LABDABIRTOKLÁS? NEM EZ DÖNTÖTT
„A statisztika olyan, mint a bikini: mindent megmutat, de a lényeget eltakarja.” Az Eb-döntőt követően is leszűrhetjük ezt az örök igazságot, a különböző mutatókból ugyanis nem olvasható ki egyértelműen spanyol fölény. Aki azonban látta a meccset, elmondhatja, hogy a spanyolok sokkal jobbak voltak, s megérdemelten nyertek 4–0-ra.
Alapjában véve minden ellenfél tart attól, hogy nem lesz náluk a labda a spanyolok ellen, így olasz szempontból gyakorlatilag remek eredménynek nevezhető, hogy Cesare Prandelliék 45.4 százalékban birtokolták a labdát. Sőt! Az öt másodpercnél kevesebb, az 5 és 15 másodperc közötti, valamint a 15 és 45 másodperc közötti labdabirtoklásban egyaránt jobb volt a squaddra azzura. Csak éppen a spanyolok nyolc alkalommal tartották maguknál a labdát 45 másodpercnél tovább, míg az olaszok mindössze háromszor.
GYORSAN, PONTOSAN – „ELLENSÉGES" TERÜLETRŐL
Összességében elmondható, hogy a spanyolok sokkal élesebbek voltak a mérkőzésen. Fabregasék 15-ször lőttek kapura, de az olaszok is próbálkoztak tízszer, mégis 4–0 lett a végeredmény. Lesek és szögletek tekintetében teljes egyenlőség figyelhető meg. A két csapat egyaránt három-három szögletet és lest könyvelhetett el az összecsapáson.
A passzok számát illetően azért megfigyelhető egy kisebb spanyol fölény: Xaviék 627 kísérletéből 552 volt sikeres, a másik oldalon 464/392 ez az arány. A konstruktív átadások tekintetében azonban hatalmas a különbség: ebben a tekintetben a 366–186-ra „nyert” az Európa-bajnok.
A spanyol csapat ráadásul sokkal gyorsabban vezette támadásait. A támadómegmozdulások sebességindexe 18 volt a spanyoloknál, míg az olaszoknál csak 12.
Ha mindehhez hozzávesszük, hogy Iniestáék a legtöbbet a pálya közepén, de már az ellenfél térfelén passzolták (102/93), kíméletlen támadóhatásról beszélhetünk. Spanyolország ugyanis az ellenfél térfelén adogathatott, s onnan indíthatta gyors és pontos attakjait. Ezzel szemben a squaddra azzura a saját térfelén passzolta a legtöbbet, s kisebb sebességgel próbált megérkezni Iker Casillas kapuja elé.
EGYÉNILEG
Xavi statisztikai adatlapját ide kattintva tekintheti meg! | |
Andrea Pirlo statisztikai adatlapját ide kattintva tekintheti meg! |
Ami a játékosok egyéni teljesítményét illeti, a sikeres átadások, játékpercek, asszisztok és még sok más statisztika alapján készített InStat-index megtekintésekor zongorázni lehet a különbséget. A spanyoloknál Iker Casillas 563-mal volt a legjobb, de Busquets (508) Iniesta (473), Fernando Torres (448), Xavi (433) és Jordi Alba (407) is 400 fölé jutott. Az olaszoknál a legjobb indexszel Daniele De Rossi (195) végzett.
A spanyolok közül Xavi passzolta a legtöbbet: 92 kísérletéből 85 volt pontos, Jordi Albánál 87/79, Xabi Alonsónál 86/79 ez az arány. Az olaszoknál ezzel szemben Andrea Barzaglinak (63/53) volt a legtöbb átadása, de neki is jóval kevesebb volt, mint a legjobb három spanyolnak.
DÖNTŐ |
SPANYOLORSZÁG–OLASZORSZÁG 4–0 |
Kijev, Olimpiai Stadion, 70 500 néző. V: Pedro Proenca (portugál) |
SPANYOLORSZÁG: Casillas – Arbeloa, Sergio Ramos, Piqué, Jordi Alba – Xavi, Busquets, Xabi Alonso – David Silva (Pedro, 59.), Fabregas (F. Torres, 75.), Iniesta (Mata, 87.). Szövetségi kapitány: Vicente del Bosque |
Kispad: Víctor Valdés, Reina (kapusok), Raúl Albiol, J. Martínez, Juanfran, Negredo, F. Llorente, Cazorla, J. Navas. |
OLASZORSZÁG: Buffon – Abate, Barzagli, Bonucci, Chiellini (Balzaretti, 21.) – Marchisio, Pirlo, De Rossi – Montolivo (Motta, 57.) – Balotelli, Cassano (Di Natale, a szünetben). Szövetségi kapitány: Cesare Prandelli |
Kispad: De Sanctis, Sirigu (kapusok), Ogbonna, Diamanti, Giaccherini, Nocerino, Borini, Giovinco, Maggio. |
Gólszerző: David Silva (14.), Jordi Alba (42.), F. Torres (84.), Mata (88.) |