Esztendeje azzal rémisztgettünk, hogy minden idők legbonyolultabb jégkorongidénye következik, ugyanakkor nyomban megígértük, hogy végig fogjuk majd az eltévelyedők kezét. Idén az a jó hírünk, hogy nem lett nehezebb a feladat, és mivel egyszer már közösen megoldottuk, önbizalommal telve várhatjuk a folytatást. Akárcsak klubjaink nagyja.
Elsőként az Erste Liga-győzelme során a magyar bajnoki címet 22 év után megnyerő FTC-Telekom, amely nyilván címvédésre készül a bajnokságban, ám mellé visszatér a nemzetközi porondra is, hiszen benevezett a Kontinentális Kupába, amihez a második körben csatlakozik novemberben. Mivel az előző nyáron 16 új játékos szerződtetett, mégis átadta a múltnak a liga sikersorozatát – 19 egymás utáni győzelem az új rekord –, megnyerte a bajnokságot, idén pedig csak finomított a keretén, nyilvánvalóan favoritnak tekintendő. Ami persze nem jelenti azt, hogy ne éleznék a késeket többfelé.
Roló, pénz, siker, garancia
Például az ezüstérmes SC Csíkszereda olyan edzőt szerződtetett, aki majdhogynem garancia a sikerre: a kanadai Jason Morgan a DVTK-ból bajnokot, az akkor újonc DEAC-ból bronzérmest, a romos Dunaújvárosból beugróként tényezőt csinált, most pedig egy Dániában tett kanyar után a Sportklubot kezdte el összerakni, nyilván az eddigi orosz iskoláról átállítva az észak-amerikaira. Persze nagy kérdés, hogy az 1.4-es átlagával házi pontkirály, de a klubbal pénzügyi vitába keveredő Radim Valchar kiválása mekkora lyukat üt az összeállításon, ám mivel a Csíkszereda esetében is garantálva van a rájátszásba jutás, e probléma megoldására van fél év.
A legutóbbi két döntős alatt sorakozik a legutóbbi két vesztes elődöntős, a DEAC és az Újpest, valamint újra a Dunaújváros. Debrecenben serénykednek a legbékésebben, volt ugyan némi jövés-menés, de alapvetően egyben maradt a keret, ellentétben az UTE-val, ahol szinte a teljes védelmet és légióskontingenst lecserélték – aztán elveszítették az összes edzőmeccset. Csakhogy a lila-fehérek hagyományosan az újévre fordulva lendülnek bele, az más kérdés, hogy növekszik a verseny, mert az előző idényben az eredményeket és a moralitást nézve is becsődölő Újvárosnál a szakosztályelnök, id. Azari Zsolt által belengetett rolólehúzás helyett kinyitották a pénzcsapot, és olyan keretet hoztak össze, amely simán elődöntő-esélyes.
A többiek – főleg a határokon túlról a Brassó és a Gyergyó – is nyilván az elődöntőre pályáznak, szóval, tartalmas Erste Liga-idénynek nézünk elébe, főleg hogy a szervezők kistafírozták a terméküket: lesz a magatartásért, a szezon felfedezettjének, illetve sportszerű tettért kiosztott egyéni díj is, miközben a hivatalos megfogalmazás szerint „az Erste Bank elkötelezett a jégkorong iránt, és az MJSZ-szel közösen mindent megtesz a sportág hazai népszerűségének növelése, a környező országokhoz képest még mindig alacsony szurkolói létszám emelése érdekében” – ehhez csakis sok sikert kívánhatunk!
Istálló, stabilitás, veszélyzóna
Tőlünk északra ismét a korábbi EL-idények aranyérmesei, a DVTK Jegesmedvék és a MAC Újbuda mennek csatába a szlovák élvonalbeli Tipsport Ligában. Újoncévük alapszakaszában a DVTK hiába vert 21 pontot a MAC-ra, a „wild card” körből a MAC söpörte ki a DVTK-t – ám jövőre biztos nem így lesz, mert egyfelől nem lesz „wild card” kör, másfelől a DVTK keretét úgy felpumpálták, hogy muszáj a rájátszásba jutnia, az viszont túlzó elvárás volna, hogy az alapszakasz első-második helyén zárjon, márpedig a MAC aligha végez a hetedik-nyolcadiknál feljebb, így pedig nem kerülhetnek párba a playoffban. Ám nem is ez a lényeg, hanem, hogy teljesen beleerősödjenek a bajnokságba, és nemcsak a jégen, hanem azon kívül is, mert amíg a játékerőre nem, a nézőszámra panaszkodtak Szlovákia klubjai.
Ha valamivel, épp a nézőszámmal sosincs probléma Székesfehérváron, ahol a csapat immár a 13. idényére készül az osztrák központú EBEL-ben. Okozhat gondot viszont, hogy Hári János immár nem az imádott „istállóban”, hanem Finnországban termeli a pontokat: az ő termelékenységét egy az egyben pótolni alighanem lehetetlen, úgyhogy alakítani kell a csapatjátékon, hogy ismét meglegyen a rájátszás. Ez nem lehetetlen, de azért nehéz küldetés, viszont a rég látott stabilitás segíthet, hiszen a finn Hannu Järvenpää vezetőedző a harmadik idényét kezdi, márpedig korábban a második elején rugdalták ki a Volán trénereit, úgyhogy ő már túl van a veszélyzónán.
...és ha tavaly volna, itt véget is érne az idényelőzetesünk.
Feljutás, duplázás
Csakhogy márciusban a női felnőttválogatottunk megnyerte a hazai divízió 1/A-világbajnokságot, azaz Pat Cortina a férfiak után a hölgyeket is felvitte az elitbe, úgyhogy mindenki köteles figyelni erre a szakágra is. Ráadásul ahogy a fiúknál, a lányoknál sem csak a hazai bajnokság létezik, hiszen a KMH Budapest és a MAC Marylin az osztrák központú EWHL-ben is versenyez – előbbi ráadásul címvédőként –, a Fradi meg az ottani másodosztályban, a DEBL-ben dupláz.
Bonyolultabb tehát nem lett a helyzet, de színesebb igen, úgyhogy most inkább azt mondhatjuk: minden idők legérdekesebb jégkorong-idénye következik.
Elfogadható, ugye?
Ezen a nyáron is változott az Erste Liga létszáma: ezúttal a Vienna Capitals farmcsapata költözött haza, hogy az osztrák másodosztálynak beillő Alpesi Ligában folytassa. Amúgy változatlan a tagság, mert a tavaly a szlovák élvonalbeli Tipsport Ligába átigazoló MAC Újbuda farmcsapatát meg nem vették be az EL-be, amely így tízcsapatos. |
Mivel a horvát Medvescak Zagreb némi vajúdást követően már az előző idényben becsődölt, és a középszakaszban részt sem vett, hozzászokhattunk, hogy páratlan az osztrák bázisú EBEL létszáma: 11-es. Az alapszakaszban négyszer játszik mindenki mindenkivel, ám változik a középszakasz: a felsőházban ezúttal csak öt, az alsó viszont ismét hatcsapatos lesz, ráadásul mások az alapszakasz-helyezésekért kapott bónuszpontok: immár 4, 2, 1, 0, 0, illetve 8, 6, 4, 2, 1, 0. A felsőház öt csapatához az alsó legjobb háromja csatlakozik majd a nyolcas rájátszásra, amely negyeddöntőjére a középszakasz dobogósai választhatnak maguknak ellenfelet – utóbbi is már megszokott formulának számít ebben a bajnokságban. A végén a legjobb helyen záró osztrák csapat lesz Ausztria – de nem feltétlenül az EBEL – bajnoka. Alapszakasz (40 forduló): szeptember 13.–január 26. A középszakasz (felsőház: 8, alsó-: 10 forduló) és a rájátszás (negyeddöntő, elődöntő, döntő – az egyik fél negyedik győzelméig) pontos időpontjait később jelölik ki. Internet: erstebankliga.at, eishockey.at, nso.hu, jkb.hu |
Mivel a szlovák U20-as válogatott ezúttal nem indul, a Slovan Bratislava ellenben visszatért az orosz bázisú KHL-ből, ugyanúgy 13-as a létszám, mint tavaly ilyenkor. Az alapszakaszban négyszer játszik mindenki mindenkivel, ám ezúttal lesz középszakasz is, és nemcsak a középmezőnynek: a felső hat és az alsó hat egy teljes kört vív házon belül, majd a felső hatoshoz az alsóház legjobb kettője csatlakozik a nyolcas rájátszásra, amelyben a negyeddöntő 1–8., 2–7., 3–6., 4–5. párokban kezdődik majd. Kivételesen az utolsó helyezett sem esik ki, vagyis nem kell remegnie senkinek, hanem 2020 tavaszán a másodosztály feljutójával 14-esre bővül a TL. Alapszakasz (48 forduló): szeptember 12.–február 21. Középszakasz (felső-, alsóház: 10 forduló): február 23.–március 15. Rájátszás (negyeddöntő, elődöntő, döntő – az egyik fél negyedik győzelméig): március 18.–április 28. Internet: tipsportliga.hockey, hockeyslovakia.sk, nso.hu, jkb.hu |