Az év elején, még valamikor januárban Ladányi Balázs négy góllal terhelte meg Budai Krisztián kapuját, hatalmas meglepetésre a súlyos anyagi gondokkal küzdő DAC meg is védte a Magyar Kupát, a bajnoki döntőben pedig váratlanul kemény ellenállást tanúsított a Volán ellenében. Az Interliga alapszakaszának pontkirálya a válogatottban is villogott: az áprilisi divízió-1-es világbajnokságon Norvégiában a magyar csapat legeredményesebbje volt. A két évad között a nyáron hajszál híján a szlovák Extraligában kötött ki. Az új évadban ismét a legjobbak között találhatjuk meg a nevét az Interliga egyéni statisztikáiban.
Ladányi Balázs
Született: 1976. január 6. Klubja: DAC-Invitel Magassága/testsúlya: 178 cm/85 kg Posztja: balszélsô Válogatottság szá- ma: 117 Legjobb eredményei: divízió–1 vb-2. (2002), divízió–1 vb-3. (2003), 2x divízió–1 vb-4. (2001, 2004), B-vb-8. (1999), 2x C-vb-gyôztes (1998, 2000); 4x magyar bajnok (1996, 1998, 2000, 2001 – Dunaferr); 7x Magyar Kupa-gyôztes (1995, 1996, 1998, 2000, 2001, 2002, 2004 – Dunaferr)
Ladányi Balázs
Született: 1976. január 6. Klubja: DAC-Invitel Magassága/testsúlya: 178 cm/85 kg Posztja: balszélsô Válogatottság szá- ma: 117 Legjobb eredményei: divízió–1 vb-2. (2002), divízió–1 vb-3. (2003), 2x divízió–1 vb-4. (2001, 2004), B-vb-8. (1999), 2x C-vb-gyôztes (1998, 2000); 4x magyar bajnok (1996, 1998, 2000, 2001 – Dunaferr); 7x Magyar Kupa-gyôztes (1995, 1996, 1998, 2000, 2001, 2002, 2004 – Dunaferr)
- Ha gonoszkodni szeretnék, azt mondanám, a 2004-es évben két kupadöntő is volt, a januáriban és az új évadban, novemberben is ön lőtte a DAC összes gólját. Mégis micsoda különbég… - Ez csakugyan kicsit gonosz, de ettől még színigaz. Januárban nagyon elkaptam a fonalat, mind a négy gólt én lőttem, de persze az egész csapat érdeme a győzelem, meg fantasztikus kapusteljesítmény is kellett a bravúrhoz. Olyan körülmények közepette, nem először mondom, hőstett volt megnyernünk a kupát, az egész évadban, a bajnoki döntőben is erőn felül teljesítettünk. - Mi változott novemberre? - A hat egy nem tükrözi a reális erőviszonyokat. Nekem személy szerint, úgy érzem, akkor is jól ment a játék, csak annyi volt a különbség, hogy ami januárban befelé pattant, az most mind kifelé. Hat nullánál már nem számított, hogy sikerült betalálnom.
A felvétel akár jelképes is lehet: Ladányi Balázs klubcsapata nehézségei ellenére ebben az évben is valósággal szárnyalt (Fotó: Meggyesi Bálint)
- A két évad között, a nyáron kis híján Szlovákiában kötött ki… - Volt egy óriási sanszom, ajánlottak is szerződést, csakhogy három hónapig, a szezon kezdetéig fizetés nélkül maradtam volna. Ha öt-nyolc évvel fiatalabb vagyok, beleugrok a kalandba, de most nagyon megéreztem volna anyagilag a kiesést. Jól ment a játék Zólyomban, azt mondták, kellek nekik. Úgy érzem, bebizonyítottam, hogy ott is megállnám a helyem, de mégis a maradás mellett döntöttem. Remélem, egyszer azért még összejön, mielőtt kiöregszem… - A válogatottban is akadt néhány emlékezetes meccs. Melyekre emlékszik legszívesebben? - A februári, kanadaiak elleni meccs talán a legmaradandóbb, eredmény szempontjából is jobban jártunk, mint aztán áprilisban, de akkor meg az igazi sztárok ellen léphettünk jégre, úgyhogy az is fantasztikus volt. Istenem, kaptunk egy kilencest, be kell vallani, ekkora a különbség a két együttes között, felkészülési lehetőségekben, profizmusban, játéktudásban, mindenben. A hivatalos meccsek közül a norvégok elleniekre emlékszem leginkább, a vébén áprilisban vezettünk négy kettőre, onnan lett hat négy, most az ősszel meg az olimpiai kvalifikáción úgy lett döntetlen, hogy három góljukból kettő érvénytelen volt. A vak is láthatta, hogy az egyiknél magas bot volt, a másiknál meg sípszó után piszkálták be. No mindegy! Tudja, az eredménytől sokkal fontosabb, hogy már megint megmutattuk, erőn felül is tudunk produkálni, ha kell, a bíró meg aludjon nyugodtan, ha tud. Persze előfordulhat, hogy a tévedések nem voltak szándékosak, de inkább másra tippelnék. Csak arra vagyok kíváncsi, miért van az, hogy a világ összes pályája lejt a hazaiak felé, csak nálunk nem, itt annyira becsületesek akarnak lenni a sporik, hogy örülnünk kell, ha nem ellenünk fújnak.
- Az új évadban klubszinten is új az edzője, a svéd Björn Ferber, meg válogatott szinten is, a kanadai Pat Cortina. Miféle pluszt tudnak hozzátenni a magyar hokihoz? - A saját országuk hokikultúráját, a felfogást, taktikát. A szlovákot az utóbbi években elsajítottuk, most hozzátesszük a svédet és a kanadait, végül is nem rosszul csengő hokinemzetek ezek, ha ötvözzük a hármat, abból csakis profitálhatunk. Meg aztán soha nem késő újat tanulni. - Fogadalmak 2005-re? - Nincsenek. Nem szoktam fogadkozni, sem jósolgatni, esélyt latolgatni. Mindent bele, aztán ami kisül belőle. Ha összejönnek az újabb bravúrok, akkor szuper, ha nem, akkor folytatnunk kell a munkát még nagyobb erővel. Szupertorna, hazai rendezésű divízió-egyes vébé vár ránk. Ebben az évben is igyekeztem kipréselni magamból a maximumot, úgy érzem, sikerült is, ígérem, jövőre sem lesz ez másképp.
Az elmúlt 4 év győztesei 2000 Palkovics Krisztián 2001 Palkovics Krisztián 2002 Ladányi Balázs 2003 Ladányi Balázs ---- Csodacenter Kanadából
Brad Richards neve hallatán talán nem kapják fel sokan a fejüket - egyelőre. Holott márkás jégkorongozó, kanadai center létére ráadásul nem az a brusztolós, ütközős, verekedős típus, inkább az európai, fineszes hoki jellemző rá. És bizony jól megél belőle a tengerentúli "taposásban", mást ne mondjunk, az idén két nagy trófeát is elhódított, a Tampa Bay Lightninggal a Stanley-kupát, a kanadai válogatottal meg a Világkupát. A 24 esztendős sportember különösen az NHL-ben alakított nagyot. Amikor ő betalált az ellenfél kapujába, egyszer sem kapott ki a Tampa Bay, sem a hosszú hónapokig tartó alapszakaszban, sem a rájátszásban, mi több, a playoffban végül neki ítélték oda a legjobb játékosnak járó Conn Smythe-trófeát. Megérdemelte, hiszen a bajnoki címig vezető úton, a négy párharc során 12 találatot jegyzett, 14 gólpasszt adott, és 26 pontjával a kanadai táblázat élén végzett. Az lett volna az igazi, ha Richards a kanadai sikerrel záruló Világkupán is nyer egyéni trófeát - természetesen nem elégedetlen, hogy nem őt választották meg a torna legjobbjának, különben is, az a díj is családban, de legalábbis csapatban marad, hiszen a szintén tampás Vincent Lecavalier vitte el a pálmát a Vk-n. ---- JANUÁR Az újonnan átadott Megyeri úti jégcsarnok ad otthont a Magyar Kupa döntőjének, amelyen a Dunaferr 4-3-ra nyer az Alba Volán-FeVita ellen. Az Interligában az Alba Volán-FeVita a 3., a Dunaferr pedig a 7. helyen végez.
FEBRUÁR Az Európában légióskodó kanadai együttes vendégeskedik Székesfehérvárott, s csak óriási csatában 5-4-re győzi le a magyar válogatottat. Egyúttal bejelentik, hogy áprilisban a csehországi világbajnokság előtt Budapesten edzőtáborozik majd a juharlevelesek vb-címvédő "nagy" csapata, amely a Papp László Sportarénában a magyar válogatottal is megmérkőzik majd.
MÁRCIUS Az Alba Volán-FeVita együttese nyeri a Borsodi Ligát, a döntőben 4-0-ra győz a Dunaferr ellen. A debreceni divízió-2-es ifjúsági vb-n, ilyen szintű eseményen soha nem látott nagyszámú közönség előtt játszó magyar válogatott a mindent eldöntő találkozó vereséget szenved az ukránoktól, így elmarad a hőn áhított feljutás.
ÁPRILIS A norvégiai divízió-1-es vb-n a magyar válogatott a negyedik helyet szerzi meg, a csoportból a fehéroroszok jutnak fel. A vb-re a magyar fővárosban készülő, s NHL-es sztároktól hemzsegő olimpiai és világbajnok kanadai válogatott 9-2-re veri Dusan Kapusta együttesét. A szlovák szakemberrel a szövetség nem hosszabbít szerződést.
MÁJUS Kanada válogatottja megvédi világbajnoki címét, miután a csehországi fináléban 5-3-ra legyőzi Svédországot. A bronzmérkőzésen az Egyesült Államok csapata büntetőkkel 1-0-ra nyer Szlovákia ellen.
JÚNIUS Fennállása első Stanley-kupa-diadalát aratja a Tampa Bay Lightning, miután az NHL nagydöntőjében 4-3-as összesítéssel fölülmúlja a Calgary Flamest. Közben idehaza hatalmas sportdiplomáciai siker születik: az Alba Volán-FeVita pályázatát fogadják el, így a székesfehérváriak rendezhetik a Kontinentális Kupa döntőjét. Ezt az eseményt korábban még soha nem rendezte olyan ország, amelynek válogatottja nem az A-csoportban szerepel. A kanadai Pat Cortinát, az Alba Volán-FeVita edzőjét nevezik ki szöveteségi kapitánynak.
AUGUSZTUS Autóbalesetben meghal Ivan Hlinka cseh szövetségi kapitány, egykori világklasszis jégkorongozó.
SZEPTEMBER Kanada mindenekfelett: a 2002-es Salt Lake City-i téli olimpia, majd a 2003-as és a 2004-es világbajnokság után a Világkupát is a juharleveles válogatott nyeri meg. A döntőben: Kanada-Finnország 3-2. Ocskay Gábornak szívproblémái miatt abba kell hagynia a versenyzést és az edzéseket, az orvosok minimum három hónapos pihenőt írnak elő neki.
OKTÓBER Ahogyan arra számítani lehetett, bérvita miatt nem kezdődik el az NHL 2004-2005-ös idénye.
NOVEMBER Harminckettedik életévében szívelégtelenség következtében meghal Sergei Zoltoks, a lett válogatott és a Nashville Predators kiválósága. Tragédia az orosz jégkorongsportban is: 64 éves korában váratlanul meghal Alekszandr Ragulin, a háromszoros olimpiai, 10-szeres világ- és 9-szeres Európa-bajnok legenda. A stavangeri olimpiai selejtezőn a házigazda norvégok hathatós bírói segédlettel húzzák ki döntetlenre a magyarok elleni meccset, ám ez számukra a továbbjutást jelenti.
DECEMBER Moszkvai búcsúmeccsével végleg felhagy a profijégkoronggal Igor Larionov, minden idők egyik legjobb hokisa. A 44 éves orosz szupersztár háromszor nyert Stanley-kupát, de az igazi "játszótér" számára a nyolcvanas évek szovjet válogatottja volt, Szergej Makarovval és Vlagyimir Krutovval. A félelmetes KLM-sorral mindent megnyertek Viktor Tyihonov tanítványai.
Emlékeztető Divízió-1-es világbajnokság, Norvégia (április 12-18.) …4. Magyarország Olimpiai selejtező, Norvégia (november 11-14.) …2. Magyarország