A nagy rohanás

ARDAY ATTILAARDAY ATTILA
Vágólapra másolva!
2003.02.12. 22:04
Címkék
Önmagához méltatlanul szerepelt a kontinensbajnok a kézilabda-világbajnokságon, de ettől még Svédország Svédország maradt, Bengt Johansson pedig a kapitánya. Világbajnoki címek, Európa-bajnoki címek dicsőítették eddigi munkáját és  nagy bánatára  olimpiai ezüstérmek. A kézilabdázás kultúrájáról nyugodtan, a játék átalakulásáról összevont szemöldökkel beszélt az amúgy sem vidám tekintetű mester a Handball-world című szaklapnak. Többek között a Szeged kupaellenfelének, a Lemgónak a példáján keresztül.
Tanítványaival mindent megbeszél, meccs közben is. Még sincs játékosuralom Svédországban
Tanítványaival mindent megbeszél, meccs közben is. Még sincs játékosuralom Svédországban
Tanítványaival mindent megbeszél, meccs közben is. Még sincs játékosuralom Svédországban
Tanítványaival mindent megbeszél, meccs közben is. Még sincs játékosuralom Svédországban
Tanítványaival mindent megbeszél, meccs közben is. Még sincs játékosuralom Svédországban
Tanítványaival mindent megbeszél, meccs közben is. Még sincs játékosuralom Svédországban
– Miért nem jutott el Svédország a helyosztókig sem a vb-n?
– Először is hadd mondjam el, hogy fő célunk az olimpiai kvalifikáció volt, és nem a világbajnoki cím, mint ahogy ezt jó néhány újságíró világgá kürtölte. Nagyon rövid időm volt felkészíteni a csapatomat a svéd liga meccsei miatt, több játékosom pedig, mint Stefan Lövgren és Staffan Olsson, még nem épült fel rendesen a sérülése után. A csoportunkban csak Szlovéniától kaptunk ki, és csak azért, mert vírusfertőzés tizedelte a tanítványaimat. Legjobb kapusunkra, Peter Gentzelre nem számíthattam a legtöbb meccsen, sérült háta miatt. Aztán ott van a furcsa lebonyolítása rendszer, csoportgyőztesként üres marokkal mentünk tovább a középdöntőbe. Vagyis nem hibázhattunk többet, ám a franciákkal nem bírtunk. Mégpedig azért, mert a játékvezetés eltűrte az ellenfél brutális módszereit, és nem torolta meg kiállításokkal.
– Már csak egy hely kiadó az olimpiai mezőnyben, és olyan vetélytársakkal kell megvívni érte, mint Dánia. Továbbra is bízik az idősebb játékosaiban, Wislanderben, Staffan Olssonban és Magnus Anderssonban?
– Bár kétségtelenül erősek az ellenfelek, biztos vagyok benne, hogy utazhatunk Athénba. Változtatás lesz a svéd bajnokság lebonyolításában, ami azt jelenti, többet foglalkozhatok a teljes kerettel. Az ifjú tehetségeket tesztelni fogom nemzetközi tornákon. Ha pedig eljön az ideje, megbeszélem a tapasztaltabb generációval, mennyire motiválja az olimpia. Ám biztos, hogy nagyon-nagyon, hiszen az egyetlen, amit még nem nyertünk meg.
– Érzékelt valami újat a világbajnokságon? Merre halad a férfi kézilabdázás?
– Még inkább előtérbe jött a gyorsaság és a fizikai erő, a technikai tudás kárára. A bíráskodás pedig nagyon gyenge kézbe került, s nem tudta, vagy akarta megfelelően büntetni a védekező játékosok kegyetlen harcmodorát. Nagy baj, az IHF-nek lépnie kell.
– Gondolta rá, hogy Horvátország képes világbajnokságot nyerni?
– Még tettem is rá ötven eurót a döntő előtt. A németek is közel voltak a győzelemhez, de a fontos pillanatokban kihagyták a lehetőségeiket. Szerintem hiba volt ragaszkodniuk a hatos falas védekezéshez, át kellett volna állni 5-1-re, persze Volker Zerbe hiányát így sem biztos, hogy ellensúlyozni tudták volna.
– Németország gyakran használta a lerohanásos taktikát. Mit gondol erről a stílusról? Honosítja esetleg svéd földön?
– Eszembe sincs, teljességgel ellene vagyok. Lerombolja ugyanis a kézilabdázás kultúráját. Láttam a bundesligás Lemgo néhány fellépését német tévécsatornákon, rettenetes, hogy hatvan perc erről a játékelemről szól. Hetven gól egyetlen mérkőzés alatt, nos ez több a soknál. Csak a sebesség és az erő számít. Néha persze élni kell ezzel a taktikai lehetőséggel, na de rendszert csinálni belőle?
– Szeretné, ha megváltoztatnának néhány szabályt?
– Korlátozni kéne a cserelehetőségeket a támadó és a védő felállás között. Ha nem cserélsz annyit, ügyesebb, sokoldalúbb játékosaid lesznek, akik értenek a támadáshoz és a védekezéshez is, és nem szaladgálnak föl s alá egy órán át.
– Nyílt titok, hogy a Kiel és a Magdeburg csábítja Svédország legnagyobb tehetségeit, Kim Anderssont és Jonas Larholmot. A huszonegy éves Andersson visszautasította az ajánlatot, és 2004-ig otthon marad. Jó döntés volt?
– A lehető legjobb. Technikailag és fizikálisan jelenlegi klubjában, a Savehofban fejlődik a leginkább. Véleményem szerint érett kézilabdásként kellene külföldre távozniuk, ez a legjobb nekik. Ideális esetben családalapítás után, 24-25 évesen igazolnának el.
– A Flensburg új edzője, Kent-Harry Andersson úgy nyilatkozott, már nincs sok nagy cél előtte, de az egyik, hogy Svédország kapitánya legyen. Van esélye rá, hogy Önt kövesse?
– Biztos, hogy nincs. Jövőre, az olimpia után már nem folytatom a válogatottnál, s valószínűleg egykori világklasszis tanítványaim közül kerül ki az utódom, Per Carlen, Mats Olsson vagy Ola Lindgren személyében.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik