„A világ olyanná alakul, amilyenné a fiatalságot nevelik” – ezzel a Jókai Mór-idézettel kezdte beszédét a kétgyermekes édesapa, Schmidt Ádám, aki azzal folytatta, hogy a mai világban kiemelten fontos az utánpótlással foglalkozó edzők, szakemberek szerepe.
„Először is meg kell szólítani a fiatalokat abban a világban, amelyikben sok minden csábítja őket, ami kevesebb áldozattal, lemondással jár, mint a sport” – hangsúlyozta az államtitkár.
„Ha megszólítottuk őket, meg kell találni velük a közös hangot, mert nem könnyű ösztönözni őket” – mondta Schmidt Ádám, majd a gondolatmenetet azzal fejezte be, hogy a harmadik feladat „ösztönözni őket, hogy ne csak a fizikumot, hanem a szellemet is fejlesszék. A fiataloknál legyen elvárás a szellemi kihívások teljesítése is.”
Schmidt Ádám kiemelte, hogy „a sportállamtitkárságnak nagyon fontos az utánpótlássport, ezért is támogatják a különböző programokat, és megállapodást kötöttek az Utanpotlassport.hu vezetőivel is munkájuk segítésére.”
Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára a jövő évi, párizsi olimpia előkészületeiről adott tájékoztatást „Nyakunkon Párizs” címmel. Elmondta, hogy a MOB küldöttsége már több alkalommal járt a francia fővárosban, az olimpiai faluban is. Beszélt arról, milyen fontos a külső, falun kívüli szállások megtalálása, illetve az olimpia előtti edzőtáborok, tesztversenyek kiválasztása.
Említést tett a diplomáciai feladatokról is: főméltóságok és állami vezetők utazásának előkészítése és megszervezése, kapcsolattartás az érintett állami szervezetekkel, hivatalokkal. A MOB feladatai között beszélt a sportolókat érintő egészségügyi szűrésekről, doppingellenőrzésekről is.
Fábián László szót ejtett az olimpiai program változó sportágairól és kvótaszámairól, kvótatípusairól, és beszélt a nemzetközi konfliktusokról, az orosz és fehérorosz sportolók esetleges ötkarikás részvételéről is, emellett nem hallgatta el a párizsi közbiztonság aggodalomra okot adó helyzetét sem.
Az Év utánpótlásedzője-díjjal kitüntetett Sótonyi László, a junior férfi kézilabda-válogatott szövetségi edzője az utánpótlásnevelő edzők munkájában jelentkező aktuális kérdéseket vázolta fel, és beszámolt arról az útról, amely a válogatott junior-vb-ezüstérméig vezetett.
Kökény Beatrix olimpiai ezüstérmes kézilabdázó és férje, Imre Géza olimpiai ezüstérmes vívó a sportszülői mintáról beszélt, gyermekeik, Bence és Szofi az utánpótlás kézilabda-válogatott tagja. Kiderült, hogy Imre Géza izgul a meccseiken, de megpróbálja ezt leplezni, Kökény Beatrix szerint ez az izgulás rosszabb, mint saját versenyzői korszakában, mert benne van a tehetetlenség érzése. Elárulták, hogy az edzőkkel nem volt konfliktusuk, és a gyerekeket is arra nevelték, hogy az edző szavát el kell fogadni.
Elmondta gondolatait Szoboszlai Zsolt, a labdarúgó-válogatott csapatkapitányának, a Liverpool középpályásának, Szoboszlai Dominiknak az édesapja, nevelőedzője is. Az apuka szerint önfejű, akaratos, céltudatos volt a fia, aki mindent ennek a játéknak rendelt alá. Jó tanuló volt, de az iskolában is partnerek voltak a sportpályafutását illetően. Szoboszlai Zsolt érdekes, a hazai és a külföldi körülmények közti különbségeket is felvázoló beszámolóját vastaps fogadta.
Bruckner Gábor, az Utanpotlassport.hu főszerkesztője „Kétéves A hónap és Az év utánpótlásedzője díj" címmel a Magyar Edzők Társasága, az Utanpotlassport.hu szerkesztősége és a Porsche Hungaria által az utánpótlásban dolgozó edzők rendszeres megbecsülésére létrehozott elismerés minden várakozást felülmúló fogadtatásáról beszélt. A főszerkesztő az MTI kérdésére elmondta, hogy az edzők ilyen típusú elismerése a jövőben is folytatódik.