Hoffmann Attila (22), a magyar válogatott játékosa legyûrte ugyan ellenfelét, ám a németek felálltak a jégrôl, és kétgólos hátrányt ledolgozva diadalmaskodtak
Hoffmann Attila (22), a magyar válogatott játékosa legyûrte ugyan ellenfelét, ám a németek felálltak a jégrôl, és kétgólos hátrányt ledolgozva diadalmaskodtak
A szintén Pat Cortina által vezetett Alba Volán a Kontinentális Kupa négyes döntőjének első meccsén esélytelen volt a Dinamo Moszkva ellen (0-8), aztán megszorongatta a Zólyom gárdáját (1-2), a harmadik meccsen meg hatalmas bravúrral legyőzte az esélyesebb Milano Viperst (2-1). Most válogatott szinten kellene valami hasonló. A nagyarányú vereség már megvolt Kanada ellen (0-7), a szorongatás is kipipálva a szlovákok ellenében (2-4), már csak a bravúrgyőzelem kellene a teljes analógiához. De vajon elvárható-e a magyar válogatottól, hogy szinte futószalagon szállítsa a szenzációkat?
Mert Németország megtréfálása csakugyan felérne egy kisebb csodával. Bár nem akkora világsztárok, mint a kanadaiak vagy szlovákok, stabil A-csoportos résztvevők, olyannyira, hogy az utóbbi négy évben egy ötödik, hatodik, hetedik és kilencedik hellyel büszkélkedhetnek, az olimpiákon is rendre ott vannak, a világ legjobb nyolc csapatát felvonultató Világkupa mezőnyébe is befértek.
Mestermérleg
Pat Cortina, a magyar válogatott szövetségi kapitánya „Ezen a meccsen sem az eredmény volt fontos, hanem az, hogy a csapat hatvan percig egyforma magas szinten tudjon játszani. Sajnos ez most nem sikerült, a végén ezért veszítettünk. Ennek ellenére elégedett vagyok, rendkívül hasznos volt számunkra ez a torna.”
Greg Poss, a német válogatott szövetségi kapitánya „Láttuk a magyarokat a kanadaiak és a szlovákok ellen is játszani, s azok alapján egyáltalán nem ért váratlanul minket, hogy csak nehezen tudtunk nyerni. Egységes, jó csapat a magyar, a játékosok kiválóan korcsolyáznak, biztos vagyok abban, hogy sok szép siker vár még rá.”
Fény és árnyék
+++ Partiban voltunk a világelitbe tartozó németekkel, a 46. percig vezettünk a világranglista-8. gárda ellen
+++ A tornán három hihetetlenül nehéz ellenfél ellen két mérkôzést szoros csatában bukott el a válogatott, vagyis Pat Cortina elérte célját: megszorongattuk a nagyokat
- - - A hihetetlen tempó miatt a magyar gárda nem bírta a végjátékot, erô és gyorsaság tekintetében még utol kell érni az A-csoportot
Tizenhat másodpercnyi játék után máris helyzet a magyar kapu előtt. Ajjaj! Néhány perccel később Sturm robog el viharként a bal szélen, Szuper kis híján bevédi, átcsorog rajta a korong, de utánakap és húsz centivel a gólvonal előtt rátenyerel, egytized másodperccel megelőzve egy lesipuskás német botot.
De a magyarok sem hagyják válasz nélkül a kapusuk tesztelését, olyannyira nem, hogy Ocskay előnyből meg is szerzi a vezetést: kisodródik, de fordulatból a kapuba üti a korongot! Így, hogy a válogatott talál egy gólt az elején, még minden lehet.
Hihetetlenül gyorsak a németek, a csapatkapitány, Ustorf hatol át védelmünkön, mint kés a vajon, de Szuper addig hempereg a kapu torkában, míg valahogy, talán ő sem tudja hogy, kitornássza onnan a korongot.
Van itt minden, mi szem-szájnak ingere, Ladányi ugratja ki kétvonalas álompasszal Peterdit (sajnos kimarad), Gröschl dekázik a koronggal - partiban vagyunk az A-csoportos Németországgal!
Az első harmad után magyar vezetés, de hát az első húsz percet bírtuk a szlovákok, sőt, a kanadaiak ellen is!
A második harmadban folytatódik az álom, csak el ne kiabáljuk. Palkovics kerüli meg a kaput, Kangyal érkezik és kilövi a sarkot, másodszor mattoljuk a 2000-ben az egész NHL legjobb kapusának választott, kétszeres All Star-válogatott Kölziget, naná, hogy másodszor is hangrobbanás az Arénában.
A végeredmény
1. Szlovákia
2
1
–
–
8– 4
8
2. Kanada
2
–
1
–
12– 3
7
3. Németország
1
–
–
2
6– 9
3
4. MAGYARORSZÁG
–
–
–
3
5–15
0
A megbízható, precíziós német gépezet sebességet vált, ők aztán nem arról híresek, hogy feladnák, óriási erőkkel rohamoznak. És ki is egyenlítenek. Előbb Köppchen gyötri be közelről a német emberelőnyt, majd a Szuperről kipattanó löketet Felski emeli be fonákkal a felsőbe. Elképesztő rohamok, a második gólt emberhátrányból passzírozzák be a germánok, nem kontrából! És hát sajnos öt az öt ellen is rendre beszorulunk. Ezt a nyomást biztosan nem bírjuk ki. No persze, ha ütünk egy újabb gólt, akkor már egészen más a helyzet. Palkovics csap le egy korongra, elrobog vele a bal szélen és Kölzig hóna alatt beveszi a német ketrecet - a második harmad után is vezetünk!
Különdíjak A torna legjobb kapusa: Olaf Kölzig (német) A torna legjobb védôje: Sille Tamás A torna legjobb csatára: Miroslav Satan (szlovák) A torna gólkirálya: Mike Green (kanadai)
Az utolsó húsz percben aztán fordítanak a németek: előnyből Sturm bombázza ki éles szögből a felső sarkot már-már pimasz módon, aztán Furcher egy hátvéd megkerülése után kegyetlenül berakja Szuper ketrecébe.
A végéig küzd, hajt a Cortina-csapat, akad is helyzet az egyenlítésre, de - miközben egy másfél perces kettős előny is kimarad - az eredmény már nem változik (Kölzig meg a kezdeti bizonytalankodás után kivédi a szemünket).
A bravúrgyőzelem ezúttal nem jött össze, az álomból valóság lett. De tudják mit? Ez a valóság is csodaszép volt! ---- "Beszélgettem a kapitánnyal, Pattel, aki nagyon korrekt volt, megadta az esélyt, hogy ne a kellemetlen nulla hetes meccsel zárjam a tornát. Hálás vagyok neki, és örülök, hogy ezúttal jól ment, bár mint mindig, a vereség bosszant. Persze, nekünk nem ezeket a csapatokat kell legyőznünk" - mondta ezúttal kisimultabb arccal a remeklő magyar kapus, Szuper Levente.
"Bevallom, izgultam. Nem tudom, mikor fordult velem utoljára ilyen elő!" - ugyanő őszintén az első percekről.
"Végre mindketten hadra foghatóak vagyunk, együtt készülünk, aminek csak megvan az eredménye" - utalt az Ocskay Gáborral való pályán belüli kapcsolatra válogatottunk legjobbja, Palkovics Krisztián.
"Az NHL egyik legjobb kapusának gólt ütöttem, erre mindig emlékezni fogok!" - jelentette ki büszkén Palkovics.
"Alig tudtam odapasszolni neki, én csodálkoztam talán a legjobban, hogy beütötte" - mosolygott újfent az Alba csatára, utalva a Kangyal Balázsnak adott gólpasszára.
"Nem hittem volna, hogy ennyi dolgom lesz. Remek ez a magyar csapat" - így az 1998-ban Stanley Kupa-döntős Olaf Kölzig, a németek kapusa, akinek szavai büszkeséggel töltheti el játékosainkat.
"Huh, ha azt a kettős előny beütjük!" - sopánkodott Ancsin János, Pat Cortina egyik segítője.
"Meglehetősen ideges vagyok, mert rengeteg helyzetet kihagytunk, és rendre beszorítottuk a kanadaiakat, de képtelenek voltunk gólt lőni, így kis híján elszórakoztuk a mérkőzést. De a lényeg, hogy megnyertük a tornát, célunkat megvalósítottuk, és persze jóval kellemesebb emlékekkel távozok Magyarországról, mint két éve" - összegezte a végeredményt Frantisek Hossa szlovák szövetségi kapitány.
"A világbajnokság előtt megtudtam, amit akartam, kiderült, hogy kire számíthatok a válogatott harmadik és negyedik sorában. A legjobbjainkat ugyanis most nem hoztuk magunkkal" - tekintett előre ugyanő, a májusi ausztriai A-csoportos vb elé.
"A tizenkét NHL-játékossal felálló Szlovákia ellen ez az 1-1-es döntetlen számunkra a győzelemmel ért fel. Jól éreztük magunkat Budapesten, remélem, egyszer még visszatérünk" - nyilatkozta a szlovákok elleni mérkőzés után Marc Habscheid kanadai kapitány. ---- A magyar-német összecsapás második szünetében rövid, ám annál ellentmondásosabb sajtótájékoztatóra került sor. Miként az várható volt - erről már többször is beszámoltunk - Studniczky Ferenc a szövetség elnöke hivatalosan is bejelentette, hogy április 26-án ismét Magyarországon, a Papp László Budapest Sportarénában lép jégre a három nappal később kezdődő világbajnokságra készülő "nagy" kanadai válogatott. A menetrend tehát pontosan megegyezik a tavalyival: a divízió-1-es világbajnokságot (április 17-23., Debrecen) követően a magyar csapat barátságos mérkőzés keretében mérheti össze erejét a világbajnoki címvédő, s vélhetően NHL-es sztárokkal felálló juharlevelesekkel, akik ezután Budapestről indulnak az ausztriai világbajnokságra.
Igen ám, de Scott Salmond, a tengerentúliak menedzsere is szót kapott, aki hozzátette: való igaz, hogy a két szövetség között megszületett a megállapodás, ám ez még nem jelent garanciát, ugyanis ha mégiscsak beindul a bértárgyalások elhúzódása miatt még mindig szünetelő NHL, akkor a hokira kiéhezett kanadai szurkolók nem vennék jó néven, ha a sztárjaik, a világbajnoki felkészülés jegyében, hosszabb ideig Európában turnéznának. Tehát a megállapodás ellenére egyelőre még nem biztos az április 26-i meccs, konkrétumot csak később, talán egy-két héten belül tud mondani.
Mindez tehát azt jelenti, hogy csak akkor lesz magyar-kanadai szupermeccs áprilisban, ha az NHL-szezon már nem kezdődik el, ha viszont beindul a bajnokság, akkor egy másik időpontban - erre egyébként Salmond ígéretet tett - jönnek majd Budapestre. Jobb híján tehát feszülten kell figyelni az "odaátról" érkező híreket, s ha azok számunkra kedvezőek, akkor viszont még az sem kizárt, hogy - mivel minden játékos szabad lesz - egy "dream team"-et küldenek a kanadaiak a világbajnokságra, s előtte természetesen hozzánk is. Na, az lenne az igazán nagy dobás!