JÉGKORONG
FÉRFI OLIMPIAI SELEJTEZŐTORNA, NOTTINGHAM
NAGY-BRITANNIA–MAGYARORSZÁG1–4 (0–0, 0–2, 1–2) – élőben az NSO-n!
Nottingham 4544 néző. Vezette: Alarie (kanadai), Smetana (osztrák), Elonen (finn), Spur (cseh)
MAGYARORSZÁG: RAJNA
STIPSICZ 1 (1), POZSGAI – SZIRÁNYI B., Macaulay – Garát, Kiss D. – Szabó B.
ERDÉLY CS. 1, HÁRI J. 1 (1), SOFRON I. 1 (1) – Papp K., Nagy G. (1), Galanisz – Csányi, Sarauer, Terbócs – Szita, Tóth Richárd
Szövetségi kapitány: Jarmo Tolvanen
NAGY-BRITANNIA: Bowns
Richardson, O'Connor – D. Ehrhardt, T. Ehrhardt – D. Phillips, Swindlehurst – Batch
Connolly, Betteridge, Lake – Farmer, J. Phillips, Hammond – Perlini, Ferrara, Conway – Davies, Myers 1, Venus – Lachowicz
Szövetségi kapitány: Peter Russell
Gólok. 20:32: Stipsicz (Hári J., Nagy G. – emberelőny, 1–0). 31:17: Erdély Cs. (Sofron, Stipsicz, 2–0). 40:57: Myers (2–1 – ee.). 45:11: Hári J. (3–1). 52:00: Sofron I. (4–1)
Fegyelmi büntetés: 10 perc fegyelmi (Hári J.)
MESTERMÉRLEG
Jarmo Tolvanen: – Mondhatjuk úgy is, hogy revansot vettünk. Nyilván szóba került a két évvel ezelőtt vívott meccs, amelyen szintén mi voltunk a jobbak. Szombaton nem voltunk elégedettek a tempónkkal, ezért módosítottunk a letámadásunkon és kicsit a védekezésünkön is, ami már az első harmadon meglátszott. A másodikban nagyon jöttek a britek, túl sok időre szorultunk a harmadunkba, ugyanakkor a védekezésünk működött, a harmadik pedig kiegyenlítetten alakult, csak mi be tudtunk találni a kontráinkból, Miki pedig a mérkőzés legjobbjaként teljesített a kapuban.
Pete Russell: – Szerintem jól hokiztunk, birtokoltuk a korongot, a magyar csapat pedig opportunista módon játszott a remek kapusteljesítményre építve. Az energiánk és a helyzeteink is megvoltak a szépítésre, előtte az egyenlítésre, egy másik napon simán nyerhettünk volna. Ha a két évvel ezelőtti meccsre gondolunk, nagyjából ugyanaz történt, csak most fordítva. Ilyen a hoki.
NAP MÁSIK MÉRKŐZÉSÉN
Románia–Észtország 7–3 (2–2, 2–0, 3–1)
„MINDENKIBEN BENNE ÉL MÉG AZ AZ OMINÓZUS TIZENÖT MÁSODPERC...” – ERDÉLY CSANÁD, SOFRON ISTVÁN ÉS POZSGAI TAMÁS ÉRTÉKELT AZ NSO TV-NEK.
BIZTOS ELÉG MAGAS PULZUSSZÁMMAL VÉDTEM – VÉLI A MECCS EMBERÉNEK VÁLASZTOTT RAJNA MIKLÓS, AKIT JARMO TOLVANEN ÉS STIPSICZ BENCE IS DICSÉRT VIDEÓNKBAN
ÖSSZEFOGLALÓ
Már a bemelegítésnél látszott, hogy magasabb fordulatszámú meccsre készülhetünk, aminek volt persze történelmi vonatkozása is: aligha kell bárkit emlékeztetni a 2018 áprilisában, Budapesten 15.8 másodperccel a vége előtt kapott gólra, amely révén nem a mieink, hanem Nagy-Britannia jutott fel az elitbe… Persze a mostani keretek mások, odaátról kettő-három, tőlünk inkább öt-hat-hét alapember hiányzott. Viszont jól kezdtünk, a lyukas negyedik sorba először „visszaduplázó” Nagy Gergő előtt adódott az első helyzet, majd Hári János ígéretes passza következett, majd a túloldalon az utolsó pillanatban mentett a bekkünk.
Az egész harmadra állt, hogy jól hokiztunk, leszámítva az emberelőnyünket, amely jobb is, hogy gyorsan eltelt. Egyebekben minden haladt a medrében, nyilván ilyen rangadón kikerülhetetlen, hogy a mi kapusunknak is legye dolga, Rajna Miklós spárgázott is egyet-kettőt, akadt előtte tömegjelenet, egyszer meg a brit csatárnak köszönhettük meg, hogy Scott Macaulay lábát találta el a háló helyett. Pontozással mégis a miénk lett a játékrész, talán ennek a jutalma lehetett a második harmadba áthúzódó fórunk.
…amiből meg is szereztük a vezetést! Kétszer is körbejárattuk a korongot, várva a megfelelő helyzet kialakulását, és nagyon megérte, mert Stipsicz Bence gyönyörűen átlőtte a tömeget (1–0)!
Utána is tartalmasan alakult az este, mindkét alapvonalnál láttunk hatékony letámadásokat, Garát Zsombor ütője egyszer elveszett, Nagy Gergő segítette ki a sajátjával, de így is tizenöt-húsz másodpercig négy és fél emberrel bekkeltünk, egyébként meg rohamosan szaporodtak a hazai lövések, ám Rajna állta a sarat, ráadásul ezeknek a fele sem minősült veszélyesnek. Mindezek tetejébe megdupláztuk az előnyünket, mert a gólvágó Sofron István továbbra is jeleskedett az előkészítésben, és Erdély Csanád beverte a centerezését (2–0).
„Sofi” amúgy is központi figura volt, mert egy játékmegszakítás után kiosztott egy „nem kellett volna” bodicseket, amiből lett is kis összezördülés, sőt, a britek egyenesen begőzöltek, és ők is jobbra-balra ütköztek, jobbra a szabályosság határán…
Mégis a hazaiak kaptak fórt legközelebb, és a szerencse is átpártolt, hiszen Matthew Myers lövése a mamutjáról pattant befelé (2–1).
Nyilván megállt bennünk az ütő, és megint jöttek a lidérces álmok 2018-ból, csakhogy az ászaink ezt a meccset időben megfogták. Hári János például úgy kerülte meg a hazaiak kapuját, hogy a végén a hosszúba csúsztatta a pakkot, és miközben a többség még fel sem fogta, mi történt, ő már emelte a karját (3–1), aztán Sofron bevégezve a meccsét – és végső soron a hazai reményeket is – végigkígyózott a védelmen, elfektetett minden kék mezest, majd nagyvonalúan az üres kapuba emelt (4–1)!
Augusztusban tehát már közvetlenül a kvótáért küzdhetünk, csak az eredeti számításokkal ellentétben nem Szlovákiában, hanem Rigában. Az történt ugyanis, hogy a miénkkel párhuzamosan rendezett G- és H-csoportból csak Ljubljanában igazolódott a papírforma és jutott tovább a favorit házigazda – ott Szlovénia –, Nur-Szultanban már Kazahsztán helyett Lengyelország jutott tovább. És mivel a barátainknak alacsonyabb a világranglista-helyezésük a miénknél (22 a 21-hez), ami alapján elosztják a résztvevőket, ők utazhatnak majd Szlovákiába, mi pedig északra, ahol Lettország, Franciaország és Olaszország lesz a riválisunk Pekingért.
Ezzel is kiegyezünk!
1. MAGYARORSZÁG | 3 | 2 | 1 | – | – | 11– 4 | 8 |
2. Nagy-Britannia | 3 | 2 | – | – | 1 | 12– 8 | 6 |
3. Románia | 3 | 1 | – | 1 | 1 | 12–10 | 4 |
4. Észtország | 3 | – | – | – | 3 | 5–18 | 0 |
INTERJÚ RAJNA MIKLÓSSAL, A VÁLOGATOTT KAPUSÁVAL
– Mekkora pulzusszámmal védett?
– Biztos elég magassal… De mindenki láthatta, hogy az egész csapat kitette a jégre, amije csak volt. Blokkoltunk, eltakarítottuk a kipattanókat, letámadtunk, kihasználtuk a helyzeteinket… Tökéletes meccset játszottunk!
– Azt miként csinálja, hogy a körülményektől függetlenül rendre a legfontosabb mérkőzésen teljesít a legjobban?
– Talán veleszületett tulajdonság, nem tudom. Most jól ment, ám nincs ez mindig így, akadnak jobb és rosszabb időszakok. Ezúttal az egész csapat remekelt. Úgy dolgoztunk, ahogy kell, egy gólon tartottuk az elithez tartozó ellenfelet, ami nagy szó és kiváló alap volt a győzelmünkhöz.
– Gondol már az utolsó selejtezőkörre vagy majd csak nyáron?
– Már eszembe jutott, hogy milyen lenne, ha összejönne a nagy álom, az olimpiai szereplés. Nyilván nem mi leszünk az esélyesek, de egy-egy meccsek bárkit el lehet kapni, és mindent el fogunk követni a sikerért. Ilyen csapategység kell majd hozzá!
TOVÁBBI VÉLEMÉNYEK
Erdély Csanád, a magyar férfiválogatott támadója: – A második szünetben gondoltam a 2018-as meccsre, mondtam is valakinek, hogy most kiderült, mennyit tanultunk azóta… Szerencsére jól vizsgáztunk. Az utolsó fordulóra sokat változtattunk ahhoz képest, hogy kevés idő telt el az előző meccs óta, agresszívabb lett a letámadásunk, mert a román válogatott ellen túl passzívak voltunk. Jobbára ráerőltettük az akaratunkat a britekre, de néha kellett a szerencse is. Tudtuk, hogy kellemetlen ellenfél a brit válogatott, a játékosai csípnek, rúgnak, harapnak, ám fegyelmezettek voltunk – lehettünk volna még inkább azok… –, és hál' istennek jól hokiztunk. Rigában hirtelen nem is tudom, kikkel játszunk majd, ám mindenképpen nagy megtiszteltetés lesz. Rég nem jutottunk el idáig, és habár nehéz feladatnak nézünk elébe, most igyekszünk élvezni a sikert, a munkánk gyümölcsét.
Stipsicz Bence, a magyar férfiválogatott hátvédje: – A gólom előtt jól megjátszottuk az emberelőnyünket, amely végén üresen maradtam és sikerült belőnöm. Jó, hogy működött az előnyös és hátrányos játékunk is, mert az ilyen tornákon fontosak a speciális egységek. Nemcsak a hátvédeket, az egész csapatot dicséri, hogy csak egy találatot kaptunk, nagyon kompaktan bekkeltünk, jobbára csak a külső körről érkeztek lövések, amik pedig mégis veszélyesnek tűntek, azokat Rajna Miki hárította: a helyén volt, egészen kiválóan védett. Jó öltözői brigádunk van, egy célért harcoltunk, tudtuk, hogy ez lesz a döntő: nem mindig lehet ilyen mérkőzéseket játszani, de most száz százalékot adtunk magunkból.
Sofron István, a magyar férfiválogatott szélsője: – Igazi csapatmunka volt, és nagyon kijárt nekünk a siker! Bennem mély nyomokat hagyott a budapesti világbajnokság, ezért külön öröm, hogy most a briteket ejtettük ki. Ráadásul én harminckét éves leszek, tehát ez az utolsó esélyem az olimpiára, amire kijutni sokkal nagyobb tett, mint az elitbe feljutás. Ilyen önfeláldozó csapatjátékkal és remek kapusteljesítménnyel lesz esélyünk Rigában is. Az első két meccsen nem tudtam belőni a helyzeteim, most szerencsére igen, a legfontosabb mégis a csapat, hiába a gólszerzés a legnagyszerűbb érzés, főleg ilyen fontos rangadón. Boldog vagyok, hogy így is tudtam segíteni, ám mindenki blokkolt, csúszott-mászott, érződött, hogy igazi csapat vagyunk. Ilyen teljesítménnyel lehet kijutni az olimpiára.
Pozsgai Tamás, a magyar férfiválogatott hátvédje: – Volt mit kiegyenlítenünk, hiszen mindenkiben él az a tizenhat másodperc… Most kicsit javítottunk a csorbán. Kevés időnk volt a felkészülésre, szűkös volt ez a hét, négy nap alatt három meccset játszottunk, ilyenkor az egyszerű játékra kell törekedni. Az első két fordulóban még nem játszottunk csúcsformában, most viszont igen. Tudtuk, hogy a britek hajlamosak kiborulni, ezért keményen és fegyelmezetten hokiztunk, próbáltuk kicsit felidegesíteni őket, el is gurult a gyógyszerük, amivel helyzeti előnybe kerültünk, Miki pedig kiválóan védett.
PERCRŐL PERCRE
III. harmad
Rajna Miklós a mérkőzés embere! Nem csoda: 97.92 százalékon zárta a találkozót!
MEGVAN!
Már nyugodtan le lehet írni: megvan!
60. perc: A magyar drukkerektől hangos a csarnok! Lachowicz előtt adódik még egy sansz a jobb szélen, közel a kapuhoz, de nem tudja elhúzni Rajna mellett. A kipattanó után a kapu mögé szorulnak a britek... és vége! VÉGE! VÉGE!!!
II. harmad
A harmad utolsó öt percére a britek eléggé bekeményítettek, támadásvezetés és ütközések terén egyaránt. „Sofron a tilos felszabadítás végén kiosztott bodicsekje nyomán begőzöltek a britek, jobbra-balra ütköznek ők is a szabályosság határán, inkább azon túl” – írja a helyszínről Szűcs András kollégánk.
A csapatok a helyükön, megyünk tovább!
I. harmad
20. perc: Vége a harmadnak, 1 perc és 23 másodpercig a második játékrész elején is előnyben leszünk.
Érkeznek a csapatok! A mieink ezúttal fehér felsőben, piros vállrésszel, fekete nadrágban és lila-fehér-zöld sportszárban. A britek kék felsőben és egy árnyalattal talán sötétebb nadrágban játszanak majd.
Jó kétharmados ház van! A magyar drukkerek is megtöltenek egy szektort!
A KEZDÉS ELŐTT
Az eleve sérült Kóger Dániel mellett Benk András is hiányzik, mert gyomorrontásos tünetekkel ágynak dőlt, úgyhogy nem ma lesz 150. alkalommal válogatott.
Mivel ezúttal mi is szereplői vagyunk az esti fő műsorszámnak, láthatjuk a meccs előtti fényjátékot, amit a britek csináltak: menő, csak kihagyhatták volna belőle a 2018-as feljutást, amit Budapesten épp a magyar válogatott legyőzésével vívtak ki...
ELŐZMÉNYEK
Nagy-Britannia rendezőkét két győzelemmel, Magyarország két győzelemmel, ám ezek közül a Románia ellenit csupán hosszabbításban behúzva érkezik a nottinghami selejtezőtorna utolsó mérkőzésére. A feladat adott: ahogyan azt előzetesen is sejteni lehetett, a brit együttes legyőzésén keresztül vezet az út a selejtezők negyedik fordulójába.
A rangadó előtt a 2017-ben még harmadosztályú, 2018-ban a mi kárunkra Budapesten az elitbe feljutó, majd 2019-ben ott bent is maradó brit válogatott szövetségi kapitányával, Peter Russell-lel beszélgettünk. Az unott skót kapusból keresett európai trénerré váló 45 éves Russell készségesen beszélt saját életének és a szigetek hokijának viszontagságairól, a közvélemény tudatlanságáról és a magyar jégkorong tiszteletéről is. Az interjút ide kattintva olvashatja!
Mi változott?
A mieinknél éppenséggel rövidült a kispad, mert a nyitómérkőzésen megsérülő Kóger Dánielhez csatlakozott Benk András, aki gyomorrontásos tünetekkel dőlt ágynak. Így a negyedik csatársorunk közepe megüresedett, feltételezhettük, hogy oda majd dupláznak a „fentebbi” centerek, illetve a háromsorozás is benne volt a pakliban, erős riválissal szemben úgyis előfordul. A kapuba pedig visszakerült Rajna Miklós, aki az első fordulóban védett, aztán a szabadnapon és a második forduló alatt rákészülhetett a döntőre.
Ezt a finálét a házigazda Nagy-Britanniával vívjuk, amelyben ugyancsak található néhány honosított, konkrétan hat játékos, akik Kanadában születtek és kettős állampolgárok. A legújabb szerzemény a 34 éves Brendan Connolly, akinek a neve ismerős lehet, hiszen a 2015–16-os idényben Fehérváron légióskodott, 36 EBEL-mérkőzésen 27 pontot (10 gól+10 assziszt) szerzett. Rutinosabb brit válogatott a kapus Ben Bowns, aki 2018-ban Budapesten, a hírhedt divízió 1/A-világbajnokságon, illetve a 2019 tavaszi edzőmeccsünkön is védett, kiválóan.
AZ 1. FORDULÓ EREDMÉNYEI
MAGYARORSZÁG–Észtország4–1
Nagy-Britannia–Románia 4–3
A 2. FORDULÓ EREDMÉNYEI
MAGYARORSZÁG–Románia 3–2 – hosszabbítás után
Észtország–Nagy-Britannia 1–7
Az eseményről a Nemzeti Sportot tudósítja: Szűcs András, Pusztai Viola (videó).