A Szuperligát hat angol – Manchester United, Arsenal, Liverpool, Tottenham Hotspur, Chelsea, Manchester City –, három olasz – Juventus, AC Milan, Internazionale –, valamint három spanyol – Real Madrid, FC Barcelona, Atlético Madrid – klub hozza létre. Ezen csapatokban számos válogatott klasszis futballozik. Amennyiben ezek az egyletek nem küldhetnének játékosokat az Eb-re, az alapvetően rendezné át az erőviszonyokat a magyar válogatott csoportjában is.
Brit sajtóhírek szerint az alapító klubok elhivatottsága eltér egymástól. A Guardian úgy tudja, hogy öt-hat együttes alkotja az új Szuperliga „keménymagját” – több csapat csatlakozásában pedig a gazdasági versenyhátránytól való félelem jelentette a legnagyobb motivációt, így az is elképzelhető, hogy végül néhányan kihátrálnak az elképzelés mögül.
Listánkban a Szuperliga indításának bejelentése alapján, a 12 alapító klubból azokat a játékosokat tüntettük fel, akik az elmúlt két év során szerepeltek a válogatottjukban és sérülés, illetve egyéb ok sem hátráltatja az Eb-szereplésüket.
(Kedd délelőtt egymásnak ellentmondó sajtóhírek jelentek meg a Benfica csatlakozásával kapcsolatban – a kérdés tisztázódásáig a lisszaboni klub labdarúgói nem szerepelnek a felsorolásban.)
EURÓPA-BAJNOKSÁG, F-CSOPORT
FRANCIAORSZÁG – AKÁR 17 JÁTÉKOS IS KIMARADHAT?
Francia csapat nincs a Szuperliga-klubok között, francia játékosok viszont jelentős számban szerepelnek ezekben, így az F-csoportból a világbajnok válogatottját alakíthatnák át leginkább az eltiltások.
A Barcelona-szélső Ousmane Dembélé fiatal tehetségként volt tagja a 2018-ban vb-győztes gárdának, az Európa-bajnoki címért viszont nem küzdhetne a gallokkal – mint ahogyan három klubtársa, az eddigi 89 válogatott meccsén 35 gólt termelő Antoine Griezmann, a meghívót legutóbb a 2019. nyári Eb-selejtezőkre kapó Samuel Umtiti, illetve a nagy nemzetközi tornán korábban még nem szereplő középhátvéd, Clément Lenglet sem.
Az ősi rivális Real Madrid két francia középhátvédje is hiányozna a kontinenstornáról: az idei évben kerettagként még nem játszó Ferland Mendy, valamint a védelemben kulcsembernek számító Raphaël Varane is – utóbbival minden bizonnyal nyáron is rendre a kezdőben számolna Didier Deschamps, aki vélhetően az Atlético támadó középpályását, Thomas Lemart sem hagyná ki a keretből.
Angliából a legtöbb, hat klub venne részt a Szuperligában – és ez a veszélybe sodort francia válogatott játékosok számán is meglátszik. A Chelsea-ből könnyen lehet, hogy utolsó nagy tornáját lenne kénytelen kihagyni a 34 éves Oliver Giroud, aki a jelenleg aktív francia mezőnyjátékosok közül a legtöbb, 107 válogatottsággal büszkélkedhet – amelyek során 44 gólt szerzett. A 2017-ben Puskás-díjjal elismert támadó a legutóbbi Európa-bajnokságon a harmadik legtöbb találatot érte el – ennek megismétlésére csak akkor lesz esélye, ha az UEFA nem tiltja ki az Eb-ről, csapattársaival, N'Golo Kantéval,illetve a válogatottban egyébként ritkábban játszó Kurt Zoumával együtt.
Paul Pogba sem lehet ott az Eb-n? (Fotó: AFP) |
Az éllovas Manchester City balhátvédje, Benjamin Mendy meghívására – mivel klubjában és a válogatottban sem jutott neki sok szerep az elmúlt időszakban – a jelenlegi, rendkívüli helyzettől függetlenül sem mutatkozott sok esély, a tiltás ettől függetlenül rá is vonatkozhatna.
A Manchester United támadója, Anthony Martial, és a középpálya motorja, Paul Pogba is csak a tévéből követhetné majd a franciák Eb-meccseit – ahogyan a Tottenham három franciája, a válogatottban 123 alkalommal szereplő kapus, Hugo Lloris, a gárdába idén márciusban két év után visszatérő középpályás, Tanguy Ndombélé és a hasonló poszton játszó Moussa Sissoko is.
Olaszországból a Juventus hórihorgas középpályása, Adrien Rabiot veszélyeztetett.
Más kérdés, és ez mutatja igazán a francia futball jelenlegi erejét, hogy Kylian Mbappé (PSG) és Kingsley Coman (Bayern München) vezérletével, kiegészülve olyan, a válogatottban korábban már bemutatkozó fiatal ígéretekkel, mint Houssem Aouar (Lyon) vagy Eduardo Camavinga (Rennes) még a fent nevezett, leendő szuperligás játékosok nélkül is Eb-esélyesnek számítana a francia együttes.
NÉMETORSZÁG – 6 LABDARÚGÓT ÉRINTHETNE A SZANKCIÓ
A német válogatott a legutóbbi vb-selejtezőkre meghirdetett keretének három kapusából kettőt is elveszítene, ha tényleg szankcionálnák a szuperligás csapatok tagjait. Az Arsenal-játékos Bernd Leno, valamint a Barcelona kapuját őrző, a nationalelf legutóbbi, Észak-Macedónia elleni (1–2) vb-selejtezőjét végigjátszó Marc-André ter Stegen is kiesne.
Közel tíz éve, Belgium ellen mutatkozott be a német válogatottban Ilkay Gündogan (Manchester City), aki azóta, amikor nem bajlódott sérüléssel, rendre kerettag volt. A 2014-es vb-ről kényszerűségből lemaradó középpályás újabb fontos nemzetközi tornát lehet kénytelen kihagyni.
Toni Kroos is bukta az Eb-szereplést? (Fotó: AFP) |
A négyszeres BL-győztes, 2014-ben világbajnok, és a torna álomcsapatába is beválasztott középpályás, Toni Kroos combközelítő izmának sérülése miatt nem játszhatott a válogatott legutóbbi három mérkőzésén, ám eddig szinte biztos volt, hogy a 101-szeres válogatott visszatérhet a nyári kontinenstornára. A klasszis korábban azt mondta, hogy csapata bár a győzelemre hajt, nem esélyesea nyári Eb-nek. Az új fejlemények akár ezt a nyilatkozatát is átírhatnák, más kérdés, hogy ebben az esetben a Real Madrid légiósa nem vehetne részt a viadalon...
A Chelsea fiatal német támadója, Kai Havertz eddig 12 alkalommal ölthette magára a nationalelf mezét, amelynek idei mindhárom meccsén kezdőként léphetett pályára – ez a sorozat szakadhatna meg.
2017. márciusi bemutatkozása óta a német válogatott legtöbb mérkőzésén a pályán láthattukTimo Wernert, aki azóta 37 meccsen 17 gólt jegyzett hazája színeiben, a jelenlegi idényben pedig 42 fellépésén 10 góllal és 12 gólpasszal segítette a Chelsea-t. Szakmai érvek tehát aligha szólhatnak a kihagyása mellett, csak egy esetleges UEFA-szankció. Amely a június 15-i, müncheni Németország–Franciaország csoporttalálkozó előtt jelentősen átírhatná mindkét válogatott összeállítását.
PORTUGÁLIA – 9-EN KERÜLHETNÉNEK BAJBA
Ha az UEFA eltiltja a Szuperliga-alapító csapatok játékosait, az azt is jelenti, hogy Cristiano Ronaldo (Juventus) kihagyja az Európa-bajnokságot. A portugálok 36 éves klasszisa eddig 173 válogatott összecsapáson 103 gólt szerzett – könnyen lehet, hogy ezek számát egy ideig nem növelhetné tovább.
A 2016-os Eb-diadalt követő szeptemberben ölthette magára először a portugál mezt Joao Cancelo (Manchester City), így a jobbhátvéd a legutóbbi kontinenstornán még nem élhette át a zöld gyepen a 3–3-mal végződő Magyarország–Portugália mérkőzést – június 15-én ismét lemaradna a mieink elleni erőpróbáról.
Rúben Dias első Eb-részvétele az UEFA-n is múlik (Fotó: AFP) |
A klubtárs Rúben Dias (Manchester City) ott volt a portugál csapattal a 2018-as vb-n, Oroszországban viszont még nem léphetett pályára, így nyáron jöhetne el számára a pillanat, hogy szerepelhessen hazája színeiben egy nemzetközi tornán. A középhátvéd a Nemzetek Ligája legutóbbi kiírásának kezdete óta mindössze egyetlen egy meccset hagyott ki a luzitánoknál, 27 válogatottságnál tart.
Veszélyben van az ifjú Atlétco-támadó,Joao Félix, az MU-ban szereplő középpályás, Bruno Fernandes, a remek formában lévő liverpooli szélső, Diogo Jota, no meg a Manchester City játékmestere, az 52-szeres válogatott Bernardo Silva és a válogatottba a márciusi, szerbiai 2–2 során két és fél év után visszatérő Cédric Soares (Arsenal), illetve a válogatottban legutóbb tavaly novemberben pályára lépő jobbszélső, Francisco Trincao (Barcelona) játéka is.
A portugál válogatott címvédési esélyei valószínűleg el is szállnának egy szankcióval, mert a franciákkal ellentétben náluk azért kisebb a merítési lehetőség, és nem tudnák megoldani a kulcsemberek pótlását – a felsorolt kilenc játékosból például heten a kezdőcsapat tagjai voltak a márciusi, szerbiai vb-selejtezőn.
Viszont mivel magyar futballista nem szerepel az érintett klubok egyikében sem, válogatottunkat az Eb-szereplők közül – Ausztriához, Finnországhoz, Észak-Macedóniához és Oroszországhoz hasonlóan – nem érintené a kilátásba helyezett kitiltás.
F-CSOPORT (BUDAPEST, MÜNCHEN) | |
Június 15., kedd, 18.00 Budapest | Magyarország–Portugália |
Június 15., kedd, 21.00 München | Franciaország–Németország |
Június 19., szombat, 15.00 Budapest | Magyarország–Franciaország |
Június 19., szombat, 18.00 München | Portugália–Németország |
Június 23., szerda, 21.00 Budapest | Portugália–Franciaország |
Június 23., szerda, 21.00 München | Németország–Magyarország |