Ha nem jön közbe semmi rendkívüli, jövő héten ilyenkor már olasz válogatottsági (társ)csúcstartónak vallhatja magát Gianluigi Buffon, aki jelenleg 134 mérkőzésével két „lépésre" jár a 136-nál megálló Fabio Cannavarótól. És a Juventus kapusa nem lassít, a pénteki, Bulgária, valamint a keddi, Csehország elleni világbajnoki selejtező után is lát még jövőt a válogatottnál.
„Nagyon fiatalon kerültem be a csapatba, és harmincöt évesen még mindig védek, vagyis félig-meddig természetes, hogy beérem Cannavarót – mondta a nemzeti együttes kapitánya. – Tizenhat esztendeje képviselem a hazámat, a válogatottban játszani büszkeséggel tölt el, átérzem a felelősségét annak, hogy egy egész ország képviseletében lépek pályára. Mindig szívvel, szenvedéllyel futballozom, éppen ezért sohasem fogok nemet mondani a válogatottra, az számomra felérne a csapat elhagyásával. Hogy Nesta és Totti megtette? Más poszton játszottak, súlyos sérülésekkel küszködtek, vagyis a lépésük abban a pillanatban logikusnak tűnhetett. De ez nem az én utam.”
Képek, hírek, érdekességek – minden a román–magyar vb-selejtezőről ITT! |
A csoportját 14 ponttal vezető és a vb-részvétel küszöbére érő olaszok vezére – nem meglepő módon – a 2006-os világbajnok csapatot látta sajátjai közül a legerősebbnek, rögtön utána említve a mostani, Cesare Prandelli vezette, Európa-bajnoki ezüstérmes és Konföderációs Kupa-bronzérmes alakulatot.
Pénteken otthon, kedden idegenben csap össze Szlovákiával a G-csoportot vezető bosnyák válogatott, amely a két meccs/hat pont kombinációval szinte biztosan kivívná fennállása első világversenyes részvételét, mert az utolsó két fordulóban Liechtenstein és Litvánia lesz az ellenfele. A hangzatos nyilatkozatok ez ideig nem jellemezték Safet Susic legénységét, ezúttal viszont éppen a szövetségi kapitányból buggyant ki a túlzott magabiztosság.
„Nincs semmi baj, ha gólt kapunk, mert mi úgyis legalább kettővel válaszolunk – utalt bizonyára a selejtezőben szerzett legtöbb gólra (23) az 58 esztendős szakember. – Különben is láttam a szlovákokat futballozni, ami csak megerősített abban a hitemben, hogy mi nyerünk.”
Öröm az ürömben, hogy a pénteken Belgrádban rendezendő Szerbia–Horvátország vb-selejtezőre a „dühös, felejteni nem akaró” tömeg tagjai közül egy sem juthat el: a két szövetség megállapodása értelmében a Marakanában nem lesz vendégszurkoló. Márciusban a zágrábi összecsapásra (2–0) is csak a horvát nézők juthattak be, és ahogy fél éve, ezúttal is fokozott ellenőrzést rendeltek el a határátkelőknél, azaz a paktum ellenére útra kelő drukkereket legkésőbb a határnál visszafordítják.
A találkozó súlyát jelzi, hogy Tomiszlav Nikolics szerb államfő az edzőtáborban meglátogatta a válogatottat, ám a visszafogott elnöki szavaknál vélhetően többet nyom a latban Nemanja Matics jelenléte. A legjobbnak tartott szerb labdarúgó, a Benfica 25 éves védekező középpályása tavaly decemberben kijelentette, hogy amíg Szinisa Mihajlovics a szövetségi kapitány, nem lép pályára a csapatban.
Matics haragja azóta elpárolgott, visszatérése önbizalmat adhat társainak és kétségkívül növeli a szerb együttes esélyeit, de nem annyira, hogy Mihajlovicsból földtől elrugaszkodott véleményt csaljon elő.
„Kétlem, hogy fiatal csapatom jelenlegi állapotában képes nagy különbségű győzelmet aratni. Ebben a pillanatban az a kérdés, milyen módon verhetjük meg az összeszokott, a világranglistán nyolcadik helyen álló horvátokat, és nem az, hogy mennyivel" – nyilatkozta a szerb szakvezető, kiemelve: Luka Modric, Mario Mandzukic és Ivica Olic klasszis futballisták, mindamellett a rivális legfőbb erénye az egysége.
És eltökéltsége, fűzhetjük hozzá, merthogy a horvátok ziccerben vannak. Ha a delegáció győztesen tér haza Belgrádból, történelmet ír (de például már döntetlennel is kipöccinti a versenyből a szerbeket), a pótselejtezőt érő második hely biztossá válik, sőt a válogatott lőtávolon belül marad Belgium mögött, amelyet októberben hazai pályán fogad.
Roy Hodgson, a Moldovát fogadó angol válogatott szövetségi kapitánya nem tartogatott meglepetéseket: már csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelölte kezdőcsapatát (Hart – Walker, Jagielka, Cahill, A. Cole – Wilshere, Gerrard, Lampard – Walcott, Welbeck – Lambert). A hat forduló után három győzelemmel és ugyanennyi döntetlennel álló „háromoroszlánosok" sikerükkel élre állhatnak a H-csoportban, ám az, hogy ki végez az első helyen, minden bizonnyal csak az utolsó fordulóban dől majd el, ugyanis Montenegró és Ukrajna is jó pozícióban van még.
Az I-csoportot 11 ponttal vezető Spanyolország és a mögötte egy ponttal lemaradó Franciaország is kötelező győzelem előtt áll: előbbi Finnországgal meccsel, utóbbi Grúziával. A címvédő egyelőre előnyösebb pozícióban van északkeleti szomszédjánál, ráadásul a gólkülönbsége is jobb, így könnyen lehet, hogy Didier Deschamps csapata ismét pótselejtezőre kényszerül.