A 2012-es, ukrán-lengyel közös rendezésű Eb előkészületei korántsem problémamentesek, ám az egyik legfontosabb kérdést illetően úgy tűnik, megnyugodhatnak az UEFA illetékesei. A stadionok tekintetében ugyanis a soron következő kontinensbajnokság lekörözi a 2008-as, svájci-osztrák Eb-t.
„Ausztriában és Svájcban sem volt olyan stadion, amelyet a gdanskihoz vagy a donecki hasonlíthatnánk” – nyilatkozta kedden az UEFA részéről Martin Kallen, a tornáért felelős igazgató.
Elmondása szerint a varsói Nemzeti Stadion – amely többek között a nyitó mérkőzésnek és az elődöntő egyik találkozójának is otthont ad – átadására decemberben sor kerül, míg a másik hét rendező városban – Gdansk, Wroclaw, Poznan, Kijev, Harkiv, Lemberg (Lviv), Doneck – már elkészültek a létesítmények.
„A múlt hét előtti szombaton Lembergben is megtörtént az átadás – folytatta Kallen. – Ez okozta a legtöbb álmatlan éjszakát nekünk, én pedig még kedden sem hittem, hogy elkészülnek vele, de megcsinálták.”
Az európai szövetség korábban azt is kilátásba helyezte, hogy Harkivtól, Lembergtől és Donecktől elveszi a rendezés jogát, de a 2010-ben adott hat hónapos határidő hatásosnak bizonyult.
A stadionokkal tehát a jelek szerint minden rendben lesz, más tekintetben azonban továbbra is nagy a lemaradás, amit talán már nem is lehet behozni. Kallen szerint elsősorban a közlekedés területén lehetne jobb a helyzet, a rendezők azonban bíznak benne, hogy a csoportok sorsolása kedvező lesz számukra. Ideális helyzetben a németek a lengyel-német határhoz közel játszhatnának, az oroszok az Ukrajnával közös határukhoz legközelebb, míg a svédek a C-csoportban, amelynek mérkőzéseire a Balti-tenger partján fekvő Gdanskban, illetve Poznanban kerül sor.
„Valóban sokat segítene, ha december 2-án Kijevben szerencsénk lenne a sorsolással. A közlekedést tekintve sosem érjük el az osztrák és a svájci szintet – mondta Kallen, hozzátéve, hogy hosszú távon sokat nyernek a rendező országok az Eb-vel. – Lengyelországban felgyorsult az autópályák építése, és a legtöbb beruházással elkészülnek a torna rajtjáig. Ezek megváltoztatják majd Lengyelországot, a lengyel emberek életét.”
A svájci UEFA-korifeus végül szót ejtett egy szintén nem elhanyagolható tényezőről, nevezetesen a házigazdák szerepléséről. A 2008-as Eb-n ugyebár Svájc és Ausztria válogatottja sem élte túl a csoportkört.
„Fontos, hogy a két rendező ország válogatottja minél tovább jusson. Svájcban és Ausztriában jó volt a hangulat, de korántsem olyan, mint Portugáliában (2004-ben), ahol a házigazda a döntőig menetelt.”