1. BENJAMIN PAVARD (FRANCIAORSZÁG) 1. BENJAMIN PAVARD (FRANCIAORSZÁG)
Hogyan kerülhetett be a szinte minden poszton két világklasszis futballistát felvonultató francia válogatott keretébe egy olyan labdarúgó, akiről eddig keveset hallottunk? A 22 éves Benjamin Pavard a VfB Stuttgart belső védőként is bevethető jobbhátvédje, a mögöttünk hagyott szezonban csapata összes Bundesliga-meccsét végigjátszotta (!), ezt rajta kívül még három mezőnyjátékos (Matthias Ginter, Christian Günter és Naldo) mondhatja el magáról a német élvonalbeli bajnokságban.
Két évvel ezelőtt az akkor a német másodosztályra készülő sváb együttes ötmillió eurót fizetett érte a Lille-nek, jelenlegi értéke a Transfermarkt szerint 30 millió euró körül mozog. Pavard 2017 novemberében debütált a francia válogatottban, amelyben eddig hatszor lépett pályára. A Bild június elején arról írt, hogy az Arsenal komolyan érdeklődik iránta, de Michael Reschke, a Stuttgart sportigazgatója márciusban azt mondta, hogy Pavard-tól ezen a nyáron semmi pénzért, még a már emlegetett 30 millió euróért sem válnak meg.
2. ÁLVARO ODRIOZOLA (SPANYOLORSZÁG)
A Real Sociedad feltörekvő jobbhátvédje, Álvaro Odriozola kapcsán az utóbbi hetekben a leggyakrabban elhangzott kérdés az, hogy a Real Madrid leendő vezetőedzője, a világbajnokság előtt két nappal menesztett Julen Lopetegui miért nem Sergi Robertót, az FC Barcelona játékosát válogatta be a világbajnoki keretbe. Vélhetően azért, mert vérbeli jobbhátvédre volt szüksége, nem olyan futballistára, aki bár kétségkívül klasszissá nőtte ki magát ezen a poszton, az eredeti pozícióját tekintve középpályás.
A 22 esztendős Odriozola a Real Sociedad saját nevelésű labdarúgója, a 2017–2018-as idényben 35 spanyol bajnoki meccsen négy gólpasszt adott. A La Ligában még nem szerzett gólt – igaz, nem is ez az elsődleges feladata –, a spanyol válogatottban viszont már igen, harmadik fellépésén, a Svájc elleni felkészülési mérkőzésen talált be (1–1).
Szerződése 2022 nyaráig érvényes a Sociedadnál, értékét 25 millió euróra becsülik. A szezon során lehetett arról hallani, hogy Gerard Piqué benne látja a Barca következő jobbhátvédjét, Lionel Messi viszont a továbbiakban is Sergi Robertót preferálná.
Ha Dani Carvajal combsérülése nem jön rendbe a portugálok elleni csoportmérkőzésig, akkor Odriozola rögtön az Európa-bajnoki címvédő ellen bizonyíthatja, hogy megérett a legnehezebb feladatokra.
3. SZERGEJ MILINKOVICS-SZAVICS (SZERBIA)
Az imént említett két futballistával ellentétben Szergej Milinkovics-Szavics várhatóan alapembere lesz hazája nemzeti csapatának, a szerb válogatottnak, melynek tagjaként korosztályos szinten 2013-ban megnyerte az U19-es Európa-bajnokságot, valamint 2015-ben az U20-as vb-t. A Lazio 23 éves, úgynevezett box-to-box középpályását a szakemberek Zinédine Zidane-hoz és Yaya Touréhoz hasonlítják, mert elődeihez hasonlóan futballjával nagyszerűen kapcsolja össze a támadójátékot a védekezéssel. Nagyon jól alkalmazza a fizikai fölényét (191 centiméter magas), a tizenhatoson belül gyakran teremt gólhelyzeteket csapattársainak.
A szerb válogatott előző szövetségi kapitánya, Szlavoljub Muszlin nem kedvelte, nem fért bele a taktikai elképzeléseibe, Mladen Krsztajicsnál viszont már bérelt helye van a nemzeti csapatban, amelyben eddig négyszer kapott lehetőséget.
Milinkovics-Szavics a legutóbbi szezonban 48 tétmérkőzésen 14 góllal és kilenc gólpasszal segítette a Laziót, ennek köszönhetően felkerült a Manchester United és állítólag a Real Madrid kívánságlistájára is. Hogy az angol és a spanyol gigász valóban hajlandó-e kifizetni azt a 140 millió eurót, amiről a nemzetközi sportsajtó ír, nem tudni, de az figyelemre méltó, hogy a Transfermarkt szerint 90 millió eurót ér.
4. SZARDAR AZMUN (IRÁN)
Messi és Ibrahimovic egy személyben. Hazájában így látják Szardar Azmunt, akinek a cselezőkészségét az ötszörös aranylabdás argentinéhoz, míg fejjátékát a svéd klassziséhoz hasonlítják. A 23 éves támadó 2017 júniusában tért vissza a Rubin Kazanyhoz, miután két évet lehúzott az FK Rosztovnál, ám az orosz bajnokság legutóbbi kiírásában nem tudott igazán kiemelkedőt nyújtani: a 26 meccsen elért öt góljánál és öt gólpasszánál láttak már jobbat a Premjer-Ligában.
A válogatottban viszont nagyon él. Eddigi 33 fellépésén 23 gólt szerzett, míg a 2018-as világbajnokság ázsiai selejtezői során 14 mérkőzésen 11-szer talált be. 2016 januárjában szóba hozták a Liverpoollal, de végül meghiúsult a klubváltása.
Azmun előtt talán az idei vb az utolsó lehetőség, hogy kitörjön a tehetség szerepéből, és elinduljon felfelé a pályafutása, ugyanakkor nem könnyíti meg a helyzetét, hogy az irániak Spanyolországgal és Portugáliával kerültek egy csoportba…
5. ISMAILA SARR (SZENEGÁL)
Ismaila Sarr ugyanazon a szenegáli akadémián (Génération Foot) kezdte pályafutását, mint a nála hat évvel idősebb Sadio Mané, aki az elmúlt két idényben alapemberré nőtte ki magát Liverpoolban. A 20 esztendős Sarr állítólag az FC Barcelona, a Borussia Dortmund és a Newcastle United közeledését is visszautasította, mielőtt 2017 nyarán elfogadta a Rennes ajánlatát, amely a hírek szerint 17 és 20 millió euró közötti összeget fizetett érte a Metznek.
Sarr tavaly szeptemberben, a nyolcadik francia bajnoki mérkőzésén súlyos ínsérülést szenvedett, ezért több mint három hónapig nem léphetett pályára, tavasszal azonban megcsillantotta a képességeit: öt góllal és öt gólpasszal fejezte be a szezont.
Ha Sarr olyan teljesítményt nyújt Oroszországban, amilyet elvárnak tőle, akkor a nyári átigazolási időszak második felében újabb sztárklubok jelentkezhetnek be a játékjogáért.
Játékos (ország) | Születési dátum | Klubja |
1. Daniel Arzani (Ausztrália) | 1999. január 4. | Melbourne City |
2. Kylian Mbappé (Franciaország) | 1998. december 20. | Paris Saint-Germain |
3. Asraf Hakimi (Marokkó) | 1998. november 4. | Real Madrid |
4. Francis Uzoho (Nigéria) | 1998. október 28. | Deportivo La Coruna |
5. Trent Alexander-Arnold (Anglia) | 1998. október 7. | Liverpool |
A világbajnokság legfiatalabb játékosát múlt szombaton személyesen is megismerhettük, amikor második válogatottbeli mérkőzésén bevette Dibusz Dénes kapuját, valamint Kádár Tamás öngólja előtt ragyogó mélységi passzal találta meg csapattársát. A 19 éves Daniel Arzani az ausztrál válogatott tagjaként vehet részt a vb-n, hazája bajnokságában a felnőttek között eddig kétszer volt eredményes. |
6. HIRVING LOZANO (MEXIKÓ)
Két évvel ezelőtt szinte borítékolni lehetett, hogy az MU-ba szerződik, tavaly a Manchester City állt nagyon közel a megszerzéséhez, idén a PSV-vel lett bajnok – ez Hirving Lozano eddigi életútja, aki a Pachuca színeiben 2014 februárjában az első mexikói bajnoki mérkőzésén kevesebb mint öt perccel a becserélése után betalált.
A támadósor mindkét szélén és középen is bevethető tehetség apósa a riói olimpia idején azt mondta, hogy veje az ötkarikás játékok után a Manchester Unitedbe igazol, a szerződés véglegesítéséhez ugyanis már csak néhány részletet kell tisztázni. Ebből végül nem lett semmi. Tavaly nyáron az átigazolási hírekben megbízható Sky Sports számolt be arról, hogy a Manchester City áll nagyon közel a szerződtetéséhez. Ebből sem lett semmi.
Lozano végül nem esett el az európai szerződéstől, tavaly nyáron az eindhoveni PSV-nél kötött ki, amelyet 29 mérkőzésen jegyzett 17 góljával és 11 gólpasszával holland bajnoki címhez segített. A hírek szerint a topligás sztárklubok képviselői továbbra is árgus szemekkel figyelik a fejlődését. Tehetsége megkérdőjelezhetetlen, ugyanakkor nagyon forrófejű, amit jelez, hogy az Eredivisie-ben már kétszer is kiállították – mindkétszer a Heerenveen ellen –, így a Feyenoord elleni rangadókon nem játszhatott.
A mexikói válogatottban 28 fellépésén hét gól a mérlege, ebből kettőt Belgiumnak lőtt a két csapat tavaly novemberi felkészülési meccsén (3–3). Egyik sem volt csúnya.
Ha valakire, rá mindenképpen érdemes lesz odafigyelni.
7. ALEKSZANDR GOLOVIN (OROSZORSZÁG)
Az oroszok legnagyobb kincse és legfiatalabb tagja a világbajnoki keretben Alekszandr Golovin. A CSZKA Moszkva 22 éves támadó középpályását nem a góljai, hanem a technikai képzettsége miatt emlegetik az egyik legnagyobb orosz tehetségként. A gyerekkori példaképeinek Zidane-t és Alekszej Szmertyint megnevező futballista az Oroszország szibériai részén fekvő Kaltanban töltötte gyermekéveit, ahol akkoriban nem voltak jó minőségű futballpályák, ezért kipróbálta a futsalt, melynek köszönhetően nagyon jó barátságba került a labdával.
A szakemberek úgy vélik, a Premjer-Liga legutóbbi kiírásában 27 meccsen öt gólt és négy gólpasszt felmutató, az U17-es válogatottal 2013-ban Eb-t nyerő Golovin egy-két jó világbajnoki mérkőzéssel (csúnya szóval élve) „eladhatja” magát a piacon. Az angol sajtóban az elmúlt hetekben a Man. United, az Arsenal, a Chelsea, a Newcastle és a Monaco érdeklődéséről is lehetett hallani, míg a Corriere dello Sport és a Tuttosport a Juventusszal boronálta össze.
„Golovin? Több mint egy szimpla lehetőség” – mondta róla Beppe Marotta, a Juve vezérigazgatója.
A futballista értékét a Transfermarkt 18 millió euróra taksálja.
8. AMIN HARIT (MAROKKÓ)
„Az egyik ok, amiért érdemes megnézni a világbajnokságon a marokkóiak mérkőzéseit, hogy láthassuk Amin Haritot játszani” – véli a USA Today tulajdonában lévő The Big Lead című internetes honlap egyik szakírója. Az afrikai válogatott titkos fegyvereként emlegetett 20 éves játékmester Franciaországban született, 2015-től 2017-ig a francia korosztályos nemzeti csapatokat erősítette – sőt, a gallok sikerét hozó 2016-os U19-es Eb-n beválasztották a torna álomkeretébe –, ám felnőttként Marokkót választotta.
Haritért tavaly nyáron a Schalke nyolcmillió eurót fizetett a Nantes-nak, ami jó befektetésnek bizonyult, a futballista ugyanis első idényében 31 Bundesliga-meccsen három gólig és hét gólpasszig jutott. Mindezek mellett rengeteg kapu előtti szabadrúgást harcolt ki, mivel az ellenfelek védői gyakran csak szabálytalanul tudták megállítani. Értéke a Transfermarkt szerint már most eléri a 25 millió eurót.
Azt ugyanakkor fontos megjegyezni – és ez a marokkói válogatott tagjainak kvalitásait is jelzi –, hogy Hervé Renard szövetségi kapitány egyáltalán nem biztos, hogy kezdőként számol Harittal, aki a címeres mezben eddig hatszor lépett pályára, a selejtezők során például csak egy percet játszott.
9. MAXI GÓMEZ (URUGUAY)
Már a spanyol bajnoki visszapillantónkban is utaltunk rá, hogy az uruguayi szurkolóknak akkor sem kell kétségbe esniük, ha Luis Suáreztől vagy Edinson Cavanitól nem jönnek a gólok, mert a kispadon – Cristhian Stuani mellett – ott ül majd Maxi Gómez, aki a La Liga 2017–2018-as idényében 36 mérkőzésen 18 góllal és öt gólpasszal segítette a Celta Vigót, s bevette az FC Barcelona és a Real Madrid kapuját is.
A 21 éves csatárt a Celta tavaly nyáron négymillió euróért vásárolta meg a Defensor Sportingtól, jelenleg nagyjából 25 millió eurót ér. Úgy tudni, januárban a kínai Guoan csillagászati fizetéssel csábította, vigói bérének a tízszeresét kínálta neki, ám ő udvariasan visszautasította a lehetőséget.
Gómez a válogatottban 2017 végén debütált, eddigi öt mérkőzésén nem szerzett gólt. De ami késik…
10. CRISTIAN PAVÓN (ARGENTÍNA)
Az argentin válogatottban dúló konkurencia miatt megeshet, hogy egy percet sem láthatjuk majd a vb-n – elég csak Messire, Higuaínra, Dybalára, Di Maríára és Agüeróra gondolni –, de Cristian Pavón nevét érdemes megjegyezni. A Boca Juniors 22 éves támadója a hazai bajnokságban az eddigi 64 meccsén 17 gólt és 19 gólpasszt ért el, míg a legrangosabb dél-amerikai sorozatban, a Libertadores-kupában 16 mérkőzésen öt gólnál és nyolc asszisztnál jár. A felnőttválogatottban 2017 novemberében az oroszok ellen 1–0-ra megnyert meccsen debütált, beállását követően nyolc perccel gólpasszt adott Sergio Agüerónak.
„Abban a rendszerben, amit a kapitány játszatni szeretne, Pavónt a karakterisztikája nagyon fontos játékossá teheti a csapatban” – mondta róla Messi még tavaly.
A 167 centiméter magas (vagy inkább alacsony) futballistát állítólag már a Barca is megkörnyékezte, de az is lehet, hogy Ángel Di María példáját követve a Benficában kezdi meg európai karrierjét.
Ha Jorge Sampaoli nemcsak a sztárjaitól várja a csodát, hanem szeretné meglepni az ellenfeleket, akkor megfontolandó lenne számára bedobni Pavónt a mély vízbe.