Micsoda dunaújvárosi hajrá!

SIMON JÓZSEF, SZIRMAI GYÖRGYSIMON JÓZSEF, SZIRMAI GYÖRGY
2003.02.13. 22:44
Óriási érdeklődés előzte meg a több tekintetben is pikáns dunaújvárosi rangadót. Ugyanis a hazai együttesben nem szerepelhetett a játékjogában felfüggesztett Katzirz, míg az orosz Grebnyevet elküldte a Dunaferr.
A vendégcsapatban újra pályára léptek azok a játékosok – Mezei, Buday, Doros, Matics –, akik a világbajnokság előtt vagy éppen a portugáliai tornán sérültek meg. "Végig még nem lehetek pályán, de amennyit tudok, segítek” – mondta Vladan Matics, aki a jugoszláv (azóta már szerb-montenegrói) válogatottban Portugáliában szenvedett combsérülést.
A mérkőzés előtt a Dunaferr vezetői köszöntötték a két csapat vb-n járt magyar tagjait, akik főszerepet játszottak legjobbjaink olimpiai kvalifikációjának kiharcolásában. Ugyancsak ezt az alkalmat használták ki a hazai egyesület irányítói és az MKSZ képviselői, hogy megjutalmazzák 2002 legjobb ifjúsági és serdülő kézilabdázóját, a dunaújvárosi Császár Gábort és Nagy Mátét.
A honosításra – és ezzel együtt magyar válogatott kerettagságra – váró Eklemovics és Krivokapics gólváltásával kezdődött a rangadó, amelyen a hazaiak tehetsége, Zubai nagy feladatot kapott: Kotormánt, kellett őriznie (3–2). Az ötletesen támadó Szeged Mezei és Bajusz vezérletével fordított (3–5), s olykor elszabadultak az indulatok. Kotormánt kiállították, társai pedig ziccereket hagytak ki (6–6), és csak Puljezsevics bravúrjainak köszönhették, hogy őrizték előnyüket (7–9). Mezei semlegesítése két újvárosit foglalt le, de emberelőnyben feltámadtak a hazaiak (12–11).
Kettős emberelőnyben játszott a Szeged, és Bajusz büntetőből újra vezetéshez juttatta csapatát. Ekkor már Perger állt Puljezsevics helyén. A Dunaferr sorozatos szabálytalanságai miatt rendre büntetőket lőhetett és emberelőnyben játszhatott a Szeged (12–16). Szathmárit lehívta Buday mester, és a helyére küldött Stochl többször találkozott a labdával: felzárkózott együttese (15–16). A hazaiak továbbra is csak durva szabálytalanságok árán tudták megállítani vetélytársukat. Buday góljával (16–18) tartotta előnyét a Szeged, amelyből Pergert piros lappal kiállították, mivel a félidő utolsó másodpercében kapujából kifutva letaglózta Kertészt.
A második félidőt fergetegesen kezdte a Dunaferr, és Marcinkevicus góljával újra vezetett (19–18), majd előnyét Krivokapics látványos találatával tartotta is. A Szeged harmadik számú kapusa, Nagy Levente – a barcelonai Nagy László öccse – büntetőt hárított, majd a hetespárbajt Bajusz folytatta – eredményesen (20–22). Fokozódtak az izgalmak: Kuzmicsov, majd Bajusz hetest hibázott.

A rangadó egyik kulcsmomentuma: a szegedi Perger kapus és Kertész találkozása
A büntetők és kiállítások rangadójának egyik hőse Puljezsevics, aki a második félidő közepén a legnehezebb pillanatokban segített bravúrjaival csapatának. A Dunaferr hihetetlen akarással küzdve próbálta lefaragni hátrányát, és amikor valamelyest hatékonyabban és szabályosabban védekezett, ez sikerült is neki. Stochl is fogott néhány ziccert, igaz, Nagy Levente is újabb hetest hárított. Gyakran előfordult, hogy folyamatos játékot szinte nem is láttunk, mert a sorozatos szabálytalanságok szilánkokra tördelték a találkozót.
Nagy hajrát nyitott a Dunaferr, miközben a Szeged lendülete elfogyott, és a vendégek cserejátékosai sem tettek hozzá a gárda támadójátékához. Krivokapics hetesével megint fordult a kocka (27–26), és még hat perc volt hátra.
A végjátékban okosan tartotta előnyét a hazai együttes, amelynek a védekezése ekkor igen hatékony volt, és Stochl is remekelt. A csata egyik döntő mozzanata volt, amikor Rosta betalált (31–29), és már csak ötven másodperc maradt. Ez pedig kevés volt a vendégeknek az egyenlítésre, ráadásként pedig Kuzmicsov, a mezőny egyik legjobbja is betalált, majd Szathmári hetest és ziccert hárított. A Dunaferr hihetetlen küzdeni akarásának és a hajrában feljavuló védekezésének köszönhetően törte meg a Pick-Szeged eddigi győzelmi sorozatát.

Mestermérleg
Buday Ferenc:
– Rendkívül izgalmas, nagyon magas hőfokú találkozót nyertünk. Szerintem az összecsapás színvonala is kitűnő volt.Nagy pozitívum, hogy együttesem egy góllal tudott nyerni, mert az ekkora különbségű sikereknek különösen nagy értéke van.
Dragan Djukics: – Voltak hiányzók a dunaújvárosi együttesben, de a két legjobbja a pályán volt…