Zabel és Aldag végleg lerántotta a leplet a kerékpársportról

Vágólapra másolva!
2007.05.24. 14:06
Címkék
Drámai sajtótájékoztatót tartott a T-Mobile kerékpárcsapat csütörtökön késő délelőtt Bonnban. Az esemény során Rolf Aldag és Erik Zabel is bevallotta, hogy rendszeresen teljesítményfokozó doppingszereket használtak. Aldag, a T-Mobile sportigazgatója részletesen beszámolt a csapatnál használatos vérdopping-módszerekről. Erik Zabel, aki jelenleg is a Milram csapat tagja pedig könnyeivel küszködve vallotta be, hogy EPO-t használt az 1996-os szezonban.
A Milram versenyzője, Erik Zabel könnyek közt vallotta be, hogy doppingolt
A Milram versenyzője, Erik Zabel könnyek közt vallotta be, hogy doppingolt
A Milram versenyzője, Erik Zabel könnyek közt vallotta be, hogy doppingolt
A Milram versenyzője, Erik Zabel könnyek közt vallotta be, hogy doppingolt

A T-Mobile korábbi versenyzője, a jelenleg is aktív Erik Zabel nem köntörfalazott a német csapat bonni sajtótájékoztatóján, a könnyeivel küszködve vallotta be, hogy 1996-ban tiltott szert, erithropoietint (EPO) használt a Tour de France-on.

„Röviddel az 1996-os Tour de France előtt kezdtem doppingolni, egy hét után azonban abbahagytam a mellékhatások miatt. Nap, mint nap hazudtam az újságíróknak, és félrevezettem a közvéleményt. Bocsánatot szeretnék kérni a szurkolóktól és az ellenfelektől. Zabel elérzékenyülten vallotta be, nem tudná megbocsátani magának, ha esetleg gyermekei is hasonló helyzetbe kerülnének egyszer a profi sportban.

A kerékpársportban még nem fordult olyan eset elő, hogy aktív versenyző elismerte volna tiltott teljesítményfokozó szerek tudatos használatát.

Zabel egykoron a világ legjobb sprinterének számított, amit jelez, hogy hatszor lett zöld trikós, azaz nyerte meg a pontversenyt a Tour de France-on.

A T-Mobile sportigazgatója, és korábbi versenyzője Rolf Aldag is bevallotta, hogy EPO-t használt profi versenyzőként a kilencvenes évek közepén.

"Az 1995-ös Tour de France előtt kaptunk EPO-t, és azt követően rendszeresen" - nyilatkozta Aldag. Később 2002-ben három Tour de France kihagyása után "nyúlt" újra a doppinghoz, akkor már saját elhatározásból rendelt Hollandiából doppingszert (EPO) az internetről.

A csapatvezetőt Jan Ullrich kapcsán is kérdőre vonták, ám ő diplomatikusan elhárította a választ, mivel állítása szerint nem volt túlságosan szoros kapcsolatban a Tour-győztes klasszissal. Ullrich idén februárban vonult vissza, mert belekeveredett az egy évvel korábban kipattant spanyolországi doppingbotrányba.

A vallomásokra azután szánta rá magát a T-Mobile (Telekom) csapat két korábbi versenyzője, hogy két további ex-csapattársuk Bert Dietz és Christiann Henn is „kipakolt”. Ők azt állították, hogy a Telekom csapatnál 1994-98 között szisztematikus doppinghasználat folyt. Egyébiránt ebben az időszakban kétszer is (1996, 1997) a Telekom versenyzője nyerte a Tourt, Bjorne Riis, illetve Jan Ullrich lett az összetett győztes.

A versenyzőkön kívül a csapat két orvosa, Adreas Schmid és Lothar Heinrich is szerdán vallotta be, hogy az 1990-es évek közepétől doppingszereket adtak a kerékpárosoknak.

A 38 éves Dietz szerint a Freiburgi Egyetem néhány további munkatársa is nyakig benne van a doppingügyben.

A T-Mobile kommunikációs igazgatója, Christian Frommert szerint a szponzor kitart a csapat mellett, hiszen 2010-ig élő szerződése van az istállóval.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik