Iráni nők egy 2019-es vb-selejtző mérkőzésen (Fotó: Getty Images) |
Iránban az 1979-es iszlám forradalom győzelme után tiltották meg a nőknek, hogy futballmeccsekre járjanak, a rendelkezés ellen pedig azóta többször is tiltakoztak. Végül 2019-ben, 40 év után engedélyezték először az iráni nők számára, hogy tétmérkőzésen buzdítsák hazájukat, a teheráni Azadi Stadionban, ahol Irán 14–0-ra legyőzte Kambodzsát a vb-selejtezőben.
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) akkor hatalmas győzelemként értékelte a tilalom részleges feloldását, hiszen Gianni Infantino FIFA-elnök már korábban azzal fenyegetőzött, hogy kizárhatják az iráni csapatot a 2022-es katari világbajnokságról, ha a tiltást nem vonják vissza.
Ezt követően jött a Libanon elleni vb-selejtező, amelyre sajtóhírek szerint 2000 iráni nő válthatott jegyet, melyek közül mindet értékesítették – ennek ellenére egy nő sem jutott be a stadionba.
A meccs után több portál – köztük a Sky Sports Italia – is arról számolt be, hogy a FIFA korábbi fenyegetése valóra válhat, s a nők kitiltása miatt kizárhatják Iránt a novemberben kezdődő vb-ről. Az Iráni Labdarúgó-szövetség állítása szerint egyébként mindössze kilenc nő váltott jegyet a mérkőzésre.
Mi történne, ha kizárnák Iránt?
Az olasz sajtóban persze már azt is elkezdték találgatni, előfordulhat-e, hogy Irán helyett Olaszország indul a katari vb-n, ami persze alapból kizárható. Ha a FIFA közbelépne, az lenne a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy az ázsiai selejtezőcsoportok harmadik helyezettjei pótselejtezőjének (Ausztrália–Arab Emírségek) győztese automatikusan kvalifikálná magát a tornára, míg a párharc vesztese a dél-amerikai vb-selejtezőcsoport ötödik helyezettjével, Peruval csapna össze.
Iráni nők a beengedésre várva (Forrás: Twitter)