1. fordulóA hagyományos Turcsin-kupán minden résztvevő a legjobb keretével szerepel, és ez érthető is, hiszen egy hét múlva már a dániai Eb-n lépnek pályára az együttesek. Ugyanakkor azt sem meglepő ebben a helyzetben, hogy nem mutatják be az egymást egyébként meglehetősen jól ismerő válogatottak a teljes taktikai repertoárjukat. A csütörtöki edzésen a magyarok tovább gyakorolták az Eb-n alkalmazandó védekezési és támadási formációkat, s egy pillantást –ennyit enged a kézilabdás illem – vetettek esti vetélytársaikra, a világbajnok oroszokra, akik előttük edzettek. "Robusztus izomhegyekkel erősített a világ legjobbja – mondta Sinka László, a mieink csapatvezetője. –Eddig sem törékeny balerinákat küldött harcba Trefilov kapitány, de jelenleg ellenfélként még ránézni sem jó a válogatottjára, amelybe a lányok többsége az Akva Volgográdból és a Lada Togliattiból érkezett. Külföldről mindössze három játékost hívott haza, Bogdanova kapust Spanyolországból, Ignatcsenkót Jugoszláviából és Gyagyecskót Ukrajnából. Emellett maga mellé vette a korosztályos világbajnok juniorok egykori mesterét, Alekszej Dzardanovot, akinek a csapata tavaly Kovács Péter együttesét győzte le a győri fináléban.” A magyarok sérült játékosai –a krónikus bokafájdalommal bajlódó Farkas Ágnes, és a felszakadt szemöldökű Kirsner Erika, akit a múlt héten Franciaországban ért a sportbaleset –vállalták a játékot, és a Turcsin-kupa első öszszecsapásán nagyszerűen kezdtek. Igaz, társaik is igyekeztek a világbajnok ellen, s különösen Sugár Tímea volt kirobbanó formában. Farkas biztos kézzel lőtte a heteseket, Sugár pedig sorozatban hárította az orosz büntetőket és ziccereket.
A ferencvárosi Sugár Tímea a mezôny egyik legjobbja volt a kijevi Turcsin-kupa elsô összecsapásán (Fotó: Danis Barna)
Erőszakosan, sok lábmunkával védekezett Mocsai Lajos Európa-bajnok és olimpiai ezüstérmes csapata, amelyben Kindlnek és Farkasnak különösen Ljudmila Bodnyevával, a volgográdi klasszis beállóssal gyűlt meg a baja. A fegyelmezett és lendületes játék jutalmaként a mieink némi előnyt szereztek. A folytatásban Marina Naukovics vezérletével felébredt az orosz medve, és Irina Poltorackaja is gyakran volt eredményes. A magyarok rövid hullámvölgyét kihasználva felzárkózott Trefilov mester csapata, ám a félidő közepén újra Lovászék remeklését tapsolta az impozáns, ötezer nézőt befogadó sportpalota közönsége. Sugár továbbra is fantasztikusan védett, társai pedig már öt (!) góllal elhúztak. A hajrá is biztos magyar vezetéssel kezdődött, ám ami ezután következett, azt gyorsan el kellene felejteni. Vagy az emlékét talán érdemes eltenni tanulságul az Eb-re? Az oroszok hihetetlenül lelkesen, minden erejüket és tudásukat kiadva csatáztak, és sorozatban lőtték a góljaikat, amelyekre a másik oldalról – ahonnan már hiányzott a három kétperces büntetéséért piros lapot kapó Németh Helga – nem jött válasz. Aki látta az eddigieket, nem akart hinni a szemének, hogy az utolsó perc 26–26-nál kezdődik. A labda ekkor a mieinknél volt, de támadásban nem tudták megőrizni. A villámgyors ellenakció azzal zárult, hogy Bodnyevát lerántották, és hat másodperccel a vége előtt, büntetőből lőtt góllal Oroszország világbajnok válogatottja legyőzte a végig vezető, ám a hajrában fegyelmezetlenkedő Európa-bajnokot. Így is csak hajszálon múlott, hogy a Mocsai-csapat jókora meglepetést szerezzen. Pénteken a mieink Ukrajnával vívják meg a legutóbbi bukaresti Eb-finálé visszavágóját.
Mestermérleg Jevgenyij Trefilov: –Azok után, ahogyan az első félidőben kézilabdáztunk, nem bíztam a győzelemben. A magyarok szellemesen, jól játszottak, főleg a védekezésük érdemelt figyelmet. A második harminc percben gyorsítottunk a ritmusunkon, és a hajrában sokat hibázott ellenfelünk, ráadásul a szerencse is mellénk állt. Mocsai Lajos: –Ötvenöt percig Sugár vezérletével úgy játszott a csapatom, ahogyan vártam, vagyis lelkesen, okosan, szellemesen. Viszont szinte megbocsáthatatlan, ami a végjátékban történt, amikor még a rutinos, sok nagy csatát megélt kézilabdázóink is hibáztak.
Hullanak a legfényesebb csillagok
A legutóbbi vb legjobb játékosának, a norvég Kjersti Grininek befejeződött az idény, mert a héten újabb térdműtéten esett át, és ezzel több hónapra kidőlt a sorból. A norvég sztár nem játszhat az Eb-n sem, pedig a skandinávok hetek óta bíztak abban, hogy decemberig mégis fölépül. Orvosai szerint 2003 áprilisában kezdhet újra kézilabdázni. A legutóbbi magyar–francia mérkőzésen Párizsban megsérült Leila-Lejeune Duchemann. A sérülése nem tűnt súlyosnak, ám az alaposabb vizsgálat kiderítette, hogy a játékos lábát mégis meg kell műteni, vagyis ő sem lehet ott a dániai Eb-n. A vb-bronzérmes jugoszláv válogatott kezdőcsapatának öt tagja – Bojana Petrovics, Zlata Paplacko, Ljilja Knezsevics, Branka Jovanovics és Sznezsana Damjanac – az elnökségi ülésen azt kérte a vezérkartól, hogy Rade Djurdjics elnök a továbbiakban ne legyen a keret csapatvezetője a külföldi utazásokon, mert rontja a légkört. A játékosok és az elnök közt a múlt heti franciaországi tornán mérgesedett el a kapcsolat, és szerintük Djurdjics volt az, aki "megtiltotta” Marko Iszakovics kapitánynak, hogy behívja a válogatottba Szandra Kolakovicsot, aki nélkül pedig az öt játékos nem vesz részt az Eb-n. Erről a kapitány így vélekedett: "Nálam nincs helye ultimátumnak. Ha az öt hölgy nem akar játszani, hívok mást, de én döntök, hogy kiket fogok játszatni.” Rade Djurdjics komolytalannak minősítette a hölgyek indítványát. "Tudom, hogy honnan fúj a szél – mondta a montenegrói sportvezető –, egyeseket zavar a nemzetiségem és a politikai meggyőződésem, s azt állítják, hogy Franciaországban némely játékosnak jobban tapsoltam. Ez butaság. Maradok a csapat mellett, és én leszek a vezetője Dániában, hiszen én vagyok az elnök.” A belgrádi média szerint a szerb–montenegrói megosztottság meglehetősen elterjedt a válogatottban is, amely emiatt akár ketté is szakadhat – írja tudósítónk, Heka László.