2018 elejét írtuk, Jérémy Doku még nem töltötte be a tizenhatot, de a Liverpool minden trükköt bevetett, hogy meggyőzze az Anderlecht villámgyors szélsőjét, írjon alá a klubhoz. A „vörösök” ezért meghívták a futballistát, aki édesapjával, Daviddal – aki 1993-ban vándorolt be Ghánából – és anyukájával, Belindával ült fel a repülőre.
Az antwerpeni születésű srácot aztán a klub egyik képviselője kísérte körbe az Anfielden, a következő megálló pedig az edzőközpont volt. Ekkor bukkantak elő a sztárok. Előkerült Jürgen Klopp, aki elcsevegett a játékossal és édesapjával, mondván, fia néhány éven belül akár Sadio Mané helyén is játszhat.
Ezután az U19-esek akkori menedzsere, Steven Gerrard invitálta be őket az irodájába, Mohamed Szalah egy mezzel ajándékozta meg, majd Sadio Mané, Georginio Wijnaldum és honfitársa, Simon Mignolet és váltott vele pár szót.
A szülőknek megmutattak egy iskolát majd egy házat is, illetve a fizetés is szóba került. A családnak ez kissé sok volt így egyszerre, de Liverpoolban láthatóan minden a helyén pénzügyi és a szakmai szempontból is. A szülők gyakorlatilag már vörösben látják kisfiukat. Doku viszont nincs annyira lenyűgözve. Nem feltétlenül ragaszkodik ahhoz, hogy Angliába szerződjön, a Barcelona az álmai csapata, a FIFA21-ben még mindig velük játszik. Igazából akkor jön izgalomba, amikor szülei azt mondják, ideje hazamenni: „Alig várom már, hogy az Anderlechttel edzhessek” – válaszolja.
Az Anderlechtnél viszont meg vannak győződve róla, hogy Doku a Liverpoolt választja, ezért adtak hivatalosan is engedélyt az angoloknak, hogy felvegyék a kapcsolatot a játékossal. Az egész egy kölcsönügylethez kapcsolható, amely keretében Lazar Markovics a brüsszeli klubhoz érkezett 2018 januárjában. Herman Van Holsbeeck, az Anderlecht ügyvezetője megtörik a nyomás alatt. Alekszandar Mitrovics Newcastle-ba szerződése csak a órákkal az átigazolási időszak vége előtt dől el, a belgák pedig egy utolsó elkeseredett próbálkozást tesznek Markovics – aki nem szerepelt Klopp terveiben – megszerzésére. A Liverpoolt csak úgy lehetett meggyőzni, hogy Van Holsbeeck beleegyezett, Doku is része lesz a kölcsönügyletnek.
Kockázatos volt, de az Anderlecht még nem mondott le a tehetségről. Jean Kindermans, az utánpótlás vezetője felhívta a klub korábbi játékosát, Romelu Lukakut – ő volt a brüsszeliek Purple Talent projektjének első neves neveltje –, hogy lenne-e kedve egy videóban maradásra bírni Dokut. Lukaku kötélnek állt és azt tanácsolta az ifjoncnak, jobban jár, ha a belga ligában játszik, mielőtt egy nagy klubot választ. Ő maga is (egy idénnyel korábbi) gólkirályként hagyta el az Anderlechtet, amikor 18 esztendősen a Chelsea-be ment. A videoüzenet elérte a célját, Doku profi szerződést kötött az Anderlechttel, majd 2018 novemberében tizenhat és fél évesen bemutatkozott a Sint-Truiden ellen. A játékos-edzőként visszatérő Vincent Kompany érkezése meggyorsította a fejlődését. Mivel a klub pénzügyileg nehéz helyzetben van, nagy hangsúlyt fektet a fiatal tehetségekre. Doku a sebességével és cseleivel kitűnt a Benfica elleni felkészülési meccsen, és az új idény első mérkőzésén kezdőként lépett pályára.
A szélső időközben többször megvillantja a tehetségét, de látszik, hogy nem eléggé hatásos és kiegyensúlyozott a teljesítménye, ami persze jellemző a fiatalokra. Ettől függetlenül a játéka felkelti Roberto Martínez szövetségi kapitány figyelmét. A válogatott stábja hamarosan már azon gondolkozik, hogy Doku lehet az állandó sérülésekkel bajlódó Eden Hazard helyettese. Három hónappal a szélső 18. születésnapját követően, 2020 szeptemberében Martínez a dánok ellen először küldi pályára Dokut, aki néhány nappal később már kezdő Izland ellen. A nem éppen jól alakuló első félidő után sikerült egy olyan gólt szereznie, amely minden előnyét – gyorsaság, technikai tudás, kiszámíthatatlan mozgás – felvillantotta.
A Rennes megfigyelői ekkor már régóta rajta tartották a szemüket, és a franciák úgy döntöttek, ideje lépni. A kérők tisztában voltak az Anderlecht pénzügyi gondjaival – 63 millió eurós veszteség az elmúlt két évben –, Dokut pedig a BL-szereplés ígéretével győzködték. Martínez is azt mondta a szélsőnek, az európai kupákban kell játszania ahhoz, hogy még tovább fejlődjön, az Anderlecht pedig már sorozatban másodszor maradt le a nemzetközi porondról, miközben sürgősen pénzre volt szüksége. A 27 millió eurós vételár nem csak a Rennes-t tekintve klubrekord, az Anderlecht még soha nem értékesített ennyiért labdarúgót (a korábbi rekorder, Youri Tielemans 2017-ben 25 millióért ment a Monacóba).
Első franciaországi idényében (2020–2021) Doku stabil kezdővé vált, de azért voltak hullámvölgyei. A statisztikái korántsem lenyűgözőek, viszont a klub nem aggódik emiatt.
„Meg kellett tennem a következő lépést – mondta Doku a HLN-nek – A belga bajnokságban nem játszhatsz Neymar vagy Mbappé ellen. A statisztikáim olyanok, amilyenek. Belgiumban sem rúgtam sok gólt, én nem Zlatan Ibrahimovic vagyok.”
Julien Stéphane, a Rennes márciusban menesztett edzője egyetért: „Azonnal megfogott a pozitív hozzáállása. Nagyon szeretne tanulni, hallgat az edzőjére és remekül alkalmazkodott a francia bajnoksághoz. Ezért játszattam állandóan, csak akkor voltak kisebb nehézségei, amikor nem tudott gólt szerezni.”
Ezzel a belga szövetségi kapitány, Martínez sem vitatkozik: „Doku különleges tehetség” – mondta.
Ezt már a liverpooli játékosmegfigyelők is kiszúrták.
Fordította: Szeli Mátyás