AZ EGYETLEN ÚJONC
Ukrajna társrendezőként alanyi jogon vehet részt a június 8-án kezdődő labdarúgó Európa-bajnokságon, s ezzel a torna egyetlen újoncának számít.
A Szovjetunió felbomlását követően az egykori tagországokban sorra alakultak a nemzeti labdarúgó szövetségek. Ukrajnában erre 1992-ben került sor, s első hivatalos mérkőzésüket Ungváron játszották Magyarországgal 1992. április 29-én, amelyet a magyar válogatott nyert meg 3–1-re. A megalakulást követően az 1994-es világbajnokság selejtezőiben még nem indulhattak, de később minden torna selejtezősorozatában részt vettek, s eddig mindösszesen egy alkalommal sikerült a kvalifikáció: a 2006-os, németországi világbajnokságra jutottak ki, mi több, egészen a negyeddöntőig „meneteltek". Bár az akkori csapattagok legtöbbje már nem válogatott, a szurkolók az idén nyáron is valami hasonló sikerre várnak, a legvérmesebbek még a kijevi döntőbe is a hazai csapatot várják.
A KAPUSHIÁNY A LEGNAGYOBB GOND
Néhány hónappal az Európa-bajnokság kezdete előtt az ukrán szövetségi kapitánynak nagy fejtörést okozott, hogy kit állítson a sárga-kékek kapujába, hiszen több olyan kapus is sérülés miatt esett ki, akire számított volna Oleg Blohin szövetségi kapitány.
Ilyen többek között a 37 éves, egyik legtapasztaltabb ukrán válogatott, Olekszandr Sovkovszkij, aki május elején szerzett vállsérülése miatt több mint három hónapot kényszerül kihagyni, így nem vehet részt a hazai rendezésű kontinenstornán. A 92-szeres válogatott Sovkovszkij 1994 óta az ukrán nemzeti csapat kapusa, meghatározó szerepet töltött be Ukrajna 2006-os vb negyeddöntőbe jutásában, így valóban nagy érvágás lesz a hiánya az ukrán csapat számára.
Nyári módi: Milyen mezben játszanak az ukránok az Eb-n? |
Topjátékosok: a legnagyobb ukrán legendák |
Kis ukrán futballtörténelem |
Sovkovszkij ugyanakkor már a harmadik kapus, aki kiesett az ukrán keretből: márciusban a Szpartak Moszkva kapuvédője, Andrij Dikan sérült le, januárban pedig a Sahtar kapusa, Olekszandr Rybka produkált pozitív eredményt egy doppingteszten, ami miatt 2014-ig eltiltották, így ő sem lehet ott a hazai rendezésű bajnokságon.
A május 29-én kihirdetett, végső keretbe így a Sahtar másik kapusa, a 15-szörös válogatott Andrij Pjatov, a válogatottban eddig mindössze egy alkalommal szereplő Olekszandr Horjajinov (Metaliszt Harkiv), illetve a teljesen újonc, 19 éves Makszim Koval került be, aki a Dinamo Kijevben egyébként második számú kapus a most kimaradó Sovkovszkij mögött. Nem fényes kilátások... A rutin Pjatov kezdősége mellett szól, az észtek ellen is ő védte a kaput.
ÚJ NEVEK A KERETBEN
Mivel az átlag futballszurkoló legutóbb 2006-ban látta az ukrán válogatottat, könnyen meglehet, hogy rengeteg ismeretlen nevet talál Ukrajna keretében. Ráadásul a nemzeti csapat többsége otthon, vagy Oroszországban játszik, a kivétel a bayernes Timoscsuk. A Dinamo Kijev egyébként összesen kilenc játékost ad a 23 fős keretbe, de a bajnok Sahtar Doneckből is hatan kaptak meghívót. Könnyen elképzelhető, hogy Oleg Blohin szövetségi kapitány a két ukrán élcsapat játékosaira építi fel a válogatottat: a fiatal keretben nagy kincs lehet a játékosok összeszokottsága.
DINAMÓS TENGELY
A kapuban szinte biztosan az egyedüli rutinnal bíró Pjatov került majd be (Sahtar Doneck), akit hátul a „dinamós" tengely biztosíthat: Huszev, Hacseridi és Mihalik mellett (mindhárom Dinamo Kijev-játékos), a Vorszkla hatszoros válogatottja, Szelin segíthet be a védelemben.
Középen a müncheni Timoscsuk helye betonbiztosnak tűnik, mellette a dinamós Jarmolenko, Nazarenko (Tavrija Szimferopol), illetve a Dnipróban játszó Konopljanka (rá külön is érdemes figyelni) futhat ki kezdőként az ukrán gyepre.
MEGISMÉTELHETŐ-E A 2006-OS MENETELÉS?
Az ukránok ha nem is a legnehezebb, de igen erős csoportba kerültek: a D jelű kvartettben Franciaország, Svédország, illetve Anglia mellett kellene kivívniuk a negyeddöntőbe jutást. Az ukrán vélemények megoszlanak, a franciákat persze erősnek tartják (június 15-én játszanak velük), a svédeket viszont verhetőknek (június 11), emellett abban is bízhatnak az otthoniak, hogy az angolok rendre gyengén szerepelnek a tornákon a keretük erősségéhez képest (június 19). Érdekesség, hogy ha esetleg Ukrajna megnyerné a csoportját és a negyeddöntőből is továbbjutna, úgy nem „hazai pályán" , hanem Varsóban játszana a döntőbe jutásért – ugyanez igaz egyébként a lengyelekre is, ha megnyerik az A-csoportot, akkor ők a donecki elődöntő ágára kerülnek.
Egy biztos: ha a jelenlegi ukrán válogatott három legrutinosabb játékosa, jelesül Sevcsenko, Timoscsuk, illetve Voronyin jó formában játszik, könnyen feltüzelhetik a Dinamo és Sahtar fiatal válogatottjait (tekintve, hogy Kijevben és Doneckben nem csupán saját országukban, de hazai környezetben, a saját stadionjukban játszhatnak majd), akik hazai pályán szeretnének bizonyítani – ha a csoportküzdelmeket túlélnék (mint ahogy azt Blohin szövetségi kapitány minimális célként jelölte meg), a hazai csapat bármire képes lehet.
A statisztikákat figyelve ugyanakkor nem lehetnek túl bizakodóak az ukránok, akik a 2006-os vb szereplés óta a FIFA ranglista 50. helyéig csúsztak vissza. A tornákon rendszeresen résztvevő csoportellenfelek jóval az ukránok előtt járnak: Anglia (7.), Franciaország (16.) és Svédország (17.) is az első húszban van a FIFA listáján.
Az ukrán válogatott egyébként a bukmékereknél sem favorit, a brit William Hill fogadóiroda Angliát és Franciaországot várja a negyeddöntőbe, Ukrajna végső győzelme pedig jelenleg 41-szeres szorzót ér.
A D-csoport mérkőzéseit Kijevben, illetve Doneckben rendezik, a továbbjutó két csapat a negyeddöntőt is ezekben a stadionokban játszhatja majd.
Természetesen Andrij Sevcsenko, aki még 35 évesen is képes elvinni a hátán a válogatottat. Igaz, hogy lendülete már korántsem idézi a dinamós, pláne a milanos korszakát, de mégis könnyen lehet, hogy óriási szerepet fog vállalni a továbbjutásért folytatott küzdelemben. Hat bajnoki gólja volt mindössze a szezonban, de ha az Eb-n szerezne négyet (ez bravúros tett lenne), az ukrán futballtörténelemben elsőként elérné az ötvengólos határt a nemzeti csapatban. |
Mivel Sovkovszkij sérülése után megüresedett az ukrán kapu, az ő helyét betöltő Andrij Pjatovnak nagy lehetőség lesz a hazai Európa-bajnokság, hogy bizonyítson. Sok múlhat rajta a nagy csapatok ellen, bizonyára sok munkája lesz a Sahtar kapusának. |
A legnagyobb egyértelműen Olekszandr Sovkovszkij, aki szinte az ukrán szövetség megalakulása óta állandó kapusa a válogatottnak, így számára különösen fájdalmas, hogy nem lehet ott a hazai rendezésű kontinenstornán. Középről hiányozhat a Sahtar válogatottja, Olekszij Haj, aki ezúttal nem fért be az ukrán keretbe. |
Kapusok:23 Olekszandr Horjajinov (Metaliszt Harkiv), 1Makszim Koval (D. Kijev), 12Andrij Pjatov (Sahtar), |
Védők:21 Bohdan Butko (Illicsivec), 3 Jevhen Hacseridi (D. Kijev), 5 Olekszandr Kucser (Sahtar), 17 Tarasz Mihalik (D. Kijev),20 Jaroszlav Rakickij (Sahtar), 13 Vjacseszlav Sevcsuk (Sahtar), 2 Jevhen Szelin (Vorszkla Poltava) |
Középpályások: 8Olekszandr Alijev (D. Kijev), 6 Denisz Harmas (D. Kijev), 9 Oleg Huszev (D. Kijev), 11 Andrij Jarmolenko (D. Kijev), 19 Jevhen Konopljanka (Dnipro),18 Szerhij Nazarenko (Tavrija), 14 Ruszlan Rotany (Dnipro), 4 Anatolij Timoscsuk (Bayern München) |
Csatárok: 22 Marko Devics (Sahtar), 15 Artem Milevszkij (D. Kijev), 7 Andrij Sevcsenko (D. Kijev), 16 Jevhen Szeleznyov (Sahtar), 10 Andrij Voronyin (D. Moszkva) |
2012.06.11., 20.45 | Kijev, Olimpiai Stadion | Ukrajna–Svédország |
2012.06.15., 18.00 | Doneck, Donbasz Arena | Ukrajna–Franciaország |
2012.06.16., 20.45 | Doneck, Donbasz Arena | Anglia–Ukrajna |