is. Az első újkori olimpia első versenyszámában az első futamban az ő atlétájuk kapta az egyes rajtszámot” – sorolta az államtitkár.
A sportállamtitkár elmondta: kinevezésekor azt a célt tűzték ki, hogy Magyarország ne csak sportnemzet, hanem sportoló nemzet is legyen. „Ha nemzeti hittanná nem is, de a magyarok mindennapjainak részévé akarjuk tenni a sportot. Ezért nyitnak ma ki a sportegyesületek az érdeklődők előtt, hogy bárki bemehessen hozzájuk és kedvet kaphasson a mindennapos testmozgáshoz” – emelte ki.
Az államtitkár szerint a magyarok sok mindenről gondolkodhatnak eltérően, de „szívünk együtt dobbant, amikor Egerszegi Krisztina ráfordult Barcelonában az utolsó ötven méterre, vagy, amikor Tokióban Szilágyi Áron nyakába került az újabb aranyérem”.
Schmidt Ádám mindenkinek azt kívánta, hogy tegye élete részévé a mindennapos testmozgást és ezzel váljon a magyar sportcsalád tagjává, „mert így a testünkkel együtt a lelkünket is ápoljuk, mindez rég volt ennyire fontos, mint napjaikban”.
Az ünnepségen szintén felszólalt Deutsch Tamás, a Magyar Sportegyesületek Országos Szövetségének elnöke, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) alelnöke, akinek sportminisztersége idején nyilvánították május hatodikát a magyar sport napjává.
„A sport nemzeti büszkeségünket erősíti és nekünk van mire büszkék lennünk” – mondta a Fidesz EP-képviselője.
Kállay Kristóf, a sportegyesület elnöke elmondta, hogy a MAC ma a Budapest-bajnokság második osztályában szereplő labdarúgó szakosztálya 125 évvel ezelőtt alakult, és negyedszázadon keresztül élte fénykorát. Megemlékezett a magyar vívók legendás olasz mesteréről, Italo Santelliről is, aki szintén dolgozott a klubnál.
Az ünnepi megemlékezés végén sportiskolás diákok sporthoz köthető költeményeket szavaltak el, Schmidt Ádám, Deutsch Tamás és Balogh-Madár Emese, Belváros-Lipótváros alpolgármestere pedig megkoszorúzták Magyarország első sportegyesületének 2000-ben, alapításának 125. évfordulóján emelt emlékművét.