Az öttusához fűződő viszonyom a sportág sikerességéből fakad: a XI. kerületi Váli utcai iskolába ellátogatott Török Ferenc az 1964-es tokiói olimpia egyéni bajnoka. Az olimpiát ősszel rendezték, úgy rémlik, hogy az újdonsült aranyérmes még abban az évben megjelent iskolánkban és élménybeszámolót tartott, amelynek nem mellékesen az volt a célja, hogy minél több gyereket megnyerjen az öttusának. Így kerültem kapcsolatba a sportággal, megkezdődtek a hajnali kelések, a bumlizások a 9-es villamossal a Móricz Zsigmond körtértől a Margit híd budai hídfőjéig, onnan 4-essel vagy 6-ossal a margitszigeti bejáróig, aztán gyalog a Sportuszodába. Majd a penzumot lenyomva vissza a Körtérre, be a suliba. A délutánjainkat hetente háromszor futóedzések színesítették, ugyancsak a Szigeten. Boromisza Pista barátommal két-három évig bírtuk a gyűrődést, aztán beszippantott minket a kosárlabdázás – már csak annak okán is, hogy az edzések a lakhelyünktől kőhajításnyira lévő Baranyai utcai iskola udvarán voltak. a XI. kerületi Váli utcai iskolába ellátogatott Török Ferenc az 1964-es tokiói olimpia egyéni bajnoka. Az olimpiát ősszel rendezték, úgy rémlik, hogy az újdonsült aranyérmes még abban az évben megjelent iskolánkban és élménybeszámolót tartott, amelynek nem mellékesen az volt a célja, hogy minél több gyereket megnyerjen az öttusának. Így kerültem kapcsolatba a sportággal, megkezdődtek a hajnali kelések, a bumlizások a 9-es villamossal a Móricz Zsigmond körtértől a Margit híd budai hídfőjéig, onnan 4-essel vagy 6-ossal a margitszigeti bejáróig, aztán gyalog a Sportuszodába. Majd a penzumot lenyomva vissza a Körtérre, be a suliba. A délutánjainkat hetente háromszor futóedzések színesítették, ugyancsak a Szigeten. Boromisza Pista barátommal két-három évig bírtuk a gyűrődést, aztán beszippantott minket a kosárlabdázás – már csak annak okán is, hogy az edzések a lakhelyünktől kőhajításnyira lévő Baranyai utcai iskola udvarán voltak.
De az öttusa továbbra is életem része maradt. Mélyen belém ivódott egy 1968. októberi délután, amikor megtudtam, hogy a mexikóvárosi olimpián Balczó András egyéniben második lett a svéd Björn Ferm mögött, s a Balczó, Török, Móna István összeállítású együttesünk hiába állhatott a dobogó tetejére, egy egész országgal együtt mélységesen el voltam keseredve. Minden magyar azért szorított, hogy a nemzet Bandija egyéniben is aranyérmes legyen. Csapatban Mexikóvárosban már másodszor végzett az első helyen – 1960-ban Rómában Németh Ferenccel és Nagy Imrével győztek –, de akkora egyénisége volt a sportágnak, hogy méltatlannak éreztük, hogy ne érdemelje ki az egyéni sikerért járó aranyérmet. Tokióban, 1964-ben fegyelmi okok miatt nem lehetett ott, a városi legenda szerint a legnagyobb ellenfeleink, a szovjetek is lobbiztak az eltiltásáért. Mindegy, 1968-ban már négyszeres egyéni világbajnokként szállt harcba az olimpiai aranyért.
Nem sikerült.
Egy évvel később Budapesten rendezték az öttusa-világbajnokságot. A hagyományos rendszerben az ötödik napon került sor a futásra. Szeptember végi verőfényes nap volt, Pista barátommal már a negyedik versenyszám után megbeszéltük, hogy ott a helyünk a pesthidegkúti repülőtéren, ahol a végső sorrendért tusakodtak. Már az gyanús volt, hogy az 56-os villamosokon fürtökben lógtak az emberek, alig jutottunk el Hűvösvölgybe, onnan pedig még buszozni kellett a helyszínig. Tizennégy éves múltam, már „gyakorlott” futballmeccsre járó, majd' minden kettős rangadón ott voltam a Népstadionban, szóval, nem lepődtem meg a tömeg láttán, mégis, valami megfoghatatlan hangulat uralkodott, feszültséggel teli várakozásnak nevezném. Ráadásul a Balczó, Kelemen Péter, Bakó Pál összetételű magyar csapatnak a Borisz Onyiscsenko – egyéniben a futás előtt 25 másodperc előnye volt Balczóval szemben – vezette szovjet együttes volt a (szokásos) nagy ellenfele, s akkoriban még azok az idők járták, amikor a magyar szurkolónak a szovjetek kapcsán az jutott eszébe, hogy le kell feküdnünk, azaz átengedni nekik a győzelmet…
Na, ilyen körülmények között vágott a 4000 méteres távnak Balczó. A terepet nagyjából be lehetett látni, szó ami szó, fingatós volt, a második felében már arról is lehetett tudni, hogy merre fut Bandi, hogy hatalmas embertömeg kísérte, eszelősen szurkolva az aranyért. Olyan volt, mintha megindult volna a domboldal, az egyébként a megerőltető teljesítmény ellenére szinte légies könnyedséggel futó Balczót fürtökben kísérők pedig egyre tüzelték versenyzőnket. A cél felé közeledve a moraj ordítássá fokozódott, s amikor cirka 200 méterre volt, már mindenki biztos lehetett benne, megvan az ötödik világbajnoki cím. Balczó már a célba érést követően ismerősök és ismeretlenek karjaiba zuhant. Győzött az igazság, sugározták a tekintetek, ennek így kellett történnie. Pedig ha nem is tudtuk, valahogy éreztük, egyszer majd „úgy” is kell történnie, azaz olimpiai bajnok lesz.
Várjuk olvasóink hasonló személyes történeteit, a legérdekesebbeket vasárnaponként megjelentetjük a Nemzeti Sport Online-on! A történeteket egy azokhoz kapcsolódó személyes emlékről készült fotó kíséretében az[email protected]e-mail címre várjuk! Szabó Áron:„Gascoigne piás nyolcas (volt), de vizesnyolcas soha!” Farkas Péter:„No, kisfiam, hiába üvöltöztél, jönnek haza az aranylábúak!” Tisza Gábor:„Autogram? Majd később. Előbb egy közös kép!” Dr. Nagy Zoltán: „Magyar-szovjet 0–6... Soha nem éreztem magam annyira egyedül!” |
Nehéz szavakba foglalni, mit is éreztem. Tisztában voltam vele, hogy nagy esemény tanúja vagyok, noha ott bujkált bennem, Balczó bár csak egy évvel korábban nyert volna Mexikóvárosban. Ugyanakkor a szurkolás addig talán nem ismert formáját éltem át, az euforikus boldogságot, amelynek kohézióját a közösségi érzés adta. Mondhatni, mindahányan egyek voltunk Balczóval. Talán nem véletlen, hogy később ő is azt nyilatkozta erről a versenyről, azt érezte, mindenkinek fut.
Vallom, ahhoz, hogy valakiből sportújságíró legyen, meghatározó élmények kellenek, továbbmegyek, magyar főszereplőkkel, amelyek erősítik az identitást. Minden közös szurkolás, minden siker hozzátett ahhoz, hogy erre a pályára kerültem. Szepesi György közvetítéseitől a későbbi közös szurkolásokig mind-mind afelé vittek, hogy egyszer majd tudósítóként is ott lehessek a pályák mellett. Pesthidegkúton persze ez nem így fogalmazódott meg bennem, alig lehettem túl a „mozdonyvezető leszek” korszakomon (apai nagyapám mozdonyt is vezetett, akár továbbvihettem volna a családi hagyományt)… De belém égett az öröm, több mint fél évszázaddal a történtek után is beleborzongok, ha felidézem a történteket.
Aztán persze tágult a világ. Nem mellékesen Bandi 1972-ben olimpiai bajnok lett Münchenben, aztán 1976-ban bemutatták Kósa Ferenc róla szóló filmjét, a Küldetést. Az alkotás reveláció erejével hatott, rendszerkritika volt a javából, illetve egy morálisan kikezdhetetlen ember kritikája, amelynek minden egyes részletéről lerítt, miért is kritikán aluli a Kádár-rezsim.
Az 1969-es vb utolsó versenynapján persze nem ezek a gondolatok vittek ki a pesthidegkúti reptérre, s meggyőződésem, hogy a cirka 20 ezer ember többségét sem. Mi csupán magyar sikert szerettünk volna látni, elsősorban Balczó győzelmét. Ebben persze benne volt, hogy ehhez minimum egy ruszkit meg kell előzni, s amikor ez megvalósult, elégtételt éreztünk.
Ha úgy tetszik, Balczó ezzel is teljesítette küldetését – évekkel a film elkészülte előtt.
KORÁBBI ÍRÁSAINK
Kun Zoltán: Fradi–Ajax ezerötért – életre szóló élmény
Smahulya Ádám:Ilyen volt Ronaldinho szabadrúgásgólja Emma néni portáján
Malonyai Péter: Telexsokk Havannában – nem megyünk az 1984-es olimpiára
Ritz Balázs:„A román szurkolók, amit tudtak, közénk hajítottak”
Marosi Gergely: „Brazil szurkolók ezrei ülnek. Mint a zombik”
Ballai Attila: vb-szereplést ért az osztrákverés 35 éve
Szűcs Miklós:„A lelátó még percekkel később is a veszteseket ünnepelte”
Kocsmár-Tóth István:„Szalaaaiiii! Nem kapok levegőt! Kit érdekel! Szalaaaaiiii!”
Szeli Mátyás:„Attól féltem, hogy rám esik egy világsztár”
L. Pap István:„Olimpiai arany valahol a Bakonyban”
Somogyi Zsolt:„Senki sem mondta, hogy a futballbarátság ilyen fájdalmat okozhat"
Őri B. Péter:„Felkaptam a széket, és szinte önkívületi állapotban üvöltöttem”
Nagy Zsolt:„Akkorát csaptam az asztalra, hogy kiborult a paprikás krumpli”
Ilku Miklós:„Az asztalon táncoltak, és azt énekelték, összetörünk mindent”
Tóth Anita:„Életemben először elpityeregtem magam”
Thury Gábor:Amikor egy újpesti is a Fradiért szorított
Csillag Péter:„Érzem a pillanat súlyát” – mondta Iniesta a Nemzeti Sportnak
Bodnár Zalán: Könnyes búcsú Tottitól Rómában
Huber Tamás:„Mi a fenét ér egy sportoló aláírása? Egy gyereknek rengeteget!”
Voleszák Gábor:„Nemcsak a csapat égett, hanem a zománcozott lábas füle is”
Somlóvári Dávid:„Szlovák–magyar: valami nagyon elpattant bennem”
Pusztai Viola:„Vigasztalhatatlan voltam, órákon át sírtam”
Rusznák György:„Üvölteni akartam...” – tíz magyar gól néma csendben
Rácz Péter:Szomorú végjáték a Maggiore-tó partján
Marosi Gergely:„Azt sem tudom, hol vagyok” – Zava és életem gólja
Kun Zoltán:Hömpölygős gólöröm, kis szépséghibával
Vincze Szabolcs:„Hiába láttam a saját szememmel, még másnap sem hittem el”
Kocsmár-Tóth István: Hogyan dobj fel egy Újpest–Vidit? Olimpiai arannyal!