Egyetért a két kapitány: nehéz meccs lesz, de nyernek – írtuk mérkőzés előtti beharangozónkban. Nem a lehető legjobb összeállításban kezdtek a csapatok, az uruguayiak nélkülözni kényszerültek az eltiltott Jorge Fucile, Luis Suárez duó mellett a megsérült középpályást, Nicolás Lodeirót és a rutinos középhátvédet, Diego Luganót is. Holland részről a szűrő Nigel de Jong és a jobbhátvéd Grégory van der Wiel eltiltásása miatt nem léphetett pályára, Robin van Persie, Joris Mathijsen és Rafael van der Vaart viszont felépült.
Alig négy percet kellett várnunk az első gólhelyzetre: Wesley Sneijder jobb oldali beívelését Fernando Muslera éppen a 16-os bal sarkánál álló Dirk Kuyt elé ütötte, aki azonnal tüzelt is, alig fölé. A ziccer előtt és után viszont a mezőnyjáték dominált, az újabb támadásokat megakadályozta a két roppant szorosan záró védelem, jellemző módon a meglóduló Sneijder egy alkalommal csak maga mögött 20 méterre talált üres társat, így odalett a lehetőség.
A 13. percben egymás után három uruguayi védő is hibázott, így Sneijder lőhetett 17 méterről középről, pechjére éppen Robin van Persie-t találta el a Jabulani. Öt perc múlva Van Persie cselezgetett a bal oldalon, de Egidio Arévalo Ríos az utolsó pillanatban szerelte, hét méterre a kaputól.
A 18. percben góllá érett a holland fölény: Sneijder tett ki a bal oldalra egy labdát az uruguayiak középpályájának közepéről, Giovanni van Bronckhorst lekezelte a játékszert, majd 32 méterről ballal kegyetlenül a bal felső sarokba lőtte azt. 0–1
Élete gólja volt ez a rutinos futballistának, minden tekintetben.
Nem tudott feljebb kapcsolni az uruguayi nemzeti csapat a találat után, az európaiak pedig ügyesen lassították tovább az amúgy sem túl gyors játékot. Kezükre játszott ebben az is, hogy a két uru-ék igencsak magára hagyatottan harcolt elöl. A 26. percben egy szöglet után Martín Cáceres „ollózta arcon” Demy de Zeeuwöt, szerencsére négyperces ápolás után folytatni tudta a holland. Éppen akkor, amikor Van Persie remekül ugratta ki középen Arjen Robbent, akit Cáceres az ötösön szerelt becsúszva, majd Edinson Cavani tűnt el több mint gyanús körülmények között a holland 16-oson belül, de nem ítélt az üzbég Irmatov büntetőt.
Cavani következő nagyjelenetében három védőt is kicselezett a bal oldalon, de John Heitinga lefülelte beadását, majd Álvaro Pereira prezentálta 25 méterről az első celestés kapura lövést, amelyet Maarten Stekelenburg csípett el a bal saroknál. Á. Pereira ezt követően kis híján gólpasszt is adott, de bal oldali beívelését Diego Forlán 13 méterről föléfejelte.
A 41. percben a mezőnyfölény után az egyenlítést is kiharcolta a kék mezes gárda: Gargano passzolt középen Forlánhoz, aki 24 méterről középről a léc alá bombázott. 1–1
Középre tartott a labda, de Stekelenburgöt megzavarta, hogy az utolsó métereken kiss balra csavarodott a Jabulani. Kapussors. Egy perc múlva Forlán újra kapura lőtt, de a holland kapus ezúttal menteni tudott. A félidő vége előtt nem sokkal Robben lőtt mellé az ötösről, ám les miatt lefújták az akciót – mint később kiderült, tévesen, így nem nyúltak bele újabb fontos mérkőzésbe ezen a vébén a játékvezetők és az asszisztensek…
Kiváló első félidőt láthattunk: egy bombagóllal szerezték meg a vezetést a hollandok, majd miután ráültek az eredményre, és átadták a területet az ellenfélnek, megérdemelten egyenlítettek a dél-amerikaiak.
Az 50. percben Cavani húzott el a bal szélen, a kifutó Stekelenburg sem tudta szerelni, és éppen Á. Pereira elé pattant a labda, aki az üresen maradt kapura is ívelt, de a jó helyen álló Van Bronckhorst menteni tudott. Tízpercnyi üresjárat után Forlán fejelt fel egy bal oldali bedást, de Stekelenburg lehúzta a labdát. Ráébredtek a hollandok arra, hogy ennél jóval több kell a győzelemhez, ezért összekapták magukat, és beszorították ellenfelüket kapujuk elé, de helyzetet nem tudtak kialakítani.
A 65. percben 25 méterről végezhetett el szabadrúgás Forlán, és az életerős lövést a jobb sarok elől kellett mentenie Stekelenburgnak. Három perccel később a szünetben beálló Rafael van der Vaart lőtt 15 méterről, középről, Muslera éppen Robben elé ütötte a labdát, aki az ötös jobb sarkáról fölébombázott.
Nem sokáig bosszankodhatott: a 70. percben Sneijder lőtt a16-os vonaláról, kissé balról, és a lövésbe beleért egy lehelletnyit M. Pereira, de a labda a bal alsóban kötött ki. 1–2
Ha egy üzlet beindult: három perc múlva a korábban sokat kritizált Kuyt bal oldali beadását a Godínt megelőző Robben fejelte a jobb alsó sarokba. 1–3.
A 82. percben Sneijder lépett ki egyedült, de Victorino menteni tudott előle az ötösön. Öt perc múlva Robben egyedül vihette a labdát Muslerára, de gyatrán a kapus kezébe emelt. Van der Vaart is bevihette a kegyelemdöfést, de Muslera újfent menteni tudott. A végén a hollandok ügyesen ölték az időt Van Bommel főszereplésével, de a 92. percben M. Pereira szépíteni tudott egy, a 16-os jobb sarkáról eleresztett ballában lövéssel. 2–3
A 94. percben Van Bommel még kapott egy sárgát, de ez nem vigasztalta az urukat: kikaptak, és csak a bronzéremért játszhatnak, míg a hollandok 1974 és 1978 után újra világbajnoki finálét játszhatnak. Most először nem a házigazda ellen.