Félpályás gólt lőttek Gulácsiék; Rómában kapott ki a Lazio

2014.02.20. 21:01
A Salzburg leiskolázta az Ajaxot (Fotók: Action Images)
A labdarúgó Európa-ligában a 16 közé jutásért zajló párharcok első mérkőzéseit rendezték meg. A 21 óra után kezdődő mérkőzéseken a Salzburg Gulácsi Péterrel a kapuban 3–0-ra nyert az Ajax otthonában, a duplázó Jonathan Soriano egy félpályás gólt is szerzett. A Lazio hazai pályán kapott ki, a Betis, a Sevilla, a Sahtar Doneck és a Porto döntetlent játszott, nem született gól a Maccabi Tel-Aviv és a Napoli meccsén.

A 19 ÓRÁS MÉRKŐZÉSEKRŐL IDE KATTINTVA OLVASHAT!

AJAX–SALZBURG

A csoportkört hibátlanul záró, Gulácsi Pétert a kezdőbe nevező Salzburg nagyon meglepte a hollandokat, és Jonathan Soriano tizenegyesével már a 14. percben megszerezte a vezetést (0–1). A következő találatra sem kellett sokat várni, a 21. percben Kampl ugratta ki a leshatáron helyezkedő Manét, aki eltolta a labdát Veltman és a Cillessen mellett, majd az üres kapuba gurított 7 méterről. 0–2

Az első félidő végén még egyszer megzörgették a hálót a vendégek, méghozzá nem is akárhogyan. Tíz perccel a szünet előtt Soriano gondolt egy merészet, és kapura emelt a felezővonalat átlépve. A kint álló Cillessen most sem érhette el a labdát, így a Puskás-díjra is esélyes találattal már háromgólosra nőtt a vendégek előnye. 0–3

A fordulás után is sokkal jobb volt a Salzburg, de újabb gól már nem született, maradt a 0–3.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

Gulácsinak nem volt sok dolga, ellenben sokat örülhetett

PORTO–EINTRACHT FRANKFURT

A Porto sokáig nem tudta feltörni a német védelmet, de az első félidő végén Ricardo Quaresma mégis betalált – méghozzá valami irdatlan nagy dugót eresztve meg. A már 30 éves portugál a 16-os bal sarkától tekerte a labdát a hosszú felső irányába, a labda a kapufáról vágódott a kapuba.

Aztán a második félidőben egy kilencperces periódus alatt három gól született. Silvestre Varela a 68. percben, úgy tűnt, szinte el is dönti a továbbjutást, mivel 2–0-ra alakította az eredményt. Ezután azonban jött a Porto számára a feketeleves. Előbb Joselu szépített, a 77. percben pedig Alex Sandro öngóljával egalizált a Frankfurt.

A Swansea és a Napoli csak küzdött egymással

SWANSEA–NAPOLI

Mi tagadás, kevesen vártak olyan élvezhető kezdést a gödörben lévő, menedzserváltáson áteső Swansea és a BL-folytatásra vágyó, de El-t kapó Napoli összecsapásától, mint amilyen végül kikerekedett az első félidőben. Különösképpen az első perceket nyomták meg a csapatok, az olaszoktól José Callejón és Marek Hamsík találhatott volna be, a túloldalon meg Wilfried Bony harminc perc alatt mesterhármasig jutott volna, ha kicsit pontosabb.

Az első félidő hőse a nápolyi kapus, Rafael Cabral volt, aki a nemrégiben felépülő Pepe Reinát helyettesítve több bravúrt is bemutatott – aztán rosszul lépett, a szünetben így spanyol vetélytársa váltotta. Reina két bravúrt is bemutatott, míg a másik kapu előtt csak egyetlen veszélyesebb, de pontatlan Gonzalo Higuaín-lövést jegyezhettünk fel. A hajrára elfogyott a lendület a hazaiakból, az olaszok pedig okosan kibekkelték a hátralévő időt: hozta a kötelezőt a Nápoly, emelt fővel vonulhatott az öltözőbe a Swansea.

MARIBOR–SEVILLA

Némi meglepetésre a Maribor szerezte meg a vezetést a 33. percben: Martin Milec ment el a jobb oldalon, visszapasszolt labdáját az érkező Marcos Tavares a bal oldali kapufa mellé lőtte (1–0). A fordulás után belehúzott a Sevilla, a második félidő második percében meg is lett az egyenlítés: Ivan Rakitic húzott el a jobb oldalon, laposan belőtt labdáját a hosszún becsúszva érkező Kevin Gameiro a hálóba továbbította. 1–1

A 72. percben fordított a Sevilla, ismét Rakitic volt az előkészítő, Federico Fazio pedig fejjel vette be a Maribor kapuját. A meccsnek azonban még nem volt vége, a 81. percben egyenlített a szlovén csapat: Dare Vrsic messziről lőtte ki a jobb alsót, kialakítva a végeredményt. 2–2

BETIS–RUBIN KAZANY

Korán sokkolta a Rubin Kazanyt a Betis: a harmadik percben Dídac Vila gyönyörű egyéni akció végén talált be, előbb egy esernyőcsellel elküldte Roman Saronovot, majd fejjel megtolta a labdát a bal oldalon, végül hét méterről, éles szögből kilőtte a hosszú alsót. 1–0

Ha a kapott gól nem lett volna elég probléma az orosz csapatnak, akkor csinált Alekszandr Prudnyikov, aki a 27. percben megkapta második sárgáját. A második félidőben reménytelennek tűnt az emberhátrányban küzdő Rubin helyzete, de a 74. percben felcsillant a remény. Lorenzo Reyes hátulról akasztotta Karadeniz Gökdenizt a tizenhatos vonalánál, a játékvezető pedig némi hezitálás után büntetőt ítélt (az eset kísértetiesen hasonló volt Martín Demichelis és Lionel Messi összecsapásához a Bajnokok Ligájában). Az ítéletet Roman Eremenko hajtotta végre, és magabiztosan a jobb alsóba lőtt. 1–1

PLZEN–SAHTAR DONECK

A gól nélküli első félidőt követően a szünet után beindultak a csapatok: a 62. percben Pavel Horváth mélységi beadását Marián Cisovsky visszafejelte, és Stanislav Tecl a hálóba lőtt. Az egyenlítésre sem kellett sokáig várni, a 65. percben Darijo Srna lekészített Luiz Adrianónak, a brazil légiós pedig a csehek hálójába lőtt. 1–1

LAZIO–LUDOGOREC

Mindkét csapat veretlen volt még az El-ben a szezonban, a meccs után azonban már csak a bolgárok mondhatják ezt el magukról. Lorik Cana kezezése miatt hamar tizenegyeshez jutott a Ludogorec, de Djakov panenkás próbálkozása balul sült el. Nem úgy a vendégek szünet előtti támadása, amelynek végén megszerezték a vezetést. A második félidő elején a Lazio is kapott büntetőt, de Felipe Anderson szintén hibázott. Ezután Djakov két sárga lappal „kiállíttatta” magát, de az olaszok emberelőnye húsz percig sem tartott, mivel Cavanda egyből pirosat kapott. Egy-egy kihagyott tizenegyes és kiállítás mindkét oldalon, gólt azonban csak a bolgár csapat ért el.

MACCABI TEL-AVIV–BASEL

Elérte célját a Basel a gól nélküli döntetlennel az idegenbeli túrán Paulo Sousa együttese ellen. Marco Streller nélkül közel sem volt olyan acélos a svájci csapat támadógépezete, a védekezést azonban megoldotta. Több veszélyes támadást vezetett a Maccabi, de igazán nagy gólhelyzetet ők sem tudtak kialakítani, a döntés a visszavágóra maradt.

EURÓPA-LIGA
A 16 KÖZÉ JUTÁSÉRT, ELSŐ MÉRKŐZÉSEK

Maribor (szlovén)–Sevilla (spanyol) 2–2 (1–0)
Gólszerző: Tavares (33.), Vrsic (81.), ill. Gameiro (47.), Fazio (72.)

Lazio (olasz)–Ludogorec (bolgár) 0–1 (0–1)
Gólszerző: Bezjak (45.)
Kiállítva: Cavanda (73.), ill. Djakov (55.)

Betis (spanyol)–Rubin Kazany (orosz) 1–1 (1–0)
Gólszerző: Didac Vila (3.), ill. R. Eremenko (74. – 11-esből)
Kiállítva: Prudnyikov (28.)

Porto (portugál)–E. Frankfurt (német) 2–2 (1–0)
Gólszerző: Quaresma (44.), Silvestre Varela (68.), ill. Joselu (72.), Alex Sandro (77. – öngól)

Swansea (angol)–Napoli (olasz) 0–0

Ajax (holland)–Salzburg (osztrák) 0–3 (0–3)
Gólszerző: Jonathan Soriano (14., 35. – az elsőt 11-esből), S. Mané (21.)

Maccabi Tel-Aviv (izraeli)–Basel (svájci) 0–0

Plzen (cseh)–Sahtar Doneck (ukrán) 1–1 (0–0)
Gólszerző: Tecl (62.), ill. Luiz Adriano (65.)