C-CSOPORT, 3. FORDULÓ. JÚNIUS 21., 18.00, AMSZTERDAM
ÉSZAK-MACEDÓNIA–HOLLANDIA
♦ A hollandok előbb az ukránokat verték meg 3–2-re, majd az osztrákokat 2–0-ra. Két kör után a maximális 6 ponttal vezetik a csoportot, biztosan ott vannak a 16 között, sőt, az első helyet már senki sem veheti el tőlük. Eldőlt az is, hogy a nyolcaddöntőt Budapesten játsszák.
♦ Az északmacedónok fennállásuk első Eb-jén a papírformának megfelelően az osztrákoktól (1–3) és az ukránoktól (1–2) is vereséget szenvedtek. Hiába nyernék meg esetleg a harmadik meccsüket – erre azért kicsi az esély – , az egymás elleni eredmények alapján nem tudnak előrelépni, tuti, hogy sereghajtóként zárják a C-csoportot.
♦ Négyszer találkoztak, valamennyi alkalommal világbajnoki selejtezőn, kétszer győztek a hollandok, kétszer ikszeltek, északmacedón siker még nem született.
♦ Először a 2006-os világbajnokság selejtezőjében kerültek össze, 2004 őszén úgy játszottak 2–2-t, hogy a narancsmezesek kétszer is vezettek. Az első macedón gól a most is kerettag Goran Pandev nevéhez fűződik. A balkáni ország válogatottja a legnagyobb sikerét 2005 októberében, egy 0–0-val érte el a Marco Van Basten irányította Hollandia ellen ugyanabban az amszterdami stadionban, ahol most is pályára lép majd.
♦ A 2010-es vb selejtezőjében az oranje oda-vissza legyőzte a(z észak)macedónokat. Szkopjéban 2–1 volt az eredmény, a balkániak szépítő gólját Pandev lőtte büntetőből. Az amszterdami visszavágó 4–0 lett, a hollandoktól Dirk Kuyt duplázott, Rafael van der Vaart pedig mindkét selejtezőn betalált.
♦ Bár az északmacedónok az eddigi két Eb-csoportmeccsüket elbukták, a legutóbbi 16 válogatott találkozójukon csak négyszer kaptak ki, nyolcszor viszont győzni tudtak, a leginkább figyelemre méltó ezek közül a márciusban a németek otthonában vb-selejtezőn aratott 2–1-es diadaluk.
♦ A 31 Eb-mérkőzésével (selejtező és torna) északmacedón rekorder Pandev eddig csapata mind a négy Hollandia elleni találkozóján játszott és összesen két gól lőtt. Ennél többször csak Örményország ellen volt eredményes, négyszer.
♦ A hollandok az osztrákok ellen már a hetedik győzelmüket aratták a legutóbbi kilenc válogatott találkozójukon – egy vereség és egy döntetlent mellett –, ezalatt összesen 26 gólt értek el, és egyszer sem szereztek kettőnél kevesebbet.
♦ A mérkőzés játékvezetője a romániai Kovács István lesz, aki 2010-től FIFA-bíró. A nagykárolyi születésű, anyai ágon sváb, apai ágon magyar származású, kettős állampolgárságú mérkőzésvezető polgári foglalkozást tekintve testnevelő tanár. A Bajnokok Ligájában már fújta a sípot, de ez az első olyan felnőtt-tornája, amelyet az UEFA szervez. A finn–orosz találkozón negyedik játékvezető volt, vezetőbíróként most debütál az Eb-n.
C-CSOPORT, 3. FORDULÓ. JÚNIUS 21., 18.00, BUKAREST
UKRAJNA–AUSZTRIA
♦ Az ukránok az első körben 3–2-re kikaptak a hollandoktól, majd 2–1-re legyőzték az északmacedónokat.
♦ Az osztrákok előbb 3–1-re megverték az északmacedónokat, utána 2–0-ra veszítettek a hollandokkal szemben.
♦ Mivel két forduló után mindkét csapat 3 ponttal és semleges gólkülönbséggel áll, ki-ki meccset játszhatnak a csoport második helyéért. A döntetlen az ukránoknak jó, mert akkor több szerzett góllal megelőzik az osztrákokat. Az is igaz viszont, hogy egy „békés iksszel” mindkét csapat továbbjuthat. Már ha Alabáék kiegyeznek azzal, hogy harmadikként a nyolcaddöntőben valamelyik csoportgyőztessel kerülnek szembe…
♦ Nincs nagy múltja ennek a párharcnak, hiszen mindössze két felkészülési mérkőzést játszottak eddig, mindkét csapat egyszer győzött.
♦ Az első találkozójukat 2011 novemberében Lvivben úgy nyerték meg 2–1-re az ukránok, hogy Artem Milevszki találatát az osztrákok Olekszandr Kucser öngóljával egyenlítették ki, majd a hajrában Marko Devics döntötte el a mérkőzést. (Ő az az ukrán játékos, akinek az angolok elleni szabályos gólját a 2012-es Eb nem adta meg Kassai Viktor.)
♦ A 2012 júniusában, közvetlenül az Eb előtt megrendezett innsbrucki meccsükön 3–2-re győztek az osztrákok. Rendre a házigazdák jutottak előnyhöz, az ukránoknak azonban kétszer sikerült egyenlíteniük. Az osztrák válogatottból Marko Arnautovic, a másik oldalról Oleh Huszjev duplázott.
♦ Az ukránoknak az északmacedónok elleni volt a második sikerük az Eb-k történetében, ezzel véget vetettek hatmeccses Eb-vereségszériájuknak, viszont a hét találkozójukból még egy olyan sem volt, amelyiken ne kaptak volna gólt.
♦ Mindkét csoportmeccsen Andrij Jarmolenko és Roman Jaremcsuk lőtte az ukrán válogatott góljait, és mivel az Eb előtti utolsó, Ciprus elleni felkészülési találkozón is betaláltak, már sorozatban a harmadik mérkőzésükön voltak eredményesek.
♦ Az osztrákok nemcsak hogy első Eb-döntős diadalukat aratták az északmacedónok legyőzésével, de 1978 óta most először fordult elő velük, hogy egy nagy nemzetközi tornán egy meccs alatt három gólt tudjanak szerezni. Akkor az argentínai vb-n az NSZK ellen nyertek emlékezetes meccsen 3–2-re.
♦ Az északmacedónok elleni találkozón rasszistán megnyilvánuló Marko Arnautovic egy mérkőzésre szóló eltiltása letelt, így visszatérhet Ausztria válogatottjába.
♦ Mindkét oldalon lesz viszont egy-egy hiányzó, az ukránoknál a Ferencváros támadója, az első Eb-mérkőzésen vádlisérülés miatt lecserélt Olekszandr Zubkov, az osztrákoknál pedig az izomsérüléssel bajlódó középpályás, Valentino Lazaro, pedig ő csak a 70. percben állt be a hollandok ellen.
C-CSOPORT (BUKAREST, AMSZTERDAM) | ||
Június 13., vasárnap, 18.00 Bukarest | Ausztria–Észak-Macedónia | 3–1 |
Június 13., vasárnap, 21.00 Amszterdam | Hollandia–Ukrajna | 3–2 |
Június 17., csütörtök, 15.00 Bukarest | Ukrajna–Észak-Macedónia | 2–1 |
Június 17., csütörtök, 21.00 Amszterdam | Hollandia–Ausztria | 2–0 |
Június 21., hétfő, 18.00 Amszterdam | Észak-Macedónia–Hollandia | |
Június 21., hétfő, 18.00 Bukarest | Ukrajna–Ausztria |
|
B-CSOPORT
A B jelű csoport az egyik, amelyben még egyetlen döntetlen sem volt, ezért hármas pontegyenlőség is kialakulhat az élen, ha a záró fordulóban a finnek legyőzik a belgákat, az oroszok pedig a dánokat.
A másik különös szituáció akkor jöhet össze, ha a finnek kikapnak a belgáktól, a dánok viszont nyernek az oroszok ellen. Ebben az esetben a 9 ponttal záró belgák mögött a másik három válogatott zárhat azonos ponttal, egyaránt hárommal.
A csoportokból az első két helyezett, valamint a négy legjobb harmadik jut be a nyolcaddöntőbe. Egy vagy több csapat pontazonossága esetén elsődlegesen az egymás elleni eredmények döntenek, majd az egymás elleni gólkülönbség, aztán az egymás elleni meccseken lőtt gólok száma. Ezért ebben a csoportban, ha három csapat is három ponttal zár (tehát nyernek a dánok és kikapnak a finnek), akkor a dánok úgy kerülhetnének jó helyzetbe, ha két góllal vagy egy góllal, de nem 1–0-ra nyernek az oroszok ellen, ha csak 1–0-ra, akkor az összgólkülönbség rangsorol, ami pedig nagyban függ a finn–belga meccs végeredményétől is. További részletek itt olvashatók arról, mi dönt pontegyenlőség esetén!
B-CSOPORT, 3. FORDULÓ, JÚNIUS 21., 21.00, KOPPENHÁGA
OROSZORSZÁG–DÁNIA
♦ Az oroszok 3–0-s vereséggel nyitottak a a belgák ellen, majd 1–0-ra legyőzték a finneket.
♦ A dánok a finnek ellen két órára félbeszakadt első meccsükön 1–0-ra maradtak alul, majd folytatásként előnyből veszítettek 2–1-re a belgák ellen.
♦ Az orosz válogatott győzelmével másodikként végezhet a csoportban, döntetlen esetén négy pontja lesz, de jelenleg mínusz 2 a gólkülönbsége, míg egy vereséggel utolsó is lehet.
♦ A dánok pont nélkül az utolsó helyről vágnak neki az utolsó körnek, s hiába nyernek, a továbbjutásuk a csoport másik meccsének eredményétől is függ.
♦ Ennek a párharcnak alig van múltja, a 2012 februárjában Koppenhágában lejátszott egyetlen, felkészülési találkozót Roman Sirokov és Andrej Arsavin góljával 2–0-ra a Dick Advocaat vezette oroszok nyerték 2–0-ra.
♦ Dánia az Oroszország jogelődjének tekintett Független Államok Közösségével csupán egy döntetlent játszott (1–1), a Szovjetunióval szemben viszont tragikus a mutatója: 1 győzelem, 8 vereség. Az egyetlen skandináv siker 1985 júniusában született, amikor Preben Elkjaer-Larsen és Michael Laudrup duplájával a koppenhágai meccset 4–2-re behúzták a dánok. A szovjetek pár hónappal később Moszkvában Oleg Protaszov góljával vágtak vissza, majd mindkét válogatott kijutott a mexikói vb-re.
♦ A belgák ellen csípősérülése miatt lecserélt Jurij Zsirkovra továbbra sem számíthatnak az oroszok.
♦ Fjodor Kudrjasov, az Antalyaspor izomsérüléssel bajlódott védője felépült, Sztanyiszlav Csercseszovon, az oroszok szövetségi kapitányán múlik, hogy milyen szerepet szán neki a közeljövőben.
♦ A dánoknál a finnek elleni meccsen újraélesztett Christian Eriksen az egyetlen hiányzó.
B-CSOPORT, 3. FORDULÓ, JÚNIUS 21., 21.00, SZENTPÉTERVÁR
FINNORSZÁG–BELGIUM
♦ A finnek az első körben 1–0-ra legyőzték a dánokat, majd ugyanilyen különbséggel vereséget szenvedtek az oroszoktól.
♦ A belgák előbb 3–0-ra megverték az oroszokat, majd a dánok ellen 0–1-ről 2–1-re fordítva nyertek, mindkétszer ellenfelük otthonában. Ez volt az első alkalom ezen az Eb-n, hogy egy válogatott hátrányból felállva tudott három pontot szerezni.
♦ A finnek győzelmük esetén biztosan továbbjutók, mert a 6 pont még egy esetleges hármas pontazonosság esetén is biztosítja, hogy benne legyenek a legjobb négy harmadikban.
♦ A belgáknak egy pont is elegendő ahhoz, hogy biztosan csoportgyőztesek legyenek, de akárhogy is alakul a finnek elleni meccsük, mindenképp nyolcaddöntősök.
♦ Összesen 11-szer találkoztak, és a mérleg meglepetésre minimális eltéréssel a finnek felé billen: 4 győzelem, 4 döntetlen és csak 3 vereség. A gólkülönbségben viszont a belgák jobbak (19–20), igaz, 1968 óta nem tudták megverni északi ellenfelüket.
♦ A legutóbbi két alkalommal – 2011-ben és 2016-ban – 1–1-re végeztek, mindkétszer felkészülési meccsen. Öt éve Brüsszelben Kasper Hämäläinen találatára Romelu Lukaku egy perccel a rendes játékidő letelte előtt válaszolt.
♦ Eb-selejtezőn a 2008-as torna előtt keresztezték egymás útját, a finnek hazai pályán 2–0-ra győztek, idegenben pedig kihúzták egy 0–0-val.
♦ A vb-kvalifikációk során kétszer kerültek egy csoportba, a négy meccsből hármat nyertek meg a belgák, egyszer pedig ikszeltek. Az 1954-es világbajnokság előtt a „vörös ördögök” vendégként 4:2-re nyertek, majd otthon 2:2-t játszottak. Az 1970-es vb-t megelőzően idegenben egygólos belga siker született (2:1), Waregemben pedig 1968. október 9-én 6:1-re kiütötték a finneket. Ez volt a legnagyobb különbség a két csapat között, Odilon Polleunis háromszor, Wilfried Puis kétszer talált be. Azóta hét meccset játszottak, amelyeken négyszer finn diadal, háromszor döntetlen született.
♦ A waregemi találkozóhoz hasonlóan ugyancsak hét gól esett az 1999 augusztusában lejátszott brüsszeli összecsapásukon, amelyet 4–3-ra nyertek a finnek.
♦ Az Oroszország elleni meccsen kettős arccsonttörést szenvedő Timothy Castagne már korábban elhagyta a belgák edzőtáborát, és Roberto Martínez szövetségi kapitány szerint ki van zárva, hogy Eb-n még szerephez jusson.
♦ Érdekesség, hogy a belgák egyik legnagyobb ásza, Kevin De Bruyne még nem kezdett az Eb-n azok után, hogy a BL-döntőben arccsonttörést szenvedett: az első mérkőzésen nem játszott, a dánok ellen pedig a szünetben Dries Mertens helyére állt be, és góllal, valamint gólpasszal járult hozzá a fordításhoz.
♦ A finneknek a dánok elleni első fordulós győzelme volt az egyetlen, amit a legutóbbi nyolc találkozójukból meg tudtak nyerni. Ezen kívül kétszer ikszeltek, ötször pedig kikaptak.
♦ A belgák mind a tíz Eb-selejtezőjüket megnyerték a kvalifikációban, és mivel az első két csoportmeccsen is diadalt arattak, már 12 Eb-meccses győzelmi sorozatban vannak.
B-CSOPORT (KOPPENHÁGA, SZENTPÉTERVÁR) | ||
Június 12., szombat, 18.00 Koppenhága | Dánia–Finnország | 0–1 |
Június 12., szombat, 21.00 Szentpétervár | Belgium–Oroszország | 3–0 |
Június 16., szerda, 15.00 Szentpétervár | Finnország–Oroszország | 0–1 |
Június 17., csütörtök, 18.00 Koppenhága | Dánia–Belgium | 1–2 |
Június 21., hétfő, 21.00 Koppenhága | Oroszország–Dánia | |
Június 21., hétfő, 21.00 Szentpétervár | Finnország–Belgium |
|