Három éve azon dolgozik Delaney Collins, hogy a magyar női jégkorong-válogatott egyre jobb legyen. Másodedzőként, Pat Cortinát kiegészítve, vele együtt tervezi és végezteti el az előre megtervezett programot, amelynek eredményeként a 2023-as bramptoni kiesés után 2024-ben Klagenfurtban ismét kivívta az A-csoportban szereplés jogát a csapat.
„A női szakág rengeteget fejlődött az elmúlt három évben, és nem csak a felnőttcsapatra gondolok, hanem az utánpótlás-válogatottakra is. Olyan összhang alakult ki a csapattársak között, ami korábban nem mindig volt meg. Ezzel párhuzamosan az edzők és játékosok között is egyre jobb a viszony, nekem is sokat segít a megfelelő edzésprogramok kialakításában, hogy többet tapasztalok a közegből és jobban megismerem a játékosokat” – mondta Delaney Collins a Nemzeti Sportnak.
Nincs könnyű helyzetben a szakmai stáb, hiszen az elmúlt három évben generációváltás zajlott a női válogatottnál, és sokan, akik korábban alapembernek számítottak, szögre akasztották a korcsolyát. Természetesen a magyarországi utánpótlás és a merítési lehetőségek meg sem közelítik a sportág (és Collins) hazájáét, Kanadáét, mégis a legtöbb posztra sikerült megtalálni a fiatal, fejleszthető és fejlődni vágyó játékosokat.
„Őszintén úgy gondolom, hogy a fiatalok tovább emelik a női válogatott játékának színvonalát. Közülük többen nagyon jó képességűek, magas szinten játszanak, és nívós, külföldi ligákban fejlődnek hétről hétre. Az U16-os és az U18-as programunk is jól halad. Természetesen a munka még nincs befejezve, de öröm látni, ahogy a fiatalok egyre jobbá válnak” – magyarázta Collins.
Hogy nem a levegőbe beszél, jelzi, hogy az elmúlt években, 2021 óta csak egyszer esett ki az elitből a válogatott, ráadásul ha valaki, Collins tudja, mi kell a sikerhez a legmagasabb szinten, hiszen játékosként háromszor nyert világbajnokságot és kétszer lett ezüstérmes. Mióta Pat Cortinával átvették a csapatot, nyaranta is igyekeznek a lehetőségekhez mérten jégre vezényelni a lányokat. A múlt héten kezdődött az a kéthetes edzőtábor, amelyen nagyobb létszámú, ifikkel kiegészült csapattal gyakorolnak.
„Az első héten leginkább a korcsolyatudás csiszolására összpontosítottunk, hogy jobban mozogjunk, dinamikusabbak legyünk. Ezenkívül nagy hangsúlyt fektettünk a góllövésre, különböző játékhelyzetekben igyekeztünk ezt minél többször gyakoroltatni, mert a játék e szegmensében voltak hiányosságaink az előző vébén. Próbáltuk a négy a négy elleni játékot, hogy több hely legyen a jégen, és így könnyebb legyen a technikai adottságokat kibontakoztatni” – avatott be Delaney Collins.
Kemény idény és fontos megméretések várnak a női válogatottra 2024–2025-ben, először az olimpiai selejtezőn, aztán az elit-világbajnokságon kell helytállnia a csapatnak. Addig azonban még rengeteg a teendő, ráadásul hamarosan kezdődik a klubszezon, amikor már nehezebb időt találni arra, hogy a szakág krémje együtt készülhessen.
„Tisztában vagyunk vele, hogy az olimpiai kvalifikáció egyre közeledik, de nem az az elsődleges feladatunk, hogy annak rendeljünk alá mindent, hanem tovább kell haladnunk a kijelölt ösvényen, és lépésről lépésre előrébb jutni. Mindennap fejlődni akarunk, és ha ez sikerül, a lehető legfelkészültebben várjuk az olimpiai kvalifikációt és a világbajnokságot, addig pedig élveznünk kell az odáig vezető utat” – mondta a másodedző.
Az olimpiai selejtezőtornát egyébként Bremerhavenben rendezik február 6. és 9. között, a mieink a házigazda németekkel, Ausztriával, és egy selejtezőből érkező ellenféllel, vélhetően Szlovákiával küzdenek az ötkarikás kvalifikációért. A világbajnokságnak jövőre Csehország ad otthont április 9-től 20-ig.