– Mindig is szeretett volna a felnőttválogatott szövetségi kapitánya lenni?
– Egy ideje már az U23-as válogatottnál dolgoztam, a párizsi olimpia után pedig kiderült, hogy a Magyar Judo Szövetség nem hosszabbítja meg Braun Ákos és Ungvári Miklós decemberben lejáró szerződését – mondta a pénteken kinevezett Bor Barna a Nemzeti Sportnak. – A testület ezután hirdette meg a pályázatot a szövetségi kapitányi posztra, én pedig más jelöltekkel együtt jelentkeztem, ha jól tudom, tizenkét pályázó közül választottak engem.
– Kapott arról visszajelzést, miben emelkedett a pályázata a többi fölé, miért választotta önt a szövetség vezetősége?
– Igen, a versenybizottsági ülésen mindenki elmondhatta a jelöltekről a véleményét a szavazáskor. Azt gondolom, az erényeim közé tartozik, hogy jól kommunikálok a klubvezetőkkel és a sportolókkal. Ezzel az eddigi munkám során is elégedett volt a sportág vezetősége. Talán leginkább ezért kaptam meg a bizalmat.
– Az eddigiekhez képest változás, hogy két szövetségi kapitány helyett egy személyben fogja vezetni a férfi- és a női szakágat. Miért történt ez a változás, és milyen feladatai lesznek ezáltal?
– A szövetség elnöke, Tóth László és szakmai alelnöke, Kovács Antal döntött az összevont szövetségi kapitányi posztról, hiszen az olimpiai kvalifikációt nagyjából tíztagú magyar válogatott célozza meg, ennek összefogására, irányítására elég lehet egy vezető.
– Ezek szerint a mostani olimpiai ciklusra, a 2028-as Los Angeles-i ötkarikás játékok végéig írt alá?
– A sportban sosem lehet pontosan tudni, de a felkészülési időszakkal és az olimpiával tervezek.
– Pénteken nevezték ki szövetségi kapitánynak, volt már ideje arra, hogy meghatározza a célokat? Ha igen, melyek ezek?
– Természetesen igen, már el is kezdtük a jövő évi versenyprogram szervezését a kollégákkal és az utánpótlás-válogatottak keretedzőivel. Három részre osztanám az előttünk álló, olimpiáig tartó periódust. A legközelebbi nagy megméretés a 2025-ös budapesti világbajnokság lesz, a világ elitje jön Magyarországra, nagyon fontos lenne, hogy minél jobb csapatot tudjunk kiállítani a versenyre. A második lépcsőfok az lesz, hogy amikorra elkezdődik a kétéves olimpiai kvalifikációs időszak, addigra olyan fiatal csapatot állítsunk össze, amely valós eséllyel vág neki a kvótaszerző viadaloknak. Ehhez rengeteg versenyre kell elvinni az ifjakat és támogatni a fejlődésüket. A vége pedig a sikeres olimpiai szereplés lenne.
– Ezeknek a céloknak az elérésében nagy segítségére lehet, hogy ismeri az utánpótlás helyzetét. Sokan vannak, akikben látja a potenciált, hogy megragadjanak a felnőttválogatottban is?
– Azt gondolom, igen, jelenleg a fiatalokkal épp az év versenyére, az U23-as Európa-bajnokságra készülünk, és úgy látom, több olyan karakter is van a csapatban, akiből a magyar dzsúdó meghatározó szereplője lehet.
– Kik ők?
– Neveket egyelőre nem szeretnék mondani, de vannak ügyes gyerekek, akik kijuthatnak Los Angelesbe, reméljük, minél többüknek sikerül.
– November 15-én kezdődik az U23-as Eb, utána nyergel át teljesen a felnőttválogatottra?
– Szerdán elutazunk az Eb-re, de ahogy mondtam, már elkezdtük a felnőttek programjának kialakítását is. Miután hazajövünk Lengyelországból, teljesen a felnőttekre koncentrálunk.
– Beszélt már a felnőttválogatott tagjaival, amióta kapitány lett?
– Vannak, akiket már megkerestem, és vannak, akiket még nem, de majd keresem. A kommunikációra nagyon oda kell figyelni, főleg ennek a ciklusnak az elején. Fontos, hogy mindenkivel megtaláljuk a közös hangot. A budapesti vébé után elképzelhető, hogy lesznek olyanok az idősebbek közül, akik befejezik a versenysportot, erről is fontos beszélni. Mindig a nyílt kommunikációban hittem edzővel és sportolóval egyaránt.