Kajak-kenu: parádés eredményei ellenére nem utazik a vb-re Kiss Ágnes

P. SZ.P. SZ.
Vágólapra másolva!
2023.07.12. 13:23
null
Kiss Ágnes három ifjúsági világbajnoki aranyérmet is begyűjtött (Fotó: MKKSZ)
Három ifjúsági világbajnoki aranyérme mellett az MVM Szegedi VSE 18 éves kenusa egy felnőtt Európa-bajnoki bronzot is szerzett az idén, a „nagyok” vébéjére mégsem utazik el.

Az év felfedezettje lehet a kajak-kenusok között Kiss Ágnes, az MVM Szegedi VSE feltörekvő tehetsége. A 2005-ös születésű fiatal a sportágban Eb-ként is jegyzett krakkói Európai Játékokon képviselte Magyarországot júniusban – nem is akárhogyan, egyből felállhatott a dobogóra. Pedig az első belföldi válogatóversenyen még csak az ifjúságiak között indult el, a másodikon viszont két korosztályt ugorva a felnőttek között is megmérette magát C–1 500 méteren.

„Már egy ideje a terveim között szerepelt megcélozni az Európai Játékokat, viszont csak a második hazai válogatóverseny alapján lehetett kijutni – mondta a Nemzeti Sportnak Kiss. – Piszkálta a kíváncsiságomat, hol tartok a felnőttmezőnyhöz képest, első körben belföldi, ha jól sikerül, akkor pedig nemzetközi színtéren is.”

A válogatóverseny jól sikerült: győztesként válogatottunk legfiatalabb tagjaként utazhatott Lengyelországba, 18 évesen olyan sportági klasszisokkal együtt, mint Csipes Tamara, Tótka Sándor vagy éppen Varga Ádám, hogy csak az ötkarikás érmeseket említsük.

„Óriási és felejthetetlen élmény volt világ- és olimpiai bajnokokkal együtt utazni Krakkóba – folytatta az MVM Szegedi VSE fiatal tehetsége. – Alaposan megfigyeltem, hogyan készülnek fel a futamokra, mit csinálnak előtte, mikor szállnak vízre bemelegíteni. Kiemelni hirtelen semmit sem tudok, de érdekes volt testközelből látni őket.”

Nem csak a honi elitet figyelhette meg, hiszen saját versenyszámában a döntőben összecsapott többek között a háromszoros világ- és ötszörös Európa-bajnok ukrán Ljudmila Luzannal és a szintén világbajnok, kétszeres Eb-győztes spanyol Maria Corberával. Nem túlzás kijelenteni, szégyenkeznie nem kell, hogy ők jobbnak bizonyultak, úgy meg főként nem, hogy csak ők értek nála előbb célba.

„Régóta szerettem volna kipróbálni magam világsztárok ellen, mégis, amikor megláttam, hogy a szám világ- és Európa-bajnoka is rajthoz áll, kicsit megijedtem. Most valóban ellenük kell versenyeznem?!  – emlékezett vissza a döntőre Kiss. – Aztán megnyugodtam, csak próbáltam kihozni magamból a maximumot, sikerült. Én sem számítottam rá, hogy Maria Olarasura vagy Vanesa Totra több mint négy másodpercet verek...”

A kiégéstől féltik a fiatal versenyzőt (Fotó: MKKSZ)
A kiégéstől féltik a fiatal versenyzőt (Fotó: MKKSZ)

Július elején már saját korosztályában mutatta meg, mire képes, az olaszországi Auronzóban rendezett ifjúsági és U23-as világbajnokságon, amelyről a mieink 25 arany-, 12 ezüst- és hét bronz­érmet hoztak haza – az éremtáblán második németeknek összesen volt 22 érmük! –, Kiss a kajakos Csikós Zsókához és Rugonfalvi-Kiss Jankához hasonlóan három aranyéremmel bővítette gyűjteményét (C–1 200 m, C–1 500 m, C–2 500 m Molnár Csepkével).

„Az egész válogatottnak nagyon jól sikerült a világbajnokság. Gyönyörű helyen voltunk, de a szervezéssel akadtak gondok, emiatt eleinte sokat idegeskedtem – fűzte hozzá. – Például nehéz volt vízre szállni, mert éppen egy erős sodrású folyó torkolatában alakították ki hozzá a helyet. Meg nem mindig jött vagy késett a busz, amivel a pályára vittek volna ki minket, sőt, volt, hogy eltévedtünk...”

Azt egyelőre nem tudni, ki indul augusztusban a duisburgi felnőtt-világbajnokságon (a nem olimpiai szám) női C–1 500 méteren, csak azt, nem a válogatóverseny alapján jogosult Kiss – minden további attól függ, hogyan tud a szövetségi kapitány Hüttner Csaba logisztikázni, hogy a női kenusaink futamai időben ne essenek túl közel egymáshoz. A szegediek Európa-bajnoki bronzérmes tinije elmondta, közös megbeszélés eredményeként jutottak arra, egyelőre ilyen jelentős világeseményre ne utazzon el.

„Abban maradtunk, a jövőm szempontjából még lehet, hogy túl nagy falatnak bizonyulna a vébé, így is nagyon sűrű a versenynaptár. Nem akartuk, hogy kiégjek – magyarázta Kiss, de bevallotta, eleinte nehezen fogadta el a döntést. – Menni akartam, nagyon is, de ahogy sorra követték egymást a megméretések, egyre jobban érzem, miért javasolták ezt a megoldást, mostanra pedig én is biztos lettem benne, ez a helyes út. Jövőre már a felnőttversenyeken is rendszeresen elindulnék, megnézném, az olimpiai számokban hol tartok a jelenlegi válogatottakhoz képest. Sokat kell még fejlődnöm, hogy megszorongassam őket, de kíváncsian várom, mit hoz a jövő.”

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik