Célban a németek, közelben az olaszok és a hollandok

Vágólapra másolva!
2011.09.03. 15:36
null
Mesut Özil (jobbra) és Miroslav Klose– ketten a németek sikerkovácsai közül (Fotó: Action Images)
Címkék
Németország bejutott a 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság 16-os döntőjébe, Olaszország és Hollandia jelentősen javított a pozícióján, Angliának sokat segített Wales, míg Franciaország és Portugália tartja a lépést – no és persze fontos meccset nyert meg Magyarország. Helyzetkép a pénteki selejtezők után.

 

A-CSOPORT

Senkit sem ért váratlanul, hogy a tavalyi világbajnokságon remek benyomást keltő német válogatott folytatta jó szereplését, és nyolcadik mérkőzését is megnyerve – elsőként a selejtezőn szereplő csapatok közül – kijutott a jövő évi, lengyel-ukrán közös rendezésű Európa-bajnokságra.

„Ennél korábban aligha harcolhattuk volna ki a továbbjutást, úgy vélem, megragadtuk az első lehetséges alkalmat – értékelt Joachim Löw, a németek szövetségi kapitánya Ausztria 6–2-es legyőzése után. – A hátralévő mérkőzéseken az lesz a feladatunk, hogy tovább szélesítsük a bevethető játékosaink táborát, hiszen annak lesz a legnagyobb esélye megnyerni az Európa-bajnokságot, aki zökkenőmentesen tudja helyettesíteni az esetleg kidőlő játékosokat. Filozófiánk sem változik, azaz: mindig előre!"

A csoport második helyére eddig is a törökök pályáztak a legnagyobb eséllyel – drámai körülmények között kiharcolt pénteki győzelmük, valamint az osztrákok veresége és a belgák pontvesztése tovább javította pozíciójukat.

„Nem panaszkodhatunk e nehezen kiharcolt győzelem után – kezdte mondandóját Guus Hiddink török szövetségi kapitány a Kazahsztán elleni 2–1-et követően. – Viszonylag hamar vezetést szereztünk, majd kihagytunk egy tizenegyest. A hajrában megfogyatkoztunk piros lap miatt, ennek ellenére csapatom még épp időben megszerezte a három ponthoz szükséges gólt. Véleményem szerint jár a gratuláció a játékosoknak."


STATISZTIKÁK
Olaszország legutóbb 2006-ban kapott ki Európa-bajnoki vagy világbajnoki selejtezőn, akkor Franciaország győzte le a squadra azzurrát 3–1-re.
A squadra azzurra 19 pontot szerzett eddigi hét mérkőzésén a jelenlegi selejtezősorozatban, ez új rekord az együttes Európa-bajnoki és világbajnoki kvalifikációs történelmében.
Guiseppe Rossi eddig 24-szer szerepelt az olasz válogatottban, és mindössze egy mérkőzést játszott végig.
Olaszország eddigi 93 Eb-selejtezőjéből 50 mérkőzésen nem kapott gólt.
Antonio Cassano a most folyó Eb-selejtezősorozatban az olaszok eddigi tizenkét góljából hatban játszott főszerepet: négyszer ő maga volt eredményes, s két gólpasszt jegyzett.
Anglia megnyerte az előző tíz, szeptemberi mérkőzését, legutóbb 2005-ben kapott ki az ősz első hónapjában: akkor Észak-Írország győzte le 1–0-ra Angliát.
Wayne Rooney legutóbbi négy gólját az angol válogatottban Glen Johnson készítette elő. Anglia legutóbb a 2002-es világbajnokságon vezetett három góllal a félidőben nem hazai mérkőzésen, akkor Dánia ellen.
Németország és Ausztria hivatalos mérkőzésen először 1908 júniusában találkozott, Bécsben, akkor a hazaiak 3:2-re diadalmaskodtak.
Ausztria legutóbb 80 évvel ezelőtt, 1931-ben győzte le Németországot idegenben, akkor Berlinben 6:0-ra nyert.
Mario Götze legutóbbi három válogatott mérkőzésén betalált, valamennyi meccsen csereként pályára lépve volt eredményes.
Franciaország megnyerte mindhárom mérkőzését, amikor Alou Diarra és Yann M’Vila egyszerre volt a kezdőben, Laurent Blanc tanítványai öt gólt szereztek és egyet sem kaptak. A 45 éves szakember irányítása alatt szerzett nyolc francia gólból hét a második félidőben született.
Karim Benzema eddig 13-szor volt eredményes 39 mérkőzésen a francia válogatottban, ezzel jobban áll ebben a stádiumban, mint Thierry Henry, aki 39 meccs után 12 találatnál járt.
Hollandia – saját rekordját megdöntve – 11–0-ra győzte le San Marinót, ami a második legnagyobb különbségű győzelem – holtversenyben Spanyolország Málta fölötti 12–1-es diadalával – az Eb-selejtezők történetében: Németország 2006-ban 13–0-ra győzte le San Marinót.
Wales legutóbb 2007 novemberében játszott döntetlent, akkor Németország ellen végzett 0–0-ra. Azóta, azaz 31 mérkőzésén nem született döntetlen.
Fehéroroszország kapusa, Jurij Zsevnov 23 sikeres védést mutatott be az Eb-selejtezők során, miközben egyetlen gólt sem kapott.

