Az Országgyűlés hétfőn 193 igen, 149 nem szavazattal, valamint két tartózkodással fogadta el a törvénymódosítást. Az előterjesztés kétharmados támogatást igénylő – a bírák jogállására vonatkozó – részeit nem fogadta el a parlament.
A módosítás a 900 életjáradékot kapó között érinti Farkas Péter birkózót, 1992-es olimpiai bajnokot, aki kábítószerügyének elsőfokú ítélethirdetése előtt kisétált a tárgyalóteremből és azóta sem találja a rendőrség.
Az Országgyűlés hétfőn fogadta el azt, a bűnügyi nyilvántartási rendszer átalakításával összefüggésben több, mint hatvan jogszabályt módosító előterjesztést, amelynek része a sporttörvény módosítása is.
Harmincötödik életévének betöltését követő év január 1. napjától kezdődően élete végéig olimpiai járadékra jogosult az a magyar állampolgár, aki a magyar nemzeti válogatott tagjaként akár egyéni számban, akár csapattagként a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által szervezett nyári vagy téli olimpiai játékokon, vagy a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) által szervezett sakkolimpián, illetve 1984-től kezdődően paralimpián vagy siketlimpián első, második vagy harmadik helyezést ért el, vagyis érmes. |
„A járadékra jogosult érdemtelen a járadékra, és a járadék folyósítását meg kell szüntetni, ha a járadékra jogosultat a bíróság jogerős ítéletével szándékos bűncselekmény elkövetése miatt végrehajtandó szabadságvesztéssel sújtotta, amíg a külön törvényben meghatározott bűntettesek nyilvántartásában vagy a hátrányos jogkövetkezmények alatt álló, büntetlen előéletű személyek nyilvántartásában szerepel” – áll az új jogszabályban.
A sporttörvény megváltozott szövege értelmében a Nemzet Sportolója cím sem adományozható olyan személynek, akit szándékos bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen elítéltek.
Fel kell függeszteni az életjáradék folyósítását a Nemzet Sportolója címet elnyert személy számára, ha az érintett szándékos bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatt büntetőeljárás hatálya alatt áll. A magánvádas, vagy pótmagánvádas ügyek nem tartoznak ide.
A Fidesz nem támogatta a kétharmados támogatást igénylő részeket, ugyanis – ahogyan azt Kontrát Károly, az ellenzéki párt szakpolitikusa az általános vitában is elmondta – évek óta rossz tapasztalataik vannak az úgynevezett salátatörvényekkel. A képviselő szerint a jelenlegiben is olyan törvények módosítását is javasolja a kormány, amelyek egyébként napirenden vannak a parlamentben.
A politikus a vitában azt mondta, hogy a számos támogatható rendelkezés mellett az a problémájuk a törvényjavaslattal, hogy az mások javaslatairól is szól, ezért nem tudják támogatni.
Az Alkotmánybíróság 2008 novemberében állapította meg, hogy a bűnügyi nyilvántartásról és a hatósági erkölcsi bizonyítványról szóló törvény egyes rendelkezései alkotmányellenesek; ezeket a szabályokat a testület 2009. június 30-val meg is semmisítette.
Az új törvény idén június 30-án hatályba lépett, ezzel összhangban kellett szabályozni azokat a munkaügyi tárgyú és más ágazati törvényeket, amelyek munkaviszony létesítéséhez, illetve valamely bejelentéshez, vagy hatósági engedélyhez kötött tevékenység gyakorlásához bűnügyi nyilvántartásban kezelt adatokkal igazolható feltételt írnak elő.