Ez nem az a Kanada volt…

Vágólapra másolva!
2004.04.20. 23:01
Címkék
18 óra 47 perc

A sötétség leple alatt az első kanadai, Marc Denis bekorcsolyázik a jégre, majd követik a többiek: Luongo, Morris és így tovább. A Sportaréna lassan megtelik, a közönség udvariasan tapsol, s mire Heatleyhez ér a bemutatás, már a fények is kigyúlnak. Nagy tapsot kap, és nem véletlenül: nagy sztár, ő volt a tavalyi All Star-gála legjobbja. No nem itt, hanem "odaát", az NHL-ben…
Aztán jönnek a mieink. Budai az első, aztán a tartalék kapus Halmosi, majd egyesével a teljes Kapusta-csapat.
A hangulat fokozódik.
Mikor Ladányit szólítja a hangosbemondó, már majd szétrobban az aréna, nyolcezer ember kiáltja egyszerre a nevét. Igaz, nem Heatley-kategória – ezen megállapítás miatt talán nem sértődik meg –, de ő is sztár.
A mi sztárunk.
Himnuszok. Tengerentúli szokás szerint élőben éneklik, a magyart az év hangjának kikiáltott Megasztár-győztes Tóth Veronika.
Ennyit a protokollról, most már tényleg kezdődhetne a meccs.
Az év meccse…

19 óra 2 perc

Nyeste kezében a korong, egy pillanat múlva pedig már a jégen.
Hát elkezdődött.
A vendégek azonnal megszerzik a pakkot, majd a következő öt-hat percben nem is nagyon adják azt oda. A mieink megilletődöttnek tűnnek, amit máskor csukott szemmel is megcsinálnak, most jobb esetben nem sikerül, rosszabb esetben viszont meg sem merik csinálni.
Tisztelik az ellenfelet.
A 7. percben Niedermayer lő egy hatalmasat, Budai véd. Taps, őrjöngés. Az apró dolgoknak is örül itt mindenki, és ez így is van rendjén. Nem sokkal később Ladányi enged el egy bombát, aztán még egyet, Luongo ellen viszont ennél több kell. Csak másodpercekig sikerül megtartaniuk a mieinknek a korongot, nagyon érik a kanadai gól. A 13. percben aztán már nincs pardon: Heatley, Dumont, majd Roest, majd ez utóbbi a bal alsó sarokba lő. Budainak nincs esélye.
Továbbra is hatalmas a kanadaiak fölénye, még jó, hogy ebben a sportágban nem mérik a korongtartás idejét, mert különben…
Szóval kínos lenne.

Ráadásul a harmad hátralévő részében már gólokkal is párosul a fölény, előbb Heward, 8 másodperc (!) múlva Niedermayer, alig másfél perc elteltével pedig Heatley (úristen, milyen könnyedén hagyta ott a magyar védelmet…) mattolja Budait.
Hát igen, ezek nem az Európában játszó kanadaiak, ők "odaátról" jöttek, márpedig ez a távolság csak földrajzilag egy óceánnyi, hokiországban inkább fényévnyiben mérik.

19 óra 49 perc

Mintha nem is lett volna szünet: továbbra is nagy a vendégfölény, a kanadaiak pokolian gyorsak, technikásak, tökéletesen kezelik a korongot. Az ember élvezné is, ha nem éppen a magyar válogatott szenvedné el mindezt.
Talán, ha csak egy kicsivel bátrabbak lennének Ocskayék…
De nem. Legalábbis egyelőre nem. Az eddigi menetrend szerint követik egymást a juharlevelesek akciói, ezekből a 26. percben Alston, a 32.-ben pedig Roest szerez újabb gólt.
Már hatnál tartanak…
Ladányi "átmerészkedik" a másik térfélre, Giguerre-nek pedig bizony spárgáznia kell, hogy védeni tudjon. De hát ez a dolga, ezért áll ott, miért is ne tenné…? ---- 20 óra 8 perc

Ismét a kanadai harmadban a korong. Ocskaytól Palkovicshoz kerül a pakk, ő középre teszi Gröschlhöz.
A fehérváriak válogatott szélsője teljesen egyedül áll, úgy nyolcméternyire lehet Giguerre kapujától.
Felnéz.
Lövésre lendíti a botját, a korong pedig… Giguerre lábai között a hálóban landol.
Góóóóóóóóóóóóóól!
Egyszerre ugrik talpra nyolc és fél ezer ember a Sportarénában. Gröschl tombol, társai egy pillanat alatt a nyakában lógnak, a nézőtéren pedig egy hangrobbanás erejével egyenértékű "robaj".
Kit érdekel itt most ott az a 6, amikor itt megvan az 1: a magyar válogatott gólt lőtt az olimpiai és világbajnoknak! Azonnal megjön a kedv, mindjárt más a játék képe. Palkovicsnak is van egy kísérlete (nem is rossz…), ettől kezdve többet van a mieinknél a korong. Bátrabbak.
Mintha a srácok egy gáttól szabadultak volna meg ott lenn a jégen…

20 óra 36 perc

Luongo és Giguerre után Denis kezd a kanadai kapuban, övé a harmadik játékrész. Meg egy Heatley-góllal. Quenneville játékosai tudatosítják, hogy az előző harmadbéli magyar fellángolás csak átmeneti lehetett, itt ők az urak. Sokszor úgy passzolgatnak a magyar harmadban, mintha létszámfölényben lennének. Pedig nem…
Ismerjük el, félelmetesen jó hokisok.

20 óra 49 perc

Ladányi meglódul, tökéletesen teszi át a korongot Peterdinek, ám az újvárosi szélső egy csel után elüt a korong felett és a jégre huppan.
Oda a helyzet.
A szabad korongot Heatley a hátsó palánkra akarja lőni, ám…
Még ilyet…?!
A mozdulat túlságosan is hanyag, a pakk lecsúszik a botjáról és a fekvő Denis mellett a kapuban landol. Hihetetlen hiba, ám ez nem érdekli a nézőket, ők ünnepelni jöttek és ez megint egy ok az örömre: gól, magyar gól, és már a második!
A kanadaiak bepöccennek: a szurkolók még a gólszerzőnek megadott Peterdit (a hokiban ugyebár nem létezik az öngól fogalma!) éljenzik, miközben az ellenfél 45 másodperc alatt két gólt rámol be Budainak.
Heatleyék így büntetnek…
Pereg az óra, már csak öt perc van hátra, már csak kettő. A végén még Palkovics tornáztatja meg egy kicsit Denist, hogy aztán az utolsó 60 másodpercet 8500 néző állva tapsolja végig. Senki nem haragszik ezért a 2–9-ért, ez benne volt.
"Szép volt, fiúk" – szól a megszokott kórus.
Tényleg szép volt és nemcsak ez, hanem az egész idény, a szlovákok legyőzése, a kanadaiak elleni februári találkozó, a vasárnap befejeződött világbajnokság, meg persze ez a meccs is.

21 óra 15 perc

Már legalább negyedórája vége a nagy derbinek, de senki nem mozdul.
8500-an tombolnak a lelátón.
Ennél nagyobb elismerést nem kaphat egy válogatott… ---- Ez a reális különbség? – kérdeztük Dusan Kapustát.
– Az első harmad után féltem, hogy több lesz, mert a játékosok a kanadaiak bűvöletébe kerültek, de aztán sikerült rendezni a sorokat. A második harmadban azt mondtam, hogy nyolc kettő lesz a vége, majdnem el is találtam.
Elégedett csapata teljesítményével? – tettük fel a kérdést Joel Quenneville-nek, a kanadai szövetségi kapitánynak.
– Feltétlenül, a srácok azt játszották, amit vártam tőlük, őket is feldobta ez a fantasztikus atmoszféra. Persze van még mit javulnunk a prágai világbajnokságig.

Budai Krisztián: – Nem is emlékszem, mikor kaptam ennyi gólt egy meccsen legutóbb, de ez most nem érdekel, sokkal fontosabb, hogy ilyen fantasztikus ellenfelek ellen játszhattunk.

Gröschl Tamás: – Meghatározó élmény az életemben, hogy gólt tudtam lőni a kanadai sztárcsapatnak. Elképesztő volt, hogy valamennyien milyen gyorsan korcsolyáznak, s milyen erőszakosak a védőik.

Szélig Viktor: – Most nem az eredmény volt a legfontosabb, hanem, hogy ismét fantasztikus közönség előtt a telt házas arénában ilyen profik ellen játszhattunk. ---- 1870
A Quebec melletti William katonai erőd lövészszakasza amolyan unaloműzésként a jégen seprűvel egy fadarabot ütöget. A XIX. század végén feltalálták a XXI. század sportját

1881
Montrealban megalakul a jégkorong történetének első két csapata, a McGill Főiskola és a Victoria

1891
A Kanadai Amatőr Szövetség kiírja az első nemzeti bajnokságot

1892
Megalakul a jelenlegi legnagyobb és legerősebb liga, amely 1917. november 22. óta visel az NHL elnevezést

1905
Magyarországon még csak a tengerentúlról hozott hoki és az európai futball keverékét, a jéglabdát (bandy) űzik

1908
Az európai országok Párizsban megalakítják a Nemzetközi Jégkorong-szövetséget

1925
Az első magyarországi hokimérkőzést a BKE egy osztrák csapattal vívja

1920
Átadják Európa első műjégpályáját a Városligetben, közben Kanada első olimpiai és első világbajnoki címét szerzi

1928
A magyar válogatott történetének első hivatalos gólját Minder Sándor szerzi

1929
A Városliget ad otthont az Európa-bajnokságnak, a magyar válogatott az ötödik helyet szerzi meg

1934
A milánói vb-n a magyar csapat 0:0-s döntetlent ér el a sportág őshazájának számító Kanadával

1938
Újabb pontrablás a juharlevelesek ellen: a prágai vb-n 1:1-gyel zárul a magyar–kanadai összecsapás

1952
A kanadaiak már a 15. világbajnoki címüknél tartanak

1964
A magyar válogatott pályára lép az innsbrucki olimpián

1965
Negyedik hely a turkui B-világbajnokságon

1983
Az első budapesti C-vb-n a válogatott kiharcolja a B-csoportba jutást

1991
A székesfehérvári jégpálya fölé tetőt tesznek: az első magyarországi állandó jégpálya, amelyre nem esik a hó

1994
Székesfehérvárott elkészülnek a munkálatokkal, és átadják az első hazai jégcsarnokot, miközben Kanadában már 2500-nál is több ilyen létesítmény van

1998
Újabb C-vb a magyar fővárosban, újabb feljutás

1999
Minden idők legjobb jégkorongozójának tartott kanadai Gretzky viszszavonul

2000
A válogatott a pekingi C-vb-n kiharcolja a feljutást az immár divízió–1-nek nevezett második vonalba

2002
A magyarországi divízió–1-es vb-n csak hajszál hiányzik az elitbe kerüléshez, második helyen zár a Jaskó-csapat, a kanadai válogatott Salt Lake Cityben hetedszer is olimpiai bajnok

2003
Finnországban ismét csúcsra ér a kanadai hoki, a tengerentúliak 22. világbajnoki aranyérmüket szerzik. A magyar válogatott először győz le világbajnoki aranyéremmel büszkélkedő csapatot: Magyarország–Szlovákia 4–2

2004. február 3.
A Székesfehérvárott vendégeskedő európai profikból álló kanadai válogatott csak 5–4-re győzi le a fantasztikusan teljesítő magyar válogatottat

2004. április 20.
Sportágtörténeti pillanat: az NHL-es sztárjátékosokból álló olimpiai és világbajnoki címvédő "nagy" kanadai válogatott a Budapest Sportaréna jegére lép…
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik