Az ukrán válogatott története első világbajnokságára készül, ráadásul úgy, hogy a selejtezőt játszók közül elsőként jutott ki a németországi viadalra. Kérdés, hogy tudja-e folytatni a menetelését a legjobbak között is, vagy a csapatot sújtó gondok összetörik az ukrán álmokat.
Imago
Oleg Blohin szövetségi kapitány szerint az Andrij Sevcsenkóval felálló ukrán együttes egészen más, mint az ôt nélkülözô
Imago
Oleg Blohin szövetségi kapitány szerint az Andrij Sevcsenkóval felálló ukrán együttes egészen más, mint az ôt nélkülözô
„Tudom, hogy kigúnyolnak azért, amit most mondok, de én őszintén hiszek benne, hogy képesek vagyunk megnyerni a világbajnokságot!” – hökkentette meg az őt hallgató újságírókat Oleg Blohin, az ukrán válogatott szövetségi kapitánya. Habár az elmúlt időszakban hozzászoktunk már a nagy fogadkozásokhoz, akár a legesélytelenebb csapatok részéről is, az ukrán szakember megjegyzése mégis vihart kavart a futballhoz értők körében. Az ukrán csapat eredményességéhez és a játékosok képességeihez ugyan kétség sem fér, ám a világbajnoki címet azért nem osztják ki akárkinek.
Talán a válogatott ékköve, Andrij Sevcsenko is érezte, hogy az idézett kijelentésével a mester kissé túllőtt a célon, legalábbis erre utal, hogy az – egyelőre – a Milan alkalmazásában álló klaszszis igyekezett gyorsan tompítani a korábbi klasszis futballista szavait: „Értsék meg, hogy az edzőnk csak viccelt, amikor azt mondta, hogy megnyerjük a világbajnokságot. Igazából már az is nagy sikernek számítana, ha továbbjutnánk a csoportkörből.”
A Seva által kitűzött, reálisabbnak tetsző cél eléréséhez Ukrajnának a Spanyolország, Tunézia, Szaúd-Arábia hármasból kell legalább kettőt maga mögé utasítania, és valóban nem jelentene nagy meglepetést, ha a csatár által megfogalmazott minimális elvárás teljesülne. Blohin mester is tudja, hogy a legkeményebb diót az ibériaiak jelentik a három ellenfél közül, éppen ezért a riválisokat kétfelé osztotta: spanyolokra és nem spanyolokra: „Két stratégiát dolgozunk ki: egyet Spanyolországgal szemben, egy másikat pedig Szaúd-Arábia és Tunézia ellen.”
Egy mondat
„Belegondolni sem merek abba, hogy mi lesz, ha már a kijutást is ötvenezren ünnepelték meg a kijevi főtéren.” Oleg Blohin, az ukrán szövetségi kapitány arról, hogy mi történne világbajnoki győzelem esetén Ukrajnában
A haditerv tehát készen áll, az ukrán játékosok már csak arra várnak, hogy Oleg Blohin kapitány kiadja a hadparancsot. Az 53 éves edzőt egyébként szinte szentként tisztelik hazájában, ami nem csoda, ha azt nézzük, hogy a Szovjetunió 1991-es felbomlása óta önállóan szereplő ukrán válogatott az első alkalommal kvalifikálta magát a világbajnoki döntőre. Habár korábban kétszer is eljutottak a legnagyobb futballtorna kapujáig, mindkétszer megbotlottak a küszöbben: 1998-ban a horvátok, 2002-ben pedig a németek elleni sikertelen pótselejtező miatt maradtak le a fináléról.
A mostani tornát megelőző selejtezőkben végre sikerült a nagy áttörés, mégpedig nem is akárhogyan. Az ukrán válogatott elsőként harcolta ki a világbajnoki részvételt, ráadásul a legnehezebbnek kikiáltott csoportból, amelyben olyan csapatok szerepeltek, mint az Európa-bajnok Görögország, a világbajnoki harmadik Törökország és a meglepetésekre képes Dánia.
A korábbi legendás játékosból sikeres edzővé lett Oleg Blohin a kiváló eredmények dacára majdnem búcsút mondott a szövetségi kapitányi posztjának, miután az egyik ukrán politikus a lemondását követelte, mondván, hogy az egyébként parlamenti képviselőként is tevékenykedő labdarúgóedző két foglalkozása öszszeegyeztethetetlen. A helyzetet végül a bíróság oldotta meg: Oleg Blohin további kapitánykodásának az az ára, hogy ne legyen ára, vagyis ne kapjon fizetést a válogatottnál végzett munkájáért.
Szavazás
Melyik ország nyeri a 2006-s labdarúgó vb-t?
Franciaország
Olaszország
A meleg kézfogásért dolgozó edző az ukránok világbajnoki esélyeire vonatkozó, rendkívül magabiztos nyilatkozata ellenére pontosan tisztában van a válogatottnál tapasztalható gondokkal. A mester szerint problémát jelent a fiatalok hozzáállása, és a csapaton belüli túlzott önbizalom is. „Ha őszinte akarok lenni, azt mondom, elég lenne nekünk húsz labdarúgó is, de még azt a húszat is nehéz megtalálni – fogalmazott Blohin. – Persze tisztában vagyok azzal, hogy a szabályok szerint huszonhárom játékossal kell elutaznunk Németországba, de borzasztóan zavar, hogy nem tapasztalom a játékosok között a komoly versengést. Valamiért azok, akik becsülettel harcoltak a selejtezők során, most hirtelen azt hiszik, pótolhatatlanok.”
Meglehet, a játékosok többsége helyettesíthető, akad azonban egyvalaki, aki bizonyosan nem az: a jelenleg a gyógyulásával és leendő csapatának kiválasztásával foglalkozó Andrij Sevcsenko. Jóllehet az ukránok gólfelelőse minden valószínűség szerint felépül a rajtra, a játékos állapota még Blohinból is aggodalmat váltott ki: „A Sevcsenkóval felálló és az őt nélkülöző tizenegy két teljesen különböző csapat.”
Tegyük hozzá: ha Németországban az előbbi lép pályára, könnyen előfordulhat, hogy Blohin jóslata végül nem is lesz olyan nevetséges. ---- V ---- &