Az orosz hírügynökség jelentése szerint a Nemzetközi Jégkorongszövetség (IIHF) a kérdésről a március 15-ei tanácsülésén tárgyal.
„Lehet, hogy az IIHF himnusza helyettesíti majd Oroszországét, de az is lehet, hogy semmi sem hangzik fel orosz győzelem esetén” – nyilatkozta az ügyben René Fasel, a szövetség elnöke.
Az elmúlt évek ismétlődő doppingbotrányai miatt Oroszországot – a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) döntése nyomán – 2022. december közepéig eltiltották nemzeti zászlajának és himnuszának használatától az olimpiákon és a világbajnokságokon. Az első nemzetközi torna, amelyen az oroszok a nemzeti szimbólumok nélkül léptek fel, a januári, egyiptomi férfi kézilabda-világbajnokság volt.
Himnuszuk helyett a Nemzetközi Kézilabda-szövetség himnusza szólt, a sportolók pedig az Orosz Kézilabda-szövetség zászlaja alatt, a szövetség csapataként léptek fel.
A jégkorongozóknál az elmúlt napokban élénkült meg a vita, hogy a május 21. és június 6. között Rigában zajló vb-n mi szóljon az orosz himnusz helyett. Állítólag a hazai sportági szövetséghez hasonlóan az Orosz Olimpiai Bizottság is hajlik rá, hogy a hoki-világbajnokságon, és esetleg későbbi nagy sporteseményeken is a szovjet katonadalt, a Katyusát használják.
A Katyusa egy népszerű dal a második világháború korából, amely egy lányról szól, aki visszavárja kedvesét a távoli határvidékről. A Katyusa női nevet kapta a Vörös Hadseregnek az először ezekben az években bevetett reaktív sorozatvetője is.
A Katyusa