B-CSOPORT

A továbbjutás kérdése még teljesen nyílt, igaz, minimális különbségű győzelmével Oroszország lépéselőnybe került a pénteken egymás ellen döntetlent játszó Írország és Szlovákia előtt. Az oroszoknak mindkét üldözővel lesz még meccsük – szóval, itt még sok minden történhet.

C-CSOPORT

Olaszország megkínlódott a győzelemért Feröeren, ezzel együtt pozíciója tovább javult – a matematika alapján is már csak egy válogatott, Szerbia érheti utol. Nehéz elképzelni, hogy hátralévő három meccsén a squadra azzurra ne kaparja össze a továbbjutáshoz szükséges kettő pontot, mindazonáltal a pénteki gyenge játék nem dobta fel Cesare Prandellit.

„Nagyon jól kezdtünk, és könnyedén lerendezhettük volna a találkozót, de aztán elkezdtünk szenvedni a talajjal, a feröeriek kontráival, és az általunk diktált iram sem volt megfelelő, ez pedig önbizalmat adott a hazaiaknak – értékelt a szövetségi kapitány. – Azt hiszem, két oka is volt a gyengébb játékunknak. Egyrészt a labdarúgók nem voltak teljesen fittek, másrészt a pálya talaja az esőben még rosszabbá vált, így állandóan plusz labdaérintéseket kellett eszközölni a támadások során."

Az olaszok helyzetét nem könnyítette meg, hogy a játékosok sztrájkja miatt nem rajtolt még el a Serie A 2011–2012-es szezonja – a Prandelli által emlegetett erőnléti probléma gyökere itt keresendő.

D-CSOPORT

A kiválóan rajtoló Fehéroroszország hazai pályán elszenvedett vereségével alighanem végzeteset hibázott, a csoportelsőség minden jel szerint legyőzője, Bosznia-Hercegovina és az Albániában Karim Benzema eredményes játékával nyerő Franciaország között dől majd el. A második helyre e három csapaton kívül még akár Románia is odaérhet – azaz lehetnek még izgalmak bőven.

E-CSOPORT

A magyar csoport pénteki eseményeiről és várható befutójáról több cikkben is értekeztünk, itt most csupán rögzítsük a puszta tényeket: Hollandia megnyugtató előnnyel vezet, a második helyért svéd-magyar versenyfutás bontakozott ki – a vesztett pontok tekintetében a skandinávok állnak jobban, de rájuk még vár egy meccs a pénteken rekordkülönbséggel nyerő hollandok ellen.

F-CSOPORT

Görögország és Horvátország győzelemmel lépett közelebb hőn áhított céljához. Bár elvben mások is szóhoz juthatnak, a csoportelsőség kérdése alighanem az október eleji görög–horvát mérkőzésen dől majd el.

G-CSOPORT

Miközben Anglia válogatottja simán nyert Bulgáriában, és a hazaiak kapitánya, Lothar Matthäus magyarázkodásra kényszerült a bolgár szurkolók rasszista megnyilvánulásai miatt, a másik pénteki mérkőzésre kevesebb fény vetült. Pedig nem akármilyen eredmény született: az eddig pont nélkül szerénykedő Wales legyűrte a veretlenül menetelő, szép lassan az első helyre is igényt formáló Montenegrót.

Vajon a veretlenség elveszítése összeroppantja-e a sorozat meglepetéscsapatát?

„Vereségek nélkül nincs futball, jól tudtuk, hogy előbb-utóbb mi sem ússzuk meg – mondta Zlatko Kranjcar, Montenegró szövetségi kapitánya. – Még két meccsünk van, és ha teljes csapattal tudunk kiállni, megnyerhetjük őket. Anglia egyértelmű favoritként vágott neki a sorozatnak, és bár jól áll, ne feledje senki, hogy az utolsó meccsét nálunk, Podgoricán kell megvívnia. Fel sem vetődik bennünk a megadás gondolata, célunk az, hogy visszaszerezzük az első helyet.

A Szófiában nyerő Anglia szakvezetője, Fabio Capello egyelőre a pénteki mérkőzésre összpontosított:

„Kiváló, technikailag magasan képzett játékosokból áll a keret, azonban ez a gárda többre is képes. Fontos győzelem volt ez, ugyanis a bolgárok jó formában vannak. Jó volt azt látni, hogy egy csapatként küzdöttünk."

Wayne Rooney szerint nem a podgoricai mérkőzés lesz a döntő:

„Élvezem a futballt, azonban még tovább akarok javulni, remélem, sikerül. Ha jövő kedden nyerünk Wales ellen, akkor biztos vagyok benne, hogy kijutunk az Eb-re."

H-CSOPORT

Portugália és Norvégia megint győzött, a harmadik helyen számolgató Dánia rápihent a két nagy rivális elleni közelgő csatára. Kedden jön a dán–norvég – aki veszít, jelentős lépéshátrányba kerül a végkifejlet előtt.

I-CSOPORT

Spanyolország majdhogynem páholyból figyeli az eseményeket, amelyekből mára is jut: ha a mai egyetlen Eb-selejtezőn Csehország nem győz Skóciában, a spanyolok a továbbjutás küszöbére érnek. Győzelem kedden Liechtenstein ellen, és a „vörös fúria" máris szervezheti az utazást.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik