Bjorne Riisnek nem maradt más választása, mindent bevallott
Bjorne Riisnek nem maradt más választása, mindent bevallott
„Elsimerem, szedtem doppingszereket. EPO-t használtam. Saját elhatározásból vásároltam, és én adtam be magamnak. Teljesen hétköznapi dolog volt ez kerékpárosként.
Büszke vagyok az eredményeimre, még ha nem is teljesen becsületes módon értem el őket. Immár minden igyekezetemmel azon vagyok, hogy helyes útra tereljem a sportágat” - nyilatkozta a CSC istálló jelenlegi csapatvezetője.
Ezzel éveken át felröppenő találgatások sora ér véget, hiszen Riis korábban folyamatosan tagadta hogy EPO-t (erithropoietint) használt volna a francia körversenyen való győzelme során.
Mivel ezeket a szabálysértéseket több, mint nyolc évvel ezelőtt követte el Riis, a WADA szabályai szerint nem vonható felelősségre, azaz továbbra is Tour-győztesként fogják számontartani.
A sportág nemzetközi vezetői körében azonban „kicsapta a biztosítékot” a korábbi dán klasszis nyilatkozata. A Nemzetközi Kerékpáros Unió (UCI) vezetői arra kérik Riist, tegye meg azt a gesztust, hogy önként visszaadja azt a sárga trikót, amelyet az 1996-os összetett győzelem után tarthatott meg.
Christian Prudhomme, a Tour de France versenyigazgatója szerint Bjorne Riisnek ki kellene vonulnia a sportágból, szerinte a dán „kétes” sikere egyben komoly szégyenfolt a kerékpársport történetében. Jelenleg ráaádásul annak a csapatnak a vezetője, amelynek a tavalyi évben el kellett bocsátania a spanyolországi doppingbotrányba keveredett Ivan Bassót.
„Elfogadom, ha ezután már nem tartanak a sportág hősének. Bocsánat, ha csalódást okoztam. Akik idolként tiszteltek, most új hősöket kell találniuk maguknak.” – hangzott Dánia egyetlen Tour de France győztesének megrendítő nyilatkozata.
Riis azt is állította, hogy a Telekom egykori főnöke, Walter Godefroot struccpolitikát folytatott abban az időben, amikor szisztematikus doppinghasználat folyt az istállónál. A dán kerekes esete csupán a jéghegy csúcsa, korábban Zabel, Aldag, Dietz, Henn, és Böltz, ill. két csapatorvos is vallott a Telekom csapatnál a 90-es évek közepén zajló doppinghasználatról.
Jan Ullrich nem nyilatkozik
A várakozásokkal ellentétben Jan Ullrich, a profi országúti kerékpársporttól februárban visszavonult klasszis nem csatlakozik doppingolásukat bevalló korábbi csapattársaihoz. Ezen a héten a német Telekom (most T-Mobile) istálló hét egykori kerekese, köztük az 1996-os Tour de France-győztes dán Bjarne Riis, valamint a kiváló sprinter Erik Zabel ismerték el, hogy rendszeresen EPO-t és egyéb tiltott szereket kaptak az 1990-es években a csapat orvosaitól. Német lapok pénteken szinte tényként közölték, hogy a tavalyi, spanyolországi doppingbotrányba belekeveredett Ullrich szombaton közleményt ad ki az üggyel kapcsolatban, ám ezt a francia körversenyt 1997-ben megnyerő német sztár ügynöke most tagadta.
"Jannak nincs oka arra, hogy megszólaljon. Az ezzel kapcsolatos sajtóértesülések tévesek" - jelentette ki Wolfgang Strohband. Az "őszinteségi hullámot" Jeff d,Hont, a csapat korábbi masszőrének április 30-án megjelent könyve indította el, amelyben arról írt, hogy a Telekom két orvosa, Andreas Schmid és Lothar Heinrich folyamatosan EPO-val látta el a versenyzőket, többek között Riist és Ulrichot.
Ezek után a T-Mobile vezetői felfüggesztették a két doktort, majd a volt versenyzők közül kedden elsőként Bert Dietz ismerte el, hogy EPO-val élt, s később csatlakozott hozzá hat további klubtársa (Zabel, Riis, Christian Henn, Udo Bölts, Rolf Aldag, Brian Holm). A jelenleg a CSC csapatot irányító Riis - eddig utolsóként - pénteken vallotta be, hogy doppingszerek segítségével érte el sikereit. Az üggyel kapcsolatban a nemzetközi szövetség (UCI) és Angela Merkel német kancellár is megszólalt, egyaránt kérve minden bűnöst vétkének elismerésére. Az UCI e mellett arra szólította fel Riist, hogy adja vissza a Tour-győzelmét jelképező sárga trikót. (MTI)