A Varsói Nemzeti Stadionban megrendezendő ünnepélyes megnyitó után az egyik házigazda, Lengyelország és a nyolc évvel ezelőtti Eb-győztes Görögország összecsapásával rajtol a labdarúgó Európa-bajnokság.
Franciszek Smuda szövetségi kapitánynak ez lesz az első tétmeccse Lengyelország kispadján, ugyanis a lengyelek két éve csak felkészülési mérkőzésekkel hangolnak. Önbizalmat azonban ezekből az eredményekből is gyűjthettek, hiszen az utóbbi hat meccsükből ötöt megnyertek, és csak a portugálokkal játszottak 0–0-s döntetlent. A csapat 461 perce nem kapott gólt, legutóbb Priskin Tamás tudott betalálni nekik a számunkra 2–1-es vereséggel végződő találkozón.
Smuda szerint ez az egy hónap kiváló alkalom arra, hogy a világ felfigyeljen a lengyel labdarúgásra:„A hangulat napról napra jobb lesz, ezt mi is érezzük, amikor az edzésekre megyünk vagy éppen látjuk az utcákon éljenző és integető embereket. A fontos meccsek előtt általában gondom szokott lenni az alvással, de ez az együttes meggyőzött az elmúlt két és fél évben arról, hogy támaszkodhatok rájuk. Remélem, hogy együtt elérjük, amire vágyunk″ – mondta Smuda.
Mi tagadás, az eddigiekhez képest nem lesz nehéz jobb eredményt elérniük, ugyanis az előző 30 évben csak három meccset tudtak nyerni a nagy tornákon, négy éve pedig a csoportkörben búcsúztak.
Vérmes reményeink ugyanakkor ne legyenek a lengyel–görög találkozó előtt, elvégre 1980 óta (amióta csoportmérkőzések vannak) a nyolc nyitó meccsen pusztán tizenöt(!) gól született. Csak két, 2–1-re végződő összecsapás került be a históriás könyvekbe, a többihez képest méltán nevezhetők ezek gólzáporosnak, a maradék hat találkozón ugyanis legfeljebb 1–0-ra, vagy 1–1-re végeztek a csapatok.
Kész szerencse, hogy az egyik háromgólos kezdésnek éppen a görögök voltak a (fő) szereplői: 2004-ben a házigazda portugálok 2–1-re kikaptak Otto Rehhagel „héroszaitól". A sikert azóta is gyakran emlegetik Athénban, hiszen a kedvencek a későbbi döntőben szintén fityiszt mutattak a hazaiaknak (1–0) – és elhódították történetük első és eddigi egyetlen Eb-címét.Ha ráadásul abból indulunk ki, hogy nyitó mérkőzésen (társ) házigazda csapat az 1980-as olaszországi viadal óta csak kétszer tudott nyerni (1984-ben a franciák, 2000-ben a belgák győztek), egyre több statisztikai érv szól a meglepetés mellett.
A görögöket irányító Fernando Santos nem kertelt a sajtótájékoztatón:
„Aki nem hisz a sikerben, az húzzon el nyaralni! Tisztában vagyunk a képességeinkkel. A védekezés a csapatunk erőssége, de ha másban nem lennénk jók, akkor nem jutottunk volna el idáig″ – jelentette ki Santos, akinek irányítása alatt támadóbb felfogásban, három csatárral játszanak a görögök, mégis kevés gólt szereznek az elől lévők.
A görögök veretlenül végeztek selejtezős csoportjuk első helyén, ellenben a felkészülésükről aligha lehet azt állítani, hogy diadalmenet volt. Az oroszokkal ikszeltek (a novemberi 1–1-nek most a csoportkörben jöhet a „visszavágója"), kikaptak Romániától (1–3), Belgiumot és Szlovéniát nem tudták legyűrni (két 1–1-es döntetlen), az örményeket is csak kevéssel (1–0).
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
Santos egyébként a védelemben kellemes összeállítási gondokkal küzd: még nem tudja, hogy három belső védőjéből melyik kettő kezdjen. A standard kezdő az Avraam Papadopulosz, Szokratisz Papasztathopulosz duó, viszont mindkettőnél jobb formát mutatott a fiatal Kirjakosz Papadopulosz. Így vagy úgy, az Eb legnagyobb szótagszámú belső védő kettőséről lesz szó. Eddig a portugál trénernek azért nem voltak ilyen gondjai, mert a három belső védő egyszerre sosem volt bevethető, sérülések vagy eltiltás miatt.
Ami az egymás elleni mérleget illeti, 15 találkozóból 10-et nyertek meg a lengyelek, két döntetlen mellett háromszor győztek a görögök. A lengyelek ráadásul négyet megnyertek a legutóbbi öt összecsapásukból, és az előző hat találkozón veretlenek. Legutóbb 2011 márciusában találkoztak a felek, amikor gól nélküli döntetlenre végeztek.
A-CSOPORT, 1. FORDULÓ |
LENGYELORSZÁG–GÖRÖGORSZÁG – a találkozóról élő, szöveges tudósítást olvashatnak az NSO-n! |
Varsó, Nemzeti Stadion,18.00 (Tv: m1). Vezeti: Carballo (Fernández, Jiménez – mindhárom spanyol) |
Kapusok: 1Wojciech Szczesny (Arsenal), 22Przemyslaw Tyton (PSV), 12Grzegorz Sandomierski (Jagellonia) |
Védők: 2Sebastian Boenisch (Werder Bremen), 15Marcin Kaminski (Lech), 4Damien Perquis (Sochaux), 20Lukasz Piszczek (Dortmund), 13Marcin Wasilewski (Anderlecht), 14 Jakub Wawrzyniak (Legia), 3Grzegorz Wojtkowiak (1860 München) |
Középpályások: 16 Jakub Blaszczykowski (Dortmund), 5Dariusz Dudka (Auxerre), 21Kamil Grosicki (Sivasspor), 6Adam Matuszczyk (Düsseldorf), 18Adrian Mierzejewski (Trabzonspor), 11Rafal Murawski (Lech), 7Eugen Polanski (Mainz), 10Ludovic Obraniak (Bordeaux), 8Maciej Rybus (Tyerek), 17Rafal Wolski (Legia) |
Támadók: 23Pawel Brozek (Celtic), 9Robert Lewandowski (Dortmund), 19Artur Sobiech (Hannover) |
Kapusok:1Kosztasz Halkiasz (PAOK), 13Mihalisz Szifakisz (Arisz), 12Alexandrosz Corvasz (Palermo) |
Védők: 15 Vaszilisz Toroszidisz (Olympiakosz), 8Avraam Papadopulosz (Olympiakosz), 19Szokratisz Papasztathopulosz (Werder Bremen), 5Kirjakosz Papadopulosz (Schalke), 4Szteliosz Malezasz (PAOK), 20Joszif Holevasz (Olympiakosz), 3Jorgosz Cavelasz (Monaco) |
Középpályások:6Grigorisz Makosz (AEK), 2Joannisz Maniatisz (Olympiakosz), 21Kosztasz Kacuranisz (Panathinaikosz), 10Jorgosz Karagunisz (Panathinaikosz), 16Jorgosz Fotakisz (PAOK), 22Kosztasz Fortunisz (Kaiserslautern) |
Támadók: 18 Szotirisz Ninisz (Panathinaikosz), 23 Jannisz Fetfacidisz (Olympiakosz), 7Jorgosz Szamarasz (Celtic), 14 Dimitrisz Szalpingidisz (PAOK), 17Theofanisz Gekasz (Samsunspor), 9Nikosz Liberopulosz (AEK), 11Kosztasz Mitroglu (Atromitosz) |