„Tessék mondani, milyen rendezvény van itt?”
Ezt kérdezte egy érdeklődő középkorú úr az Andrássy úton sétálva hétfőn este, látva az Operaház előtti felhajtást, nagy tömeget, a szalaggal elkerített, hosszan kígyózó vörös szőnyeget. A szalagon kívüli, több száz, tollal és papírlappal „felfegyverkezett” rajongó úgy nézett rá, mintha földönkívüli lenne. Az arcukra az volt írva: „Hát van ember, aki nem tudja, hogy most van az M4 Sport – Az Év Sportolója Gála?! Hogy sorra jönnek a sportvilág egykori és mai, külföldi és hazai óriásai?” Így futballválogatottunk sztárjai Szoboszlai Dominikkal az élen. Vagy a magasugrás világcsúcstartója, a kubai Javier Sotomayor. Az aranylabdás, világbajnok olasz futballista, Fabio Cannavaro. A felvidéki születésű fitneszkirálynő, az Amerikát is meghódító Timea Majorová. Világbajnok vízilabda-válogatottunk tagjai. Az ő kézjegyükért, egy értékes közös fotóért dideregtek ott sokan a fagypont körüli hőmérsékleten azok, akik vágytak a sportlegendák közelségére, de nem voltak hivatalosak a nagy eseményre az Operaházba, amely tavaly után másodszor adott otthont a Magyar Sportújságírók Szövetsége hagyományos díjátadó gálájának. Amelyet 1958 óta rendeznek meg minden évben, és idén rekordot jelentő 471 sportújságíró szavazata alapján alakult ki a legtöbb kategóriában a sorrend, a kategóriák három-három jelöltje a gálán izgulhatott (az Év e-sportolója, Orbán Dominik már a december 28-i sajtótájékoztatón átvette a díjat), hazaviheti-e a rangos trófeát.
Amely úgy érkezett meg a színpadra, ahogy még biztosan sohasem. A két oldalsó páholy között a magasban kifeszített kötélen hozta magával Ifj. Simet László, aki 2023-ban a Duna fölött egyensúlyozott át egy kötélen, százezer néző szeme láttára. Mindenki visszafojtotta a lélegzetét, de a produkció ismét sikerült, a túloldalon Gyurta Dániel olimpiai bajnok, korábbi kétszeres Év sportolója, a NOB sportolói bizottságának a tagja vette át tőle a porcelánból készült, 21 karátos arannyal bevont trófeát, amelynek ember nagyságú változata fogadta az Operaház lépcsőházában – mint egy ókori obeliszk – a vendégeket.
Mivel mindig az előző év legjobbjait díjazzák a gálán, nagy ötlet volt januárban megidézni decembert, pontosabban egy hagyományosan a karácsony előtti, adventi időszakban játszott balettművet, Pjotr Iljics Csajkovszkij klasszikusát, A diótörőt, amelyből a gála nyitányaként jelenetet adtak elő a Magyar Nemzeti Balettintézet növendékei.
Szöllősi György, a Magyar Sportújságírók Szövetsége elnöke, a Nemzeti Sport főszerkesztője – miután köszöntötte a jelenlévő között Novák Katalin köztársasági elnököt, dr. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkárt, Novotny Zoltánt, az MSÚSZ tiszteletbeli elnökét, a sportági szövetségek vezetőit, politikai, katonai és egyházi elöljárókat, a külföldi díszvendégeket (megemlítve, hogy tizennyolc országból érkeztek), illetve az eseményeket otthonából követő Nemzet Sportolóját, a 103 éves Keleti Ágnest – köszöntő beszédében úgy fogalmazott:„Hadd idézzem föl a százévvel ezelőtti párizsi olimpia mindössze két magyar bajnokának, a sportlövő Halasy Gyulának és a kardvívó Pósta Sándornak a példáját. Mindketten súlyosan megsebesültek az első világháborúban, s szinte reménytelen helyzetből vezetett az útjuk az olimpiai dobogó legmagasabb fokára. Huszonnégyes párizsi bajnokaink bizony nem latolgatták, hogy vajon tartoznak-e a hazájuknak vagy sem.
Ha az elődök lélegzetelállító példáját vagy a mai háborúk rémségeit nézzük, akkor napi kicsinyes sérelmeinkkel elszégyelljük magunkat. És csak hálát adhatunk a Jóistennek, hogy szolgálhatjuk Magyarországot, a magyar sportot. És immár hatvanhatodik alkalommal is megválaszthatjuk és megünnepelhetjük a lenyűgöző magyar sport legkiemelkedőbb teljesítményeit és azok letéteményeseit.Ezért gyűltünk ma is össze itt, a száznegyven esztendős budapesti Operaházban, a magyar kultúra egyik szentélyében.”
Szöllősi György egyperces néma tiszteletadásraiskérte a jelenlévőket a fájdalmasan friss tragédia, minden idők egyik legnagyobb labdarúgója, a német Franz Beckenbauer halálhíre miatt.
De ahogy azt várni lehetett, nem ez volt az utolsó alkalom, amikor szóba került a labdarúgás a gálán egy olyan év után, amelyet 1976 után zárt újra veretlenül a válogatott, amely csoportelsőként kijutott az Európa-bajnokságra, és amelyévbena Liverpoolba szerződött és ott rögtön alapemberré vált Szoboszlai Dominik.A válogatott 23 éves csapatkapitánya három kategóriában is jelölt volt, és két díjat haza is vihetett, mivel ő lett az Év férfi sportolója, és tagja az Év csapatának választott labdarúgó-válogatottnak is. Az Év sportpillanata kategóriában maradt csak „üres kézzel”, ott Vogel Soma, a vízilabda-válogatott kapusának vb-döntős ötösvédése győzött. De Marco Rossi, a futballválogatott szövetségi kapitánya lett az Év edzője (a díjat honfitársától, Fabio Cannavarótól vehette át, miután tavaly Fabio Capello nyújtotta át neki a díjat), és még az Év szabadidős sportrendezvénye-díj (amelyet a HM Sportért Felelős Államtitkársága támogat) is a futballhoz kötődik, a Nemzeti Sport főmunkatársa, Csillag Péter által megálmodott és valóra váltott Hátsó Füves Futballmentő Túra.
A DÍJAZOTTAK – RÉSZLETESEN
AZ ÉV FÉRFI SPORTOLÓJA: SZOBOSZLAI DOMINIK
A gyerekek újra futballisták akarnak lenni, ami nagyrészt a magyar válogatott csapatkapitányának köszönhető. A nyáron az RB Leipzig együttesétől Liverpoolba szerződő középpályás becsült piaci értéke az ősszel ötmillió euróval emelkedett, 75 milliós árával – holtversenyben – a Liverpool legdrágább futballistája. A válogatott mérkőzéseit követően a közönségnek adott mezei gyakorlatilag aranyat érnek, a magyar labdarúgásban régen volt tapasztalható olyan rajongás, mint amilyen Szoboszlai Dominikot körbeveszi. „Az elmúlt év valóban emlékezetes marad számomra. A Leipziggel másodszor lettem Német Kupa-győztes, majd a Liverpoolba igazoltam, az év fénypontja nekem mégis a menetelés a válogatottal, az újabb kijutás az Európa-bajnokságra. Köszönettel tartozom a csapattársaimnak, az edzőimnek, és tiszta szívből gratulálok a többi jelöltnek. Remélem, ez az év is olyan sikeres lesz, mint az előző.”
AZ ÉV NŐI SPORTOLÓJA: ÉRDI MÁRIA
AZ ÉV EDZŐJE: MARCO ROSSI
Marco Rossi duplázott, a tavalyi elsőség után ismét ő az év edzője. Népszerűsége ennél már aligha lehet nagyobb, a labdarúgó-válogatott olasz szövetségi kapitánya veretlenül zárta csapatával 2023-at és újabb Európa-bajnokságra vezette ki az együttest, a házigazda Németország, valamint Skócia és Svájc vár a csapatra a nyári tornán. A díjat Fabio Cannavaro, olasz válogatott aranylabdás világbajnoka, valamint Szöllősi György, lapunk főszerkesztője adta át. „Őszintén mondom, nem készültem beszéddel. Nem gondoltam, hogy ismét én lehetek a győztes, mert óriási edzők voltak a vetélytársaim, Elek Gábor és Varga Zsolt ugyancsak elképesztő munkát végzett. Megérint, hogy én állhatok itt a színpadon... Nagy köszönettel tartozom a játékosaimnak, a stábomnak, a Magyar Labdarúgó-szövetségnek és végül, de nem utolsósorban a magyar szurkolóknak. Nélkülük nem állhatnék most itt.”
AZ ÉV (HAGYOMÁNYOS) CSAPATA: A FÉRFI LABDARÚGÓ-VÁLOGATOTT
Tíz mérkőzés vereség nélkül – elképesztő évet zárt a magyar labdarúgó-válogatott. Észtország, Montenegró, Bulgária, Litvánia, Szerbia és Csehország sem tudta legyőzni, így egymást követően harmadszor lesz ott az Európa-bajnokságon. A hétfő esti gálán Szoboszlai Dominik, Gazdag Dániel, Gulácsi Péter, Szappanos Péter, Horváth Krisztofer, Nagy Zsolt, Csoboth Kevin és Balogh Botond képviselte a csapatot, a díjat természetesen a Liverpool sztárja, a válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik vette át. „Először is nagy köszönet az összes társunknak, akik most különböző okok miatt nem lehetnek itt velünk. Továbbá köszönet a Magyar Labdarúgó-szövetségnek, de legfőképpen a magyar szurkolóknak, nektek! Csak így tovább, reméljük, ez az év még izgalmasabb lesz!”
AZ ÉV CSAPATA (EGYÉNI SPORTÁGAK): FÉRFI KARDVÁLOGATOTT
„Nem biztos, hogy én vagyok a megfelelő ember a beszédre, egy ideje győzködtem a társaimat, hogy nem mi nyerjük meg... Szívből gratulálok mindenkinek a fantasztikus sportsikerekhez, és nagyon köszönöm a sportújságíróknak, hogy méltónak találtak minket erre az elképesztő nívójú díjra. A vívást nem követik százmilliók, de jó érezni, hogy igazi magyar sportágként tekintenek rá” – osztotta meg gondolatait a közönséggel Szilágyi Áron, háromszoros egyéni olimpiai bajnok kardvívó.
AZ ÉV FOGYATÉKOS SPORTOLÓI: KISS PÉTER PÁL ÉS EKLER LUCA
AZ ÉV FOGYATÉKOS CSAPATA: SZERVÁTÜLTETETT ASZTALITENISZ FÉRFI PÁROS
A győztes duónak Abraham Klein, a legendás temesvári születésű izraeli labdarúgó-játékvezető adta át a díjat magyar mondatok kíséretében. Bácsi Bernát és Szendi János a szervátültetettek perth-i világjátékán nyert aranyérmet férfi párosban. A kétszeres veseátültetett Szendi János évek óta oszlopos tagja a nemzeti együttesnek, míg Bácsi Bernát néhány éve erősíti a szervátültetett együttest, ugyanakkor rengeteg versenytapasztalata van, hiszen egész életében sportolt. Tavaly Tóth Irmával a vegyes páros tagjaként került három közé ebben a kategóriában. A versenyzők a színpadon köszönetet mondtak edzőiknek, akik „kínozták” őket, a tatai különítménynek, majd a „Hajrá, szervátültetettek! Hajrá, magyarok!” felkiáltással búcsúztak.
AZ ÉV SPORTPILLANATA: VOGEL SOMA VB-ARANYAT ÉRŐ KIVÉDETT ÖTMÉTERESE
Ha 3-assal végződik az év és vízilabda-világbajnokságot rendeznek, a magyar férfiválogatott aranyérmes lesz. Ez az axióma 1973 óta él (2003-ban és 2013-ban is a mieink nyertek), de feltétlenül kellett hozzá az FTC-Telekom kapusa, Vogel Soma, aki a Görögország elleni vb-döntőben a szétlövésben négy ötméterest is hárított, köztük a sorsdöntő pillanatban, 10–10 után 4–3-nál Papanasztasziuét is. Már a döntős szereplés is kvótát ért Párizsra, de a hab a tortán a Fukuokában megnyert világbajnoki cím volt.
AZ ÉV SZABADIDŐS SPORTRENDEZVÉNYEI: HÁTSÓ FÜVES FUTBALLMENTŐ TÚRA ÉS JÉGPÁLYÁK ÉJSZAKÁJA
A Hátsó füves futballmentő túra a veszélyeztetett falusi futballközösségek megmaradásáért küzdő civil kezdeményezés, amelynek egyik életre hívója lapunk főmunkatársa, Csillag Péter. 2023-ban tizenöt sportközösség támadt fel Zemplén-, Zala-, Szatmár- és Baranya-szerte. A Jégpályák Éjszakája a Magyar Jégkorongszövetség 2016-ban életre hívott országos rendezvénysorozata, amelyen mindenki korcsolyát húzhat a magyar jégpályákon, hatalmas népszerűségnek örvend.
NEMZETKÖZI FAIR PLAY-DÍJ: SZILÁGYI ÁRON
Szilágyi Áron március 27-én a budapesti világkupaverseny döntőjében – hátrányban – visszaadta a tust grúz ellenfelének, Szandro Bazadzénak, miután egy technikai hiba nyomán az előző csörtében nem jelzett a rendszer.
AZ MSÚSZ ÉLETMŰDÍJASA: SCHMITT PÁL
PERCRŐL PERCRE
Az élő szöveges modul betöltése eltarthat néhány percig…