A világ legjobb kapusa

BERECZKY ATTILA, ÉLIÁS GÁBOR, SIMON JÓZSEFBERECZKY ATTILA, ÉLIÁS GÁBOR, SIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2003.12.22. 19:49
Címkék
Nem volt könnyű dönteni, hiszen a 2003-as esztendő több kiemelkedő teljesítményt is hozott a magyar női kézilabdában. Pálinger Katalin egész évben hibátlanul teljesített, a világbajnokságon pedig bravúrt bravúrra halmozott. A szülés után visszatért Radulovics Bojana produkciójáról mindent elmond, hogy 97 találatával toronymagasan lett a horvátországi vb gólkirálynője, és a győriek fiatal sztárja, Görbicz Anita is bekerült a torna All Star csapatába. Mindent összevetve mégis a dunaújvárosiak kapusára esett a választás  nem érdemtelenül.
(Fotó: Meggyesi Bálint)
(Fotó: Meggyesi Bálint)
(Fotó: Meggyesi Bálint)
(Fotó: Meggyesi Bálint)
(Fotó: Meggyesi Bálint)
(Fotó: Meggyesi Bálint)
Már a horvátországi világbajnokság előtt érezni lehetett, hogy Pálinger Katalin remek formában van. A Dunaferr kapusa a bajnokságban hétről hétre remekelt, Csáktornyán, Fiumében és Zágrábban pedig elérkezett eddigi pályfutása csúcspontjához. Szinte hibátlanul védte végig a sorozatot, máig érthetetlen, hogyan is maradhatott ki a vb All Star csapatából (az aranyérmes francia együttes kapusa, Valerie Nicolas került a helyére).
"Az egész éves teljesítménye és a világbajnokságon nyújtott produkciója után nem ért váratlanul, hogy a Magyar Kézilabda-szövetség és a Nemzeti Sport is Pálingert választotta az év játékosának – mondta a kapus klubedzője, Kiss Szilárd. – A Dunaferr bajnoki mérkőzésein és az EHF-kupa-találkozókon is remekül védett, ezt koronázta meg a horvátországi teljesítménye. Nehéz dolga lesz a jövőben, ha az idei teljesítményét felül akarja múlni. Nem tudom, hogy innen lehet-e tovább fejlődni, ám azt hiszem, hogy ha ezt a formáját stabilizálni tudja, vagy legalább közel ezen a szinten teljesít, akkor érett kapusnak mondhatja magát."

Névjegy

PÁLINGER KATALIN

Született: 1978. december 6., Mosonmagyaróvár
Magassága/testsúlya: 183 cm/72 kg
Posztja: kapus
Klubjai: Gyôri Graboplast ETO KC, Dunaferr SE
Nevelôedzôje: Róth Kálmán
Edzôi: Vura József, Bakos István, Mátéfi Eszter, Kiss Szilárd
Elsô válogatottsága: 1997. augusztus 22., Delnice (Románia 22–23)
Válogatottsága/góljai: 130/0
Legjobb eredményei: olimpiai 2. (2000), vb-2. (2003), vb-5. (1999), vb-6. (2001), vb-9. (1997), Európa-bajnok (2000), Eb-3. (1998), Eb-5. (2002); EHF-kupa-2. (2003), 2x magyar bajnok (2001. 2003), MK-gyôztes (2002)
Pálinger Katalinból a vb-n hatalmas közönségkedvenc lett, a zágrábi fináléban minden bravúja után zengett a lelátón majd’ kilencezer magyar szurkoló kórusa: "Pálinger, Pálinger!" Pedig a dunaújvárosi klaszszis lázas betegen védett a Franciaország elleni világbajnoki döntőben, az átlagember az ő helyében teát kortyolgatott volna a jó meleg ágyban. Ehelyett ő a kapuban őrjítette meg az ellenfelet, többek között sorozatban három hétméterest hárítva. A finálé utóhatásaként Pálinger még mindig beteg, a tüdőgyulladás pedig már nem játék. Persze, ha szükség lenne rá, gondolkodás nélkül újra elvállalná a játékot.
Talán ezért ő a világ legjobb kapusa.

Az év külföldi sportolója: Csao Zsai

A kínai átlövő december 14-én, vagyis a zágrábi vb-döntő napján ünnepelte 32. születésnapját, de nagy álma, hogy éremért küzdhessen a horvátországi tornán, nem teljesült. Fantasztikus képességeit a vb-n a D-csoportban a magyarok ellen is csillogtatta, és az athéni olimpián is látjuk őt, hiszen Kína az ázsiai selejtező megnyerésével kvalifikálta magát a nyári játékokra.
Az év legjobbja címet a Nemzetközi Kézilabda-szövetség (IHF) szaklapjától (World Handball Magazin) is kieérdemelte, hiszen a szavazáson a voksok 32 százalékát kapta (megelőzte Farkas Ágnest, aki 28 százalékkal második lett). A legutóbbi választáson olyan csillagokat előzőtt meg, mint az osztrák Ausra Fridrikas, a norvég Gro Hammerseng, a dán Kristine Andesen, a szerb-montenegrói Maja Szavics vagy az orosz Ludmilla Bodnyeva. A vert mezőnyben volt az immár világbajnok francia Veronique Pecqueux-Rolland is.
A pekingi átlövő – a sportág igazi klasszisa – több mint 200-szoros válogatott, és 1998 óta játszik Európában. Ô az első kézilabdázó, akit a kommunista Kína külföldre engedett. Európai pályafutását Berlinben kezdte, de a 2000–2001-es idénytől már a dán Randersben szerepel, ahova 2006-ig köti a szerződése.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik