Szerkesztőségünkben tizenhat kolléga állított fel erősorrendet az Eb-n részt vevő válogatottak között. A sorrendek alapján pontoztuk a csapatokat egytől huszonnégyig (a legerősebbnek tartott válogatottak 24, a leggyengébbek egy pontot kaptak). Lássuk a végeredményt!
24. ÉSZAK-MACEDÓNIA 19 PONT
Tudni a nem-tudást, ez a legbölcsebb.
Aki nem tudja nem-tudását, szenved.
Aki megszabadul a szenvedéstől, nem szenved.
Dicsőség picit az NB I-nek is az északmacedónok felfutása, a németek elleni vb-selejtezőn idegenben 2–1-re győző csapatban pályára lépett Viszar Muszliu és Kire Risztevszki, illetve a korábban nálunk játszó Enisz Bardi, Boban Nikolov, Sztefan Szpirovszki hármas. A győztes gárda kerete kompletten nem ért annyit, mint a németeknél a kispados Timo Werner, ennyit a játékjogok értékének fennhatóságáról – de a válogatott első tornarészvétele maga az esélylatolgatások élő cáfolata, mert ugyan az első Nemzetek Ligája-kiírásban a 40., a másodikban a 41. lett a csapat, de az Eb-selejtezők során megelőzte a csoportjában a szlovéneket és az izraelieket, majd legyűrte a koszovóiakat és a grúzokat is. Főszerepet vállalt a kijutásban a 37 éves Goran Pandev, az Inter, a Lazio és a Napoli egykori ásza, aki visszavonult már a klubfutballtól és párszor a válogatottól, de egy 21 évet átölelő válogatott karriert zárhat le végleg az Eb-n, és a 14. szövetségi kapitánya vállán sírhat majd a búcsúkor. Szerkesztőségünk sorrendje alapján ez a búcsú a csoportkör végére várható. Kollégáink közül három kivétellel mindenki az északmacedónokat tette az utolsó helyre.
23. SKÓCIA 49
A lábujjhegyre ágaskodó nem áll sokáig,
a nagy léptekkel rohanó nem megy sokáig.
Kemény harcosok, ívelgetnek, szaladnak, ütköznek, majd elgondolkodnak, mit is csináltak éppen – szól a toposz a skótokról, akiknek külön pechjére egyszerre van egy világklasszis és egy egészen remek balhátvédjük is (a torna legdrágább tizenegyébe beférő Andrew Robertson és Kieran Tierney). Steve Clark mester egy skótos huszárvágással áthidalta ezt a problémát, mert Robertson balszélsőt, Tierney pedig középső védőt játszik, például a Manchester United középpályása, Scott McTominay mellett. Hasonlóan egyszerű megoldásokra számíthatunk tőlük, csodára nem, de hogy az angolokkal vívott csoportmérkőzésen mindent beleadnak, arra mérget vehetünk!
22. FINNORSZÁG 52
Nincs nagyobb csapás, mint az eleget nem ismerni,
se nagyobb veszély, mint szerzésre törekedni.
Ezért: aki az eléggel megelégül, elégedettnek kell nevezni.
A finnek elérték képességeik maximumát az Eb-szerepléssel – tegye minden átlagos drukker a szívére a kezét, a jelenlegi finn keretből hirtelen hány játékost tud felsorolni a jó nevű, a selejtezőkben tíz gólig jutó Teemu Pukkin kívül? A keretben felbukkanó Robin Lod, Lukás Hrádecky, Glen Kamara, Thomas Lam, Robert Taylor, Daniel O'Shaughnessy és Robert Ivanov neve nem jó érv a nyelvrokonság mellett, ám az északi topcsapatokból és a topligák másodosztályaiból verbuvált keretnek is több esélye lehet a továbbjutásra a belga, dán, orosz trió mellől, mint a mieinknek a portugál, francia, német hármas mellett (ez nem csoda, hiszen a csoportok erősorrendje alapján is a miénk a legerősebb négyes 1091 ponttal – lásd alul).
21. SZLOVÁKIA 68
Az úton jártak, mérték nélkül nem vágyakoztak,
s mert mohók sose voltak,
megelégedtek a létezővel és újat nem alkottak.
A szlovákok is pótselejtezőn slisszantak ki az Eb-re, de legalább ott vannak, ez korábban csak 2016-ban sikerült nekik. Akkor nem okoztak csalódást, a legjobb csoportharmadikok lettek, majd simán kikaptak a németektől. Mint nagyon jól emlékszünk rá, az Eb-selejtezős csoportban kétszer is megviccelték a magyarokat, mint a közelmúltban annyiszor, majd némi NL-vitézkedés után az íreket és az északíreket is megverték. A bő keretnek tagja a Ferencváros légiósa, Róbert Mak is, de a prímet a Peter Pekarík, Marek Hamsík, Juraj Kucka, Vladimír Weiss négyes viszi, mint már a 2010-es világbajnokságon is, viszont a legjobbak már a topligák élcsapataiban szolgáló fiatalok, Milan Skriniar és Stanislav Lobotka.
20. MAGYARORSZÁG 112
... nem áll a fénybe, ezért fényes, magát nem hirdeti, ezért híres,
magát nem dícséri, ezért dicső... A régiek megmondották:
A hiányos kikerekül. Nem holmi üres szó.
Az igazi, a teljes: minden fölé terül.
Nem mondhatja senki, hogy úrrá lett volna a hurráoptimizmus a szerkesztőségünkön, de éppen ilyen kevés esélyt adtak a szakértők és a drukkerek a legutóbbi Eb-sikerekre és a mostani kijutásra is. A selejtezőbeli kudarcok után Marco Rossi gatyába rázta a – valljuk meg őszintén, nemzetközi szinten nem éppen acélos, sőt néhány poszton kifejezetten szűkös választási lehetőségeket tartalmazó – keretet, végre megfelelő önbizalommal, és ami fő, akarattal játszik a csapat, valamint néha szinte már olasz mértékben véve is elismerésre méltó taktikai fegyelemmel. Nem győzzük elégszer hangsúlyozni: a sport, a futball nemcsak tehetség, hanem hozzáállás kérdése is, de emlékszünk még az iskolai példázatra a bátor nyulakról. A lehető legjobbkor nőtt fel Szalai Attila a Gulácsi Péter, Willi Orbán kettős mellé, Kleinheisler László élete formájában és csoda hasznosan futballozik Eszéken, Sallai Roland 28 bajnokin 14 kanadai pontnál jár a Bundesligában, és hosszú sérülése után talán még Szoboszlai Dominik is hozzá tud majd tenni a mieink teljesítményéhez. Ugyanakkor elöl Szalai Ádám mellett nincs klasszikus centerünk: Hahn János ugyan uralta az NB I-et és Nikolics Nemanja is gólerősnek bizonyult Fehérváron, ám azért a magyar bajnokság nem egyenlő a nemzetközi szinttel. Esélyeink a továbbjutásra? Erősen tendálnak a nulla felé, a bő keret összértéke nem ér annyit, mint Joshua Kimmich vagy Bruno Fernandes játékjoga egymaga, csupán majdnem feleakkora, mint Kylian Mbappéé – de mégis, Rossi olyan lett, mint Rodolfo, mostanában mindig előkapott egy ászt valahonnan a levegőből, lásd Szalai Attila, Loic Nego vagy Könyves Norbert esetét. Felkészül Gazdag Dániel?
19. CSEHORSZÁG 114
Ezért a bölcs naphosszat munkálkodva,
szekere terhét el nem hagyja.
Ragyogót nem remél, teljes békében, veszteg él.
Az angoloktól kapott ötössel indultak a selejtezőn, kikaptak Koszovóban, de miután 1–1-es állásnál Zdenek Ondrásek győztes gólt szerzett odahaza Anglia ellen, helyrezöttyent a csehek autójában a motor. A rendszerváltás óta csak egy vb-n jártak, ám egy Eb-t sem hagytak ki, szereztek ezüst- és bronzérmet is. Kapitányuk, Jaroslav Silhavy, aki Zdenek Scasny mellett kezdte edzői karrierjét, most ki tudna állítani egy teljes kezdőt a topligákban játszó csehekből, viszont Tomás Soucek és Patrik Schick ide vagy oda, sokra aligha jutnak.
18. AUSZTRIA 125
Ezért a bölcs ismeri magát, de nem ismerteti,neki nem a távoli kell, hanem a közeli.
A boldog Ausztria kijutott a tornára, noha legjobbjai az első selejtezőn kikaptak a lengyelektől odahaza, majd jól elverték őket Izraelben. Az északmacedónokat oda-vissza legyőzték, tehát elméletileg ki-ki mérkőzést vívnak majd az ukránokkal a továbbjutásért, és közben elmerengenek, mennyit változott a világ Ferenc József óta. Most az egykori NSZK-s válogatott szövetségi kapitány, Franco Foda dolgozik a „német egységen”, a Salzburg–Lipcse tengely mellett ugyanis a keret zöme a német Bundesligában edződik, s közben változatosabbá teszi állományukat az Adrian Grbic, Ercan Kara, David Nemeth, Peter Zulj, Husein Balic, Dejan Ljubicic sor is. Nagy kérdés, milyen formában tér meg a tornára az (elmúlt évekbeli) első számú ászuk, Marko Arnautovic Kínából.
17. WALES 147
A kicsinyek tudták, hogy vannak nagyok.
Szerették, felemelték, aztán rettegték, végül megvetették.
Aki hűtlen, hívet nem lel. De ha ígérete szerint cselekszik,
munkája sikerül, érdeme növekszik, és a nép azt mondja rája:
„A természet útját járja”.
Alaphangon jó hangulatban kezdhetne bármilyen tornát az előző versengés meglepetéscsapata, egyben bronzérmese, úgy meg pláne, ha közben szert tett egy, a réginél sokkal ismertebb szövetségi kapitányra, egy egykori zseniális futballistára. Igen ám, de a nőverések vádjával bíróság elé álló Ryan Giggs ott sem lehet a tornán, és Gareth Bale ugyan kipihente Londonban a madridi golftúráit, ám az előző Eb hősei közül kidőlt Aaron Ramsey és Joe Allen is, sőt mellettük Ben Davies és Ethan Ampadu szereplése is kétséges. Nagy kár, hogy nem most találkozunk velük...
16. TÖRÖKORSZÁG 154
Ezért a bölcs kerüli a túláradót,
kerüli a hívalkodót, kerüli a kápráztatót.
Sokan lebecsülik őket, ezért szögezzük le: a 2002-es vb-hős kapitány, Senol Günes nem az egyéni villogásra, hanem a szervezett csapatmunkára építette fel az új török válogatottat, amelynek van végre jó kapusa (Ugurcan Cakir), egy parádés védőhármasa (Caglar Söyüncü, Merih Demiral, Ozan Kabak), a visszavonult Emre Belözoglunál is jobb karmestere (Hakan Calhanoglu), könnyű léptű szélsője (Cengiz Ünder) és egy remek, a Lille-ben is együtt futballozó támadóduója (Yusuf Yazici, Burak Yilmaz). Jól tudjuk, kiegyensúlyozatlanul teljesítenek, de a minőségi keret könnyen továbbjutást hozhat, ha a szebbik orcájukat mutatják.
15. UKRAJNA 165
Az összhang tudása: állandóság.
Az állandóság tudása: világosság.
Se nem túl jó, se nem túl rossz csapat, de mindig számolni kell vele, mert tagjai rengeteget futnak, és imádnak ütközni. A keret most nem az igazi: nyilván nincs új Andrij Sevcsenko, Szerhij Rebrov párosuk (hacsak azért nem, mert a kispadon váltják egymást...), ügyes balhátvédjük öt is akad (a legjobbik Olekszandr Zincsenko), elöl a Ruszlan Malinovszkij, Roman Jaremcsuk, Viktor Cihankov trió nem képes pótolni a mögöttük lévő hiányosságokat; Andrij Jarmolenko pocsék formában van (15 bajnokin 362 játékperc a West Hamben), a nemrégiben az Atalantához igazoló középpályás, Viktor Kovalenko meg sérült. Achilles-sarkuk a védelem, élén a kapussal, igaz, a vb-selejtezők során nem kaptak ki Franciaországban! Lásd fentebb...
14. SVÉDORSZÁG 170
Egy bölcs hadvezér azt mondotta:
„Mint a vendég, nem mint a gazda:
nem vonulok hüvelyknyit előre,
inkább egy lábnyit vissza”.
Zlatan Ibrahimovic úgy döntött a soros visszatérése után, hogy nem kockáztatja a renoméját és főleg az egészségét, ezért visszalépett a tornától; a nagy Zlatan címeres mezben 118 mérkőzésen 19 gólpasszt és 62 gólt szerzett, utóbbiak nagy részét a magyarok ellen. De nem szabad lebecsülni őket a vezérürü távoztával sem, ne feledjük, nélküle a 2018-as vb-n bejutottak a legjobb nyolc közé, most pedig a csoportjukban csak a spanyoloktól kaptak ki, idegenben, s megelőzték a norvégokat és a románokat is. Ibrahimovic pótolhatatlan, főleg a médiafigyelem szempontjából, ám nem rossz a Dejan Kulusevski, Alexander Isak kettős sem, a védelem feje pedig a Manchester Unitedban futballozó Viktor Lindelöf. A többiek? A tisztes középszer. És éppen így játszottak az előző vb-n elődöntőért...
13. OROSZORSZÁG 177
Tégy tett nélkül,
intézz intézkedés nélkül,
ízesíts íz nélkül.
A nagy: csupa kicsiny; a sok: csupa kevés.
Gyűlöletre feleljen megbecsülés.
Sokan vannak az oroszok, ezt mi magyarok már többször is megtapasztaltuk, többnyire a saját bőrünkön. Az új orosz aranygenerációnak se híre, se hamva, nemhogy aranyra, még bronzra sem esélyesek most. Igaz, könnyített csoportjukból így is simán továbbjuthatnak. Három vb-selejtezőjükön 4–2–3–1-ben, 3–4–2–1-ben, majd 3–3–3–1-ben taktikáztak, utóbbi felállásban kaptak ki Szlovákiában. Az orosz bajnokságban mesések a fizetések, ezért csak két légiósuk akad most, Alekszandr Golovin és Alekszej Mirancsuk. Egyetlen épkézláb csatáruk, Artyom Dzjuba a nyáron krisztusi korba lép, de legalább mostanában nagyon megy neki a Zenitben, kilencszer volt eredményes a selejtezők során, és a szbornajában mögötte zenites középpályástrió szerepelhet. A vb-hős Gyenyisz Cserisev nemrégiben jutott az idénybeli 1000. játékperce fölé a harmatos Valenciában, miközben a 37 éves Jurij Zsirkov még mindig kezdő a középpályán, ez rávilágít a lehetőségeikre. Problémáik nem egyediek: az orosz liga tíz legértékesebb játékosa között egy született orosz található, a válogatott cserekapusa, Matvej Szafonov.
12. LENGYELORSZÁG 196
A jó hadvezér nem harcias, a jó harcos nem haragos,
a győzni-tudó nem támad, a vezetni-tudó alázatos:
ez a nem-küzdő erény, az irányító erő,
a természet szolgálata, az ősi vezető.
2008 óta rendszeres szereplői a tornának, és most van egy igazi vezérük, a világklasszis középcsatár, Robert Lewandowski. Mondjuk ki: jelenleg ő a világ legjobb formában lévő támadója, nem mellesleg allűröktől mentes, mondhatni, „emberarcú” zseni! Külön szerencse, hogy a nagy „Lewa” mellett Arkadiusz Milik és Krzysztof Piatek vethető be a csatársorban – külön pech, hogy a Serie A-beli remekléseik után Milik a Marseille-ben, Piatek a Herthában csak keresi egykori önmagát (előbbi játékos tart ebben előbbre). Wojciech Szczesny a Juventus kezdőkapusa, a Jan Bednarek, Kamil Glik, Grzegorz Krychowiak, Piotr Zielinski tengely magas szintet képvisel, de a széleken megtörhetők, és az idén kinevezett szövetségi kapitány, Paulo Sousa vb-selejtezőkön alkalmazott háromvédős felállása sem életbiztosítás, lásd a budapesti 3–3-as meccsen történteket.
11. DÁNIA 200
Ezért a bölcs vágyik a vágytalanságra,
nem sóvárog ritkaságra, csak a tudatlantól tanul,
csak közös úton vonul, a természetes rendet követi
s erőszakkal meg nem töri.
Az előző három Eb közül csak egyen voltak ott, az előző négy vb felére jutottak ki, tehát tőlük senki sem várt sem többet, sem kevesebbet, mint a kvalifikáció. Bécsben 4–0-ra verték meg legutóbb az osztrákokat, s ha jobban megnézzük a keretüket, megértjük, miért. Ugyan nincsenek már zsenijeik a „dinamitoknak”, de van egy Kasper Schmeichel előtti Joakim Maehle, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard, Joachim Andersen, Simon Kjaer védőötösük, míg Christian Eriksen helyett Thomas Delaney és Pierre-Emile Höjbjerg szaladgál. Ismerősek a nevek, igaz? A topligákban hétről hétre láthatjuk őket. Sőt, végre vannak jó csatáraik is: nyilván Yussuf Poulsen és Kasper Dolberg nem új Brian meg Michael Laudrup, de játékjoguk jóval többet ér húszmillió eurónál, és ugyan nem lett új Luis Suárez Martin Braithwaite-ből, ám nem véletlenül játszik valaki negyvennél is több mérkőzést egy idényben a Barcelonában.
10. SVÁJC 212
Magunkban megismerjük a többit, egy családban a többit,
egy faluban a többit, egy országban a többit,
az ég alatt a többit.
Honnan ismerem én az ég-alattit?
A kevés által valamennyit.
Biztosan elviszi az átlagos drukkert a multikultúra szidása-dicsőítése-elfogadása irányába a svájci keret, de tény, tíz legértékesebb játékosuk közül Denis Zakaria és Kevin Mbabu a Kongói DK, Manuel Akanji Nigéria, Granit Xhaka és Xherdan Shaqiri Koszovó és Albánia, Breel Embolo Kamerun, Djibril Sow Szenegál, Rubén Vargas Dominika, Haris Seferovic Bosznia válogatottját is erősíthetné; pár éve az U15-ösök a törököket a Fabio Marques – Fred Annor, Santiago Pedrazzini, Leny Meyer – Cristian Bleisch, Edon Berisha, Joss Marques da Silva, Leon Avdullahu, Ronaldo Fernandes – Elias Maluvunu, Raphael Campbell kezdőcsapattal győzték le. De a legjobbak a legjobb bajnokságokban edződnek, Xhaka és Shaqiri kipihenten érkezik a tornára, és végre van egy jó formában lévő csatáruk is Seferovic személyében. Abszolúte esélyesek a továbbjutásra kollégáink szerint is.
9. HORVÁTORSZÁG 233
Ezért a bölcs,
ha a nép felett akar állni, a népnél lejjebb álljon;
ha a nép előtt akar járni, az egész nép mögött járjon.
A fifikás horvát labdarúgást kétszer sikerült már tökéletesen ötvözni a nyugati erőnléttel és fegyelemmel, 1998-ban és 2018-ban közel jutottak a csúcshoz. Luka Modricot, a csapat eszét a végletekig kifacsarta a La Liga és a Bajnokok Ligája, de a többiek ideális korban és erejük teljében vannak körülötte. Modric és Ivan Perisic helyett a Mateo Kovacic, Marcelo Brozovic, Mario Pasalic hármas éppen eleget fut, és végre egyszerre van formában elöl Andrej Kramaric és Ante Rebic. A nagy kérdés csak az, Duje Caleta-Car és Josko Gvardiol képes lesz-e megfelelő szinten gardírozni a védelmet, a kapus Dominik Livakovic viszont ezen a tornán futhat be.
8. HOLLANDIA 277
Ha vannak, kik megértenek: ez az én gazdagságom.
Ezért a bölcs drágakövet hord darócruhában.
Nem most éli legszebb napjait az oranje, az előző Eb-re és az előző vb-re sem jutott ki, elbukta az első NL-döntőt, védelmének feje, Virgil van Dijk pedig nem lehet ott ezen a tornán, és Daley Blind szereplése is kétséges. Ez a legkisebb gondjuk most a Matthijs de Ligt, Stefan de Vrij, Nathan Aké trió miatt, sőt felbukkant egy remek középső középpályás Frenkie de Jong személyében, míg Memphis Depay jobb, mint valaha. Színre lépett az Ajax-iskola soros középpályás- és csatárüstököse (Ryan Gravenberch és Donyell Malen), s bár sokan megfeledkeznek az Atalanta párosáról, a Hans Hateboer, Marten de Roon kettősről, mi ne tegyük. Hosszú idő után van gólerős ékük, bár Wout Weghorst egyelőre „csupán" a Wolfsburgban remekel – csak éppen a törökök elleni kellemetlen vereség, az olaszok, a mexikóiak és a németek elleni hazai zakó rávilágít a gyenge pontjaikra.
7. NÉMETORSZÁG 296
Dicsőség, szégyen: egyforma félelem.
A rang: az élet legnagyobb csapása.
Dicsőség, szégyen: mért csak félelem?
Mert a dicsőséget a közemberek
szorongva nyerik el, szorongva vesztik el.
A 2014-es világbajnoki siker óta Joachim Löw csapatai elbuktak a 2016-os Eb elődöntőjében, megnyerték a Konföderációs Kupát, szégyent vallottak az oroszországi világbajnokságon és az első Nemzetek Ligájában, a második NL-kalandjaik során pedig egy emlékezetes 6–0-s verést kaptak Spanyolországban. Talán akkor kellett volna Löwnek átadnia a kormányrudat, de végül maradt egy búcsútornára. És ezzel vállalta azt a kockázatot, hogy a vb-aranyérem miatt emelt, ám erősen ingadozó szobrát maga dönti hanyatt – az erősorrendbeli hetedik hely mutatja, hogy meglepetésnek tartanák a szakértők a német Eb-aranyat. Viszont ne feledjük, 1996-ban vagy 1980-ban sem ők voltak az első számú esélyesek, mégis diadalmaskodtak, megjegyeznénk, egy-egy kudarcos vb után. A sormintához minden adott, de azért a kényszerből újjászervezett, megfiatalított csapatba a Joshua Kimmich, Leon Goretzka, Serge Gnabry, Leroy Sané, Kai Havertz, Timo Werner, Florian Wirtz, Ilkay Gündogan nyolcas mellé vissza kellett hívni a vb-kudarc után kegyvesztetté váló Thomas Müllert. Marc-André ter Stegen kidőlése nem nagy baj, a névleg a világ egyik legértékesebb védőnégyesén (Matthias Ginter, Niklas Süle, Antonio Rüdiger, Robin Gosens) pedig a Müllerhez hasonlóan reaktivált Mats Hummels segíthet a rutinjával. Löw próbál biztosra menni, de amit tesz, sokak számára kapkodásnak tűnik.
6. PORTUGÁLIA 313
Rang, vagy élet: melyik főbb?
Kincs, vagy élet: melyik több?
Szerzés, vagy vesztés: melyik túlélhetőbb?
Aki sokat szerzett, sokat vesztett;
aki sokat gyűjt, több kárt szenved.
Tegyük a szívünkre a kezünket: ki hitte volna, hogy a portugál válogatott nyeri az előző kontinenstornát? Pláne úgy, hogy a döntőben hamar lesérül Cristiano Ronaldo. Majd ki gondolta volna, hogy a világbajnoki kudarcot követően megnyerik az NL első, történelmi kiírását? Most is ott lennének az elődöntőben, ha nincs a franciák elleni hazai 1–0-s vereség. Azóta tovább fiatalította legénységét Fernando Santos, és ugyan szokás öregedő csapatnak nevezni őket, a Premier League-ben bizonyító fiatalokra (Rúben Dias, Joao Cancelo, Rúben Neves, Bernardo Silva, Diogo Jota, Pedro Neto) építenek már, a „francia mag” (Renato Sanches, José Fonte, Anthony Lopes, Danilo Pereira) mellett. Felbukkant a Sporting CP-ben egy elképesztően tehetséges balhátvéd, a 18 esztendős Nuno Mendes, és ismét van világklasszis karmesterük Bruno Fernandes személyében. Formába lendült Joao Félix és főleg André Silva, Cristiano Ronaldóról meg legyen elég annyit megjegyezni, hogy ő Cristiano Ronaldo, aki torinói nyűgjei után utolsó Eb-jén belead apait-anyait. Santos az idei három vb-selejtezőn mérkőzésenként csak két harmincon felüli játékost szerepeltetett, az egyik mindig a 36 esztendős Ronaldo volt, a védő Fonte (37) és a középpályás Joao Moutinho (34) felváltva kapott lehetőséget. Akárhogyan is csűrjük-csavarjuk: a címvédő sokkal-sokkal erősebbnek és egységesebbnek tűnik, mint legutóbb. Egy buktatójuk lehet: ha Ronaldo egyszemélyes show-t akar faragni a tornából...
5. OLASZORSZÁG 319
Minden virul, terem,
s a kezdethez visszatér szüntelen.
A kezdethez visszatérés: a béke.
A béke: az élet visszatérte.
Reneszánsz vagy risorgimento? Újjászületés vagy újjászerveződés? A minap szerződést hosszabbító Roberto Mancini alatt a válogatott váratlan győzelmi menetelésbe kezdett, legutóbb 2018-ban szenvedtek vereséget. Taktikai flikflakok helyett a jó öreg 4–3–3-ban harcolnak, a kapuban Gianluigi Donnarumma őstehetség, előtte Leonardo Bonucci és Giorgio Chiellini most búcsúzik a topfutballtól a címeres mezben, 40-50 millió eurós játékjoggal bíró fiatal spílerek nem férnek a kezdőbe. A Marco Verratti, Jorginho kettős igazi gerinc, van két vérbeli, klasszikus ékük Ciro Immobile és Andrea Belotti személyében, Nápoly kis bikája, Lorenzo Insigne meg egyenesen a torna meglepetésembere lehet. Titkos esélyes a squadra azzurra? Ugyan, annál sokkal több!
4. SPANYOLORSZÁG 332
A hiányos kikerekül, a görbe kiegyenesül,
az üres megtelik, az elvénhedt újjáalakul,
a kevés megsokasul, a sok megzavar.
Ezért a bölcs az egy-egészet óvja...
Korábbi elhatározását megmásítva spanyol állampolgár lett Aymeric Laporte, így a volt francia utánpótlás-válogatott védő elfoglalhatja Sergio Ramos helyét a nemzeti csapatban. Nagy szüksége van rá Luis Enriquének, ugyanis komoly gondokkal küzd az aranyesélyes: Jordi Alba 32 éves, és kihajtotta magát tavasszal, Laporte mellett vagy a 35 esztendős, mostanában sérülésből sérülésbe eső Sergio Ramos, vagy a Manchester Cityben az idényben 1000 percet sem játszó Eric García szerepelhet (Laporte sem alapember a Cityben). Daniel Carvajal „szokása szerint” súlyos sérülést szenvedett a nyári nagy torna előtt, a legutóbbi vb-selejtezőn jobb híján a középpályás Marcos Llorente helyettesítette. Igen jókor jött ellenben Pedri, Ferran Torres, Marcos Llorente, Dani Olmo és Rodri befutása, ugyanakkor kár lenne leírni a „három öreget”, Sergio Busquetset, Kokét és Thiago Alcántarát. Egy biztos, Álvaro Morata nem világklasszis középcsatár, elpazarolt helyzetei sokba kerülnek majd, de befuthat „vénségére” Gerard Moreno. Fájó pont Isco és Marco Asensio visszaesése, Ansu Fati vártnál komolyabb sérülése, az első számú kapussá előlépett Unai Simón pedig a legtöbb potya gólt kapta a La Ligában ebben az idényben!
3. ANGLIA 340
Örök az ég és örök a föld.
Azért örök az ég s a föld, mert nem önmagukért élnek,
ezért nem fogy belőlük az élet.
Örök a kérdés is: a kilencvenes évek angol aranygenerációja miért halmozott kudarcot kudarcra, az viszont nem meglepetés most, hogy Gareth Southgate legénysége aranyéremre tör. Remek formának örvendenek, ám kérdés, mennyire facsarta ki őket a Premier League hajrája? Kezükre játszik, hogy a védelem feje, Harry Maguire felépül az Eb-re. Csak egy jó középcsatáruk van, az viszont Harry Kane, az idényben a „háromoroszlánosok” között pályára lépők közül a legidősebb játékos harmincéves, és olyan fiatalok robbantak be az angol labdarúgásba, mint Jude Bellingham, Bukayo Saka, Phil Foden, Reece James, Declan Rice, Callum Hudson-Odoi, Jadon Sancho, Trent Alexander-Arnold, Tammy Abraham és Mason Mount – ezért is Anglia a legnagyobb nyertese annak, hogy egy évvel később rendezik az Eb-t. A 23 esztendős Marcus Rashford valóságos veterán, Rice, Sancho és Mount pedig időközben már tíznél is több válogatottsággal büszkélkedhet. Hogy mi kellene az Eb-elsőséghez? Talán egy rutinos, jó kapus, mert jelenleg Nick Pope a kezdő, és bizony elkel mellé némi imádság. Ezzel együtt a 16 „voksoló” kollégánkból ketten Angliát tették az első helyre.
2. BELGIUM 360
Terebélyes fa hajszál-gyökérből fejlődik,
kilenc-emeletes torony kupac földből emelődik,
ezer-mérföldes utazás egyetlen lépéssel kezdődik.
Nem sokat jelent majd a végelszámoláskor, ki a selejtezők királya, de a belgák minden mérkőzésüket megnyerték, 40 gólt lőve, és mindössze 3-at kapva. Rekordként 16 különböző játékosuk talált be a kvalifikáció alatt, és micsoda választék: Thibaut Courtois leghátul, Romelu Lukaku legelöl, közöttük Kevin De Bruyne, Youri Tielemans, Eden és Thorgan Hazard, Leander Dendoncker, Dennis Praet, Yannick Carrasco, Axel Witsel, Dries Mertens... Thomas Meunier és Timothy Castagne ide vagy oda, három védővel játszanak, s nagy szerencséjükre Toby Alderweireld és Jan Vertonghen mellé felnőtt Lyonban Jason Denayer. Pontosabban: a belgák kinevelnek maguknak újabb és újabb remek játékosokat, ezen a tornán a fiatal szélsők közül Leandro Trossard, Jérémy Doku vagy Alexis Saelemaekers futhat be. Szerkesztőségünkből hatan a belgákat tartják a legerősebb csapatnak.
1. FRANCIAORSZÁG 370
Csodálatos asszonynak hívják: ő a völgy örök szelleme.
A csodálatos asszony kapuja ég s föld gyökere.
Végtelenül munkálkodik, nem fárad el sose.
A hetvenes évektől egyre jobbak és jobbak voltak, nyertek azóta két vb-t és két Eb-t, most ismét a legnagyobb esélyesnek tartják őket. Csak az U21-es keretben félmilliárd euróra tehető a játékjogok összértéke, ez a nagyok között is beférne a legjobb nyolcba! Belefért most az is, hogy Aymeric Laporte a spanyolokat választotta (Raphaël Varane sérülése ellenére is), mert 50-60 milliós játékosok üldögélnek a kispadon, Dayot Upamecano, Eduardo Camavinga, Abdoulaye Doucouré, Wesley Fofana, Florian Thauvin, Jonathan Ikoné, Ibrahima Konaté, Alassane Pléa, Tanguy Ndombélé, Tiemoué Bakayoko, Moussa Dembélé, Jordan Veretout, Alexandre Lacazette, Boubacar Kamara, Moussa Diaby és Christopher Nkunku csak álmodik a kerettagságról, hogy megemlítsünk pár méregdrága csillagot, akik bizony az Eb-résztvevők zöménél alapemberek lennének. Ezt a tornát Didier Deschamps elbukja, ha nem nyeri meg, úgy pedig különösen, hogy a nevezetes zsarolásos ügy óta száműzött, a Real Madridban bombaformában futballozó Karim Benzemát beválogatta a bő keretébe. A még a kerethirdetés előtt megtartott szerkesztőségi szavazásunkban a véleményt nyilvánítók fele a franciákat tetette az erősorrend első helyére.
Idézetek: Lao-ce: Tao Te King. Fordította: Weöres Sándor
A csoportok erősorrendje
F-CSOPORT 1091 pont
Franciaország 1. hely
Portugália 6.
Németország 7.
Magyarország 20.
A-CSOPORT 832 pont
Olaszország 5.
Svájc 10.
Törökország 16.
Wales 17.
B-CSOPORT 789 pont
Belgium 2.
Dánia 11.
Oroszország 13.
Finnország 22.
E-CSOPORT 766 pont
Spanyolország 4.
Lengyelország 12.
Svédország 14.
Szlovákia 21.
D-CSOPORT 736 pont
Anglia 3.
Horvátország 9.
Csehország 19.
Skócia 23.
C-CSOPORT 586 pont
Hollandia 8.
Ukrajna 15.
Ausztria 18.
Észak-Macedónia 24.
AZ EURÓPA-BAJNOKSÁG ELŐTT JELENTKEZŐ 2. RÉSZHEZ VÁRJUK OLVASÓINK SORRENDJEIT IS KOMMENTEKBEN